موج جدید محصولات ۷ نانومتری AMD در تیر ماه سال آینده از راه خواهد رسید

موج جدید محصولات ۷ نانومتری AMD در تیر ماه سال آینده از راه خواهد رسید تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱

موج جدید محصولاتAMD با تکنولوژی ساخت ۷نانومتری شامل نسل سوم پردازنده‌های رایزن، پردازنده‌های گرافیکیNavi و مادربردهای بر پایه‌ی تراشهX570 تیرماه سال آینده به دست کاربران خواهد رسید. این روزها ممکن است برخی از جزییاتِ نسل بعدی پردازنده‌های رایزن یا سری ۳۰۰۰این پردازنده‌های قدرتمند و همینطور پردازنده‌های گرافیکی رادئونNavi به گوش‌مان خورده باشد؛ اما خیلی زود اخبار بیشتری از این پردازنده‌ها را خواهیم شنید. طبق گزارش سایتRedGamingTech ، شرکتAMD سه محصول جدید خود را شامل پردازنده‌های رایزن ۳۰۰۰، تراشه‌های مادربردX570 و پردازنده‌های گرافیکیRadeon Navi در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ (تیرماه سال آینده) عرضه خواهد کرد.

منابع خبری این سایت گفته‌اند که همان‌طور که کارتRadeon VII در تاریخ هفتم فوریه با تاکید بر فناوری ساخت ۷نانومتری آن عرضه گردید، سایر محصولات رده‌بالای آینده‌ی این شرکت در تاریخ ۷ژوئیه روانه‌ی بازار خواهد شد تا بار دیگر تاکیدی بر استفاده از فناوری ساخت ۷نانومتری در جریان اصلی محصولات آینده‌یAMD؛ اعم از پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی این شرکتِ پیشتاز باشد. درواقع این اقدام به منزله‌ی یک رویکرد بازاریابی عالی برای شرکتAMD است. آنچه در اینجا بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند، تاریخی است که برای عرضه این محصولات در نظر گرفته شده است و شرکتAMD احتمالاً تا پیش از آن تاریخ اطلاعیه‌های رسمی دیگری از محصولات فناورانه‌ی نسل بعد خود منتشر خواهد کرد.

نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹فرصت خوبی برای شرکتAMD بود تا از صف آرایی جریان اصلی محصولات خود (محصولاتی که برای مصارف عام و نه برای ورک‌استیشن‌ها و سرورها، در نظر گرفته شده است) رونمایی کند. در جریان این نمایشگاهAMD نسل دوم پردازنده‌هایRyzen Threadripper خود را نیز معرفی کرد و زمان عرضه‌ی آن را اوت ۲۰۱۸اعلام کرد؛ یعنی فقط دو ماه بعد از آن مراسم. چنانچه شایعات اخیر درست باشد، از زمان برگزاری نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹تا عرضه‌ی نسل بعدی محصولات ۷نانومتریAMD فقط یک ماه فرصت خواهیم داشت.

در رویدادCES 2019، شرکتAMD از پردازنده‌های دسکتاپ نسل سوم رایزن با نام رمزMattise رونمایی کرد. ‏AMD تأیید کرده است که این پردازنده در اواسط سال ۲۰۱۹عرضه خواهد شد که با تاریخ هفتم ژوئیه مطرح شده در شایعات نیز تقارن دارد. در پردازنده‌های سری ۳۰۰۰رایزن، همان‌طور که از قبل نیز مشخص شده بود، از فناوری ساخت تراشه ۷نانومتری شرکتTSMC و معماری جدیدZen 2 استفاده خواهد شد. هدف از این شیوه‌ی ساخت افزایش تعداد دستورالعمل در هر کلاک(IPC) پردازنده و ارتقای بازدهی نسبت به معماری فعلی ۱۲نانومتریZen + است که در پردازنده‌های دسکتاپ رایزن سری ۲۰۰۰ (نسل دوم) به کار رفته است.

اولین پیش‌نمایش رسمی از پردازنده‌های دسکتاپ سری ۳۰۰۰رایزن، حاکی از عرضه‌ی تراشه‌ی پردازنده‌ای با ۸هسته و ۱۶رشته‌ی پردازشی بود که به شکل مستقیم در معرض رقابت با پردازنده‌ی ۸هسته و ۱۶رشته ایCore i9-9900K شرکت اینتل قرار می‌گیرد. پردازنده‌ی دسکتاپ سری ۳۰۰۰رایزن نه‌تنها برتری اندکی در تکمیل وظایف چند رشته ای در بنچمارکBench R15 نسبت بهCore i9-9900K داشت، بلکه به میزان ۵۰وات مصرف انرژی کمتری نیز داشت.

