AMD پردازنده‌های Zen 3 و RDNA 2 را در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌کند

AMD پردازنده‌های Zen 3 و RDNA 2 را در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌کند تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۸/۰۶/۲۴

براساس آخرین به‌روزرسانی نقشه‌ی راه AMD، این شرکت در حال کار روی معماری Zen 3و RDNA 2برای عرضه‌ی پردازنده‌های مبتنی بر آن در سال میلادی ۲۰۲۰ است .

نقشه‌ی راه به‌روز رسانی شده‌ی AMDحاکی از آن است که این شرکت در حال آماده‌سازی معماری‌های جدید پردازنده مرکزی Zen 3و گرافیکی RDNA 2خود برای عرضه در ۲۰۲۰ است. معماری پردازنده‌ی Zen 3و RDNA 2هردو مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری ارتقایافته‌ی (+7nm) این شرکت بوده که حاصل روش ساخت سیلیکون EUVشرکت تایوانی TSMCبه سفارش AMDاست. طبق ادعای AMDاین روش موجب افزایشی ۲۰ درصدی در تراکم ترانزیستورها شده و منجر به افزایش سرعت کلاک می‌شود. همچنین اسلایدهای برنامه پیش‌برد فناوری AMDبه این موضوع اشاره می‌کنند که برخلاف عرضه هم‌زمان Zen 2و RDNA، عرضه Zen 3و RDNA 2ممکن است هم‌زمان نباشد.

اسلاید مربوط به معماری پردازنده مرکزی اذعان می‌دارد که فاز طراحی Zen 3کامل شده و تیم طراحی، توسعه‌ی معماری Zen 4را در دستور کار خود دارد. این بدین معنا است که هم‌اکنون AMDدرحال توسعه محصولات دارای Zen 3است. از طرف دیگر RDNA 2هنوز در مرحله طراحی است. محور افقی هردو اسلاید نشانگر سال عرضه‌ی مورد انتظار است.

با توجه به این اسلایدها انتظار می‌رود که عرضه‌ی Zen 3پیش از RDNA2محقق شود. Zen 3اولین پاسخ AMDبه Comet Lake-Sیا Ice Lake-Sاینتل در صورت عرضه پیش از کامپیوتکس ۲۰۲۰ است. AMDبا RDNA 2در حال توسعه‌ی تراشه‌ی گرافیکی Navi 12است تا با کارت گرافیک‌های مبتنی بر تراشه TU104انویدیا رقابت کند. به‌زودی اعضای جدیدی شامل یک تراشه‌ی ۱۶ هسته‌ای (Ryzen 9 3950X) و نیز نسل سوم تراشه‌های رایزن تردریپر، به سبد محصولات خانواده‌ی Zen 2افزوده خواهد شد.

 

منبع : زومیت
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389