سبقت AMD با پردازنده های رایزن از رقیب دیرینه خود

سبقت AMD با پردازنده های رایزن از رقیب دیرینه خود تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۸/۰۱/۲۴

مدتی پیش گزارشی از فروش پردازنده‌های کامپیوتر‌های خانگی در کشور‌های حوزه بنلوکس (بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) منتشر شد که در آن شاهد برتری فروش پردازنده‌های AMD نسبت به رقیب دیرینه خود یعنی اینتل بودیم. حال به تازگی گزارش‌های جدیدی از بازار پردازنده کامپیوتر‌های خانگی در آلمان منتشر شده است که نشان می‌دهد AMD برای باری دیگر موفق به شکست اینتل در یک کشور دیگر شده است.

مدتی پیش یکی از متخصصین حوزه سخت افزار آماری از سهم فروش پردازنده‌ها در خرده فروشی معروف آلمانی Mindfactory را منتشر کرده بود؛ اما این آمارها تا ماه نوامبر و در زمان عرضه پردازنده‌های سری 9 اینتل بروزرسانی نشده بودند. حال به نظر می‌رسد که عرضه پردازنده‌های سری 9 در آلمان تاثیر چندان مثبتی بر روی سهم فروش پردازنده‌های شرکت اینتل در این کشور نداشته است. پردازنده‌های Core i9-9700K ،i7-9600K و i5-9900K موفق شدند تا سهم فروش پردازنده‌های اینتل را از 31 درصد به 36 درصد در ماه نوامبر افزایش دهند. اما در این بین AMD با اعمال تخفیف‌های ویژه بر روی پردازنده‌های  خود در ماه مارس، ضربه سنگینی به اینتل وارد کرد و سهم فروش این شرکت مجدداً به 31 درصد کاهش پیدا کرد.

نمودار بالا مقایسه سهم بازار دو کمپانی طی سه ماه گذشته می باشد.

در حال حاضر پردازنده میان رده Ryzen 5 2600 و پردازنده‌های رده پایین 2200G و 2400G طرفداران بسیار زیادی در بازار آلمان دارند؛ اما از طرف دیگر محبوبیت پردازنده‌های قدرتمند 9900K و 9600K اینتل در این بازار کاهش یافته است. البته در این بین فروش پردازنده 9700K اینتل در آلمان نسبت به ماه‌های قبل افزایش داشته است، همچنین پردازنده میان رده 9400F اینتل سهم فروش قابل توجهی را به خود اختصاص داده است؛ اما در مجموع همچنان درآمد نهایی AMD در بازار آلمان چند درصدی بیش از اینتل بوده است.

بر اساس آمارهای جدید، AMD به لطف تخفیف‌های ویژه موفق شده است تا نسبت به اینتل پردازنده‌های بیشتری را در بازار آلمان بفروشد؛ در واقع اینتل سهم فروش فعلی خود را هم مدیون قیمت نجومی پردازنده‌های خود است. با این حال شرایط هر روز برای اینتل سخت تر می‌شود و با توجه به پایان رسیدن دوره اوج فروش پردازنده 9900K، این پردازنده قدرتمند سهم فروش خود را به پردازنده‌های 9700k و 9400F واگذار می‌کند. از طرفی نسل سوم پردازنده‌های رایزن AMD در تابستان سال جاری به بازار عرضه می‌شوند و این موضوع برای اینتل مشکل ساز خواهد شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، نسل سوم پردازنده‌های رایزن به شکل 12 و 16 هسته با فرکانس پایه بالاتر نسبت به نسل قبل و با همان محدوده قیمتی نسل قبل به بازار عرضه می‌شوند. به نظر می‌رسد که این روزها خوره‌های سخت افزار در آلمان پردازنده‌های AMD را به دلیل قیمت مناسب تر به اینتل ترجیح می‌دهند.

منبع خبر: TOM’S HARDWARE
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389