آخرین اطلاعات از تراشه اختصاصی AMD برای کنسول بازی Playstation 5

آخرین اطلاعات از تراشه اختصاصی AMD برای کنسول بازی Playstation 5 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۸/۰۱/۳۱

 

پرداختن به سخت افزارهای کنسول های نسل 9 بسیار جالب و جذاب شده است؛ به تازگی اخباری از یک تراشه مشکوک منتشر شده بود که احتمالا مربوط به کنسول Playstation 5است. در همین حال Digitimesبه تازگی گزارشی از تراشه اختصاصی کنسول بازی پلی استیشن 5 منتشر کرده است؛ این گزارش از آنجا با اهمیت است که Digitimesیک منبع بسیار معتبر به حساب می آید.

به گفته ی Digitimes، کمپانی AMDکه سازنده تراشه های کنسول های نسل 9 مانند Playstation 5است، در 3 ماهه سوم سال 2020 این تراشه را معرفی کرده و این به معنی معرفی کنسول جدید سونی است. این تراشه از لیتوگرافی 7 نانومتری بهره برده و یک SOCنیمه سفارشی است. ریخته گری آن بر عهده TSMCاست که دیگر تراشه های 7 نانومتری AMDرا تولید می کند.

در بخش CPU، این تراشه نیمه سفارشی و اختصاصی از معماری ZEN2بهره خواهد برد که در پردازنده های Ryzen 3000نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در حوزه پردازش های گرافیکی نیز شاهد استفاده از ریزمعماری NAVIهستیم. مدت های زیادی است که نام معماری NAVIاز سوی AMDبه عنوان یک ریزمعماری نوین تراشه های گرافیکی مطرح شده اما هیچگاه کارت گرافیک های مبتنی بر آن تولید نشده اند.

شرکت AMDبه تازگی روابط خود با GlobalFoundriesرا به پایان رسانده و TSMCرا مسئول تولید تراشه های 7 نانومتری خود کرده است. بیش از 100 میلیون کنسول بازی PS4در بازارهای جهانی به فروش رسیده و حال مطمئن هستیم که عمر این محصول چیزی در حدود 1 سال دیگر است. با ورود کنسول های نسل 9، فاصله پردازش های گرافیکی بین کنسول های بازی و کامپیوترها مقداری کمتر خواهد شد.

منبع خبر: سخت افزار مگ
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389