چنین پیشرفتی تنها در مدت یک نسل باورنکردنی بود، AMD توانسته بود در پارامتر بازدهی کلی که شرکت اینتل سال‌ها بالاترین جایگاه را در آن داشت، از رقیب خود پیشی بگیرد. اکنون سال‌ها حرکت کم شتاب و تکیه‌ی زیاد شرکت اینتل بر فناوری ساخت ۱۴نانومتری باعث شده بود کهAMD بتواند گوی سبقت را در میدان عملکرد به ازای هر وات و میزان عملکرد خام خالص از رقیب خود برباید.

اگرچهAMD در این مراسم تنها از یک تراشه‌ی ۸هسته‌ای با ۱۶رشته‌ی پردازشی پرده برداشت، عرضه‌ی تراشه‌هایی با تعداد هسته‌های بیشتر توسط این شرکت دور از انتظار نیست. شایعاتی در مورد تراشه‌هایی با ۱۲هسته برای مصارف عام تاکنون وجود داشته و البته چنین محصولاتی با تعداد هسته‌های بالاتر، با ورود پردازنده‌های نسل جدید رایزن به سیستم‌های خانگی راه خواهد یافت. براساس تصاویری که از تراشه‌ها وDie-های آیندهAMD منتشر شده، امکان استفاده از یکDie ثانویه روی تراشه دور از ذهن نیست؛ اضافه کردن اینDie ثانویه، امکان افزایش هسته‌ها تا ۱۶و افزایش رشته‌های پردازشی تا ۳۲را در تراشه‌های جریان اصلیAMD فراهم خواهد کرد.

 

به مانند هر دوره از عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن، قیمت‌ها نقش مهمی در تعیین سطح محبوبیت این محصولات ایفا می کند. نسل اول و دوم تراشه‌های رایزن با ارزش خرید بالایی که داشتند، شگفت انگیز ظاهر شدند. این پردازنده‌ها نه‌تنها تعداد هسته‌های بیشتری را نسبت به رقبای خود ارائه می‌کند، بلکه این امکان وجود دارد تا با دمای کمتر و مصرف توان پایین‌تری نسبت به پردازنده‌های رقیب کار کند. انتظار می‌رود این پارامترها در سری ۳۰۰۰پردازنده‌های رایزن بهتر از قبل شده وAMD قیمتهای به مراتب بهتری را برای هر گروه از پردازنده‌هایش با تعداد نسبی هسته‌ها ارائه نماید.

مدل‌های ۸هسته‌ای نسل سوم رایزن ممکن است قیمتی در حدود ۱۹۹تا ۲۹۹دلار داشته باشد، این در حالی است که تراشه‌های ۱۲هسته ای یک برچسب قیمت ۳۹۹دلاری خواهد خورد و سرانجام تراشه‌های ۱۶هسته ای احتمالاً با قیمت ۴۹۹دلار در صدر جایگاه قیمت‌ها خواهد نشست.

استدلالی که در پشت این تخمین قیمت‌ها وجود دارد این است که برخلاف پردازنده‌هایThreadripper که از یکPCB بزرگتر و چهارDie (بر پایه‌ی جانمایی پردازنده‌یEpyc) برخوردار است، پردازنده‌های رایزن سری ۳۰۰۰تنها از دوDie بهره‌مند بوده و هزینه‌های طراحی و فضای مورد نیاز را کاهش می‌دهد. به همراه این پردازنده‌ها ممکن است مدل‌های ارزان‌تر ۱۵۰تا ۲۰۰دلاری با ۴تا ۶هسته‌ نیز عرضه گردد که انتخاب خوبی برای کاربرانی با توان خرید کمتر است. نقشه‌ی راه پردازنده‌های رایزن از ۲۰۱۸تا ۲۰۱۹در جدول زیر ترسیم شده است.

تراشه مادربردX570 AMD میزبان جدید پردازنده‌های سری ۳۰۰۰رایزن خواهد بود. همان‌طور که در مورد چیپستهایX470 نیز شاهد بودیم، ویژگی‌های انگشت‌شماری در پردازنده‌های رایزن سری ۲۰۰۰مانندPrecision Boost Overdrive وXFR 2 وجود داشت که فقط توسط مادربرد‌های جدید پشتیبانی می‌شد و سایر ویژگی‌ها توسط مادربردهای قدیمی‌تر نیز قابل پشتیبانی بود. شکی نیست که خانواده‌ی پردازنده‌های رایزن مبتنی بر معماری ذن ۲با تعدادی از ویژگی‌های جدید پا به بازار سخت‌افزار خواهد گذاشت که از میان آن‌ها اصلی‌ترین ویژگی پشتیبانی از استاندارد ارتباطیPCIe 4.0 است. پلتفرمX570 به‌طور کامل با راهکار نسل چهارمPCIe سازگار است؛ به عبارت دیگر این پلتفرم اولین تراشه‌‌ی جریان اصلی فروشAMD خواهد بود که از استاندارد جدید ارتباطی 4.0PCIe به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند.

چنین ویژگی به این معنا نیست که پردازنده‌های سری ۳۰۰۰رایزن تنها با مادربردهایX570 سازگار باشد، بلکه به عکس نسل جدید پردازنده‌های رایزن به‌طور کامل با بردهایX470 وX370 نیز سازگار خواهد بود.  سطح کارایی این پردازنده‌ها روی مادربرد‌های قدیمی‌تر مسلماً به اندازه‌ی مادربرد جدیدی با تراشهX570 نخواهد بود؛ اما برد‌های قدیمی‌تر نیز عملکرد کاملاً پایداری برای آن دسته از کاربرانی که فقط می‌خواهند پردازنده‌ی خود را ارتقا دهند، ایجاد کرده و این کاربران می‌توانند به استفاده از رایانه‌های شخصی خود بدون دردسر ارتقای مادربرد و قطعات دیگر از ابتدا، ادامه دهند.

گفته می‌شود که سازندگان مادربرد انتظار تراشه‌هایی با ۱۲و ۱۶هسته را دارند و در حال طراحی محصولات آینده‌ی خود بر پایه‌ی این اطلاعات هستند. پس در مادربردهای آینده شاهد انتقال توان بهتر، تغذیه‌ی مناسب‌تر پردازنده و عملکردی پایدارتر برای کار با تراشه‌هایی با تعداد هسته‌های بیشتر خواهیم بود. با این وجود هنوز قطعه‌سازهای مشهور هیچ نمونه‌ی محصولی بر پایه‌ی این تراشه عرضه نکرده‌اند،  گرچه انتظار می‌رود این محصولات فناورانه، حول و حوش آوریل سال جاری روانه‌ی بازار شود، یعنی درست پیش از آنکه ‏AMD اقدام به تولید انبوه پردازنده‌های ۷نانومتریMattise کند.

پردازنده‌های گرافیکیAMD Navi

AMD قصد داردNavi را به عنوان معماری بزرگ بعدی تراشه‌های گرافیکی این شرکت، تقریباً همزمان با عرضه‌ی پردازنده‌های سری ۳۰۰۰رایزن روانه‌ی بازار سازد. این اقدام فرصتی است برایAMD تا خانواده‌ی محصولات گرافیکی رادئون آینده‌‌ را به خریداران بالقوه‌اش بشناساند. شایعات حاکی از عرضه‌ی این پردازنده‌های گرافیکی در تاریخ هفتم ژوئیه است، اما اخباری هم در مورد تأخیر در عرضه‌ی این پردازنده‌ها به گوش می‌رسد. AMD به واسطه‌ی ظرفیت ساخت تراشه‌ی شریک تایوانی خودTSMC تحت فشار قرار دارد. پس احتمالاً در این تاریخ به‌جای عرضه‌ی این محصولات، تنها شاهد معرفی آن‌ها باشیم و تاریخ عرضه‌ی نسل بعدی پردازند‌ه‌های گرافیکیNavi به زمانی در آینده موکول شود.

به‌دنبال عرضه‌ی پردازنده‌‌ی گرافیکی رادئون ۷، ‏AMD دست از تلاش برای ارتقای بیشتر معماری وگا که از سال ۲۰۱۷در محصولات رده‌بالای این شرکت حضور داشته است، برداشت و تلاش‌های خود را متمرکز بر طراحی و توسعه‌ی پردازنده‌های گرافیکیNavi کرد. پردازنده‌ی گرافیکی وگا شرکتAMD در اصل برای کامپیوترهای سرور با توان پردازشی بالا(HPC) طراحی شده بود؛ اما اکنون قرار است در سیستم‌های گیمینگ نیز این تراشه به کارگیری شود. می‌توانRadeon VII را کارتی مصرفی دانست، اما ممکن است پردازنده‌هایNavi  چنین رویه ای را دنبال نکنند.

AMD با ساخت پردازنده‌های گرافیکیNavi گیمینگ سطح بالا را در اولویت کارت‌های گرافیک آینده خود قرار داده است؛ این پردازنده‌ی گرافیکی گویا قرار است علاوه‌بر حضور در کارت‌های گرافیک جریان اصلی و رده‌بالای دسکتاپ و لپ‌تاپ، سکان هدایت را در کنسول‌های بازی نسل آینده‌ی سونی و مایکروسافت به دست گیرد.

شرکتAMD صحبت‌هایی در مورد شراکت با شاخه‌ی گیمینگ مایکروسافت بر سر پلتفرم‌های بازی کرده است؛ گفته‌های فیل اسپنسر درCES امسال خود شاهدی بر این مدعاست:

همان‌طور که به سمت کنسول‌های بازی نسل آینده که از هم‌اکنون در حال ساخت و کار روی آن‌ها هستیم، به پیش می‌رویم، شراکت ما با شرکت‌های بزرگ و نوآوری‌هایی که ما در گذشته با آن مواجه بوده‌ایم، چراغ راه ما برای کاری است که اکنون در حال انجام آن هستیم و  تمام این تجربیات از اهمیت فزاینده‌ای برای جهت‌دهی به تلاش‌های آینده‌ی ما برخوردار است. من واقعاً به آینده خوشبین هستم، آینده‌ای که ما توانایی‌های خود را در آن بیشتر از قبل برای هواداران‌مان اثبات خواهیم کرد.

پردازنده‌های گرافیکیNavi به‌عنوان نسل بعدی محصولات رده‌بالای رادئون شناخته می‌شود و شاید آخرین نسل از پردازنده‌های گرافیکیAMD خواهد بود که در ژن‌های خود از معماریGCN برخوردار است. AMD با معماریNavi قصد دارد تغییراتی جدید در معماری برند رادئون اعمال کند تا بدین وسیله بازدهی و سطح عملکرد تراشه‌هایش را تقویت کند. برای مقایسه گرچه رادئون ۷از فناوری ساخت ۷نانومتری برخوردار است، اما در اصل تراشه‌ی وگا ۲۰در قلب این کارت، نمونه‌ی کوچک‌تر و فشرده‌ی معماری پیشین وگا، یعنی تراشه وگا ۱۰بود. روی دیگر سکه پردازنده‌های گرافیکیNavi از همان قدم اول بر مبنای فناوری ساخت ۷نانومتری طراحی شده‌اند و چنین رویه‌ای قطعاً بهAMD در بهره‌گیری از تمام مزایای ساخت تراشه‌ی جدیدش، کمک شایانی خواهد کرد.

لیزا سو مدیرعاملAMD و مارک پیپرمستر مدیر حوزه فناوری این شرکت هر دو در مصاحبه‌هایی جداگانه به انواع تجدید نظر و نوسازی در برنامه‌های طراحی و توسعه برند رادئون اشاراتی داشتند؛ مارک پیپرمستر می‌گوید:

 

ما واقعاً در آغاز کار با پردازنده‌های سطح بالایRadeon VII با فناوری ساخت ۷نانومتری هیجان‌زده‌ایم. همان‌طور که در ادامه‌ی راه با به‌روزرسانی‌ها و تجدیدنظرهایی در برنامه‌ی تولید و توسعه‌ی پردازنده‌های گرافیکی رادئون سروکار داریم، اطلاعیه‌هایی در مورد این دگرگونی‌ها در طول سال به گوش هواداران‌مان خواهد رسید.

اقداماتی که ما در سراسر سال جاری به آن دست خواهیم زد، از نوع همان اقداماتی است که هر ساله در شرکتAMD انجام می‌پذیرد؛ ما نقشه‌ی راه این شرکت را گسترده‌تر از قبل خواهیم چید.

لیزا سو مدیرعامل شرکتAMD نیز می گوید:

"ما باور داریم که در عرصه‌های زیادی بسیار رقابت‌پذیر شده‌ایم؛ این عرصه‌ها شامل تولید پردازنده‌های رده‌بالای ما نیز می‌شود. مسلماً در بازار امروز محصولات جدیدی برای رقابت وجود دارد. البته ما هم سبد محصولات جدید خود را داریم و در این ترکیب چینش محصولات از جایگاهی استوار برخورداریم. با نگاهی به رهگیری پرتو، من فکر می‌کنم این تکنیک رندرینگ فناوری مهمی است؛ اما مثل تمام فناوری‌های مهم دیگر نیاز به زمان دارد تا اکوسیستم موجود پذیرای آن شود. در حال حاضر ما با دقت بسیار زیاد؛ هم در سطح سخت‌افزاری و هم در سطح نرم‌افزاری در حال کار برای ایجاد این انطباق با اکوسیستم هستیم و انتظار داریم که با ورود این فناوری به بازارهای اصلی، بر اهمیت آن بیش‌ازپیش افزوده شود."

روی هم رفته به نظر می‌رسدAMD سال ۲۰۱۹را با دستی پر به پایان خواهد رساند و تا آخر امسال شاهد عرضه‌ی بسیاری از محصولات قدرتمند این شرکت اعم از پردازنده و پردازنده‌های گرافیکی خواهیم بود.

 

منبع خبر: wccftech
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389