سهم بازار بیش از 40 درصدی پس از 14 سال برای AMD در PassMark

سهم بازار بیش از 40 درصدی پس از 14 سال برای AMD در PassMark تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۸/۱۰/۱۴

آیا چیزی می‌تواند جلوی خیزشAMD در بازارx86 را بگیرد؟ اگر شما به داده‌هایPassMark نگاهی بیاندازید احتمالا خیر. در یک گزارش برآورد  از ماشین‌هایی کهPassMark روی آنها اجرا می‌شود، این کمپانی گزارش داده که سهم بازارAMD برای اولین بار در بازه زمانی بسیار طولانی به بیش از 40 درصد افزایش یافته است. این داده‌ها زمانی منتشر می‌شوند که اینتل رقابت شدیدی را از سوی پردازنده‌هایAMD Zen 2 دریافت کرده که می‌تواند بهترین‌های اینتل را نیز از پای درآورد در حالی که آنها با فناوری 7 نانومتری ساخته می‌شوند و اینتل روی لیتوگرافی 14 نانومتری خود باقی مانده.

سریAMD Ryzen 3000 در ماه جولای 2019 عرضه شدند‌ و اولین انتقال این شرکت به یک زیر فناوری 16 / 14 نانومتر (به غیر از 12 نانومتر) با نام 7 نانومتر بودند. برای اولین بار طی سه دهه گذشته اینتل برتری خود در زمینه لیتوگرافی را در صنعتx86 از دست داده وAMD کمپانی بود که بیشترین سود را از چنین موضوعی بدست آورد. پردازنده‌های 7 نانومتریAMD نه تنها ثابت کردند که با پردازنده‌های اینتل رقابت تنگاتنگی دارند (و حتی بهتر هستند) بلکه قیمت بسیار پایین‌تری از نمونه رقیب را نیز ارائه می‌دادند.

قیمت گذاریAMD به سرعت باعث شده آنها سهم بازار بیشتر و بیشتری از اینتل تصاحب کنند. در حالی که اینتل همچنان بیشترین سهم را در اختیار دارد، AMD توانسته به سهم بازار بیش از 40 درصد در گزارش اخیرPassMark دست یابد(تذکر: این داده تنها براساس ماشین‌هاییست کهPassMark روی آنها فعال است) و این چیزیست که ما از سال 2006 تقریبا 14 سال پیش به هیچ وجه مشاهده نکرده‌ایم.

AMD  به تازگی اعتراف کرده بود که آنها هیچ گاه تصور نمی‌کردند بتوانند اینتل را شکست دهند اما اشتباهات بی شمار اینتل بخصوص در فناوری 10 نانومتری بهترین فرصت ممکن را به تیم سرخ هدیه داد. در حالی کهAMD از زمان معرفی پردازنده‌های بر پایهZen در سال 2017 مشغول دریافت سهم بازار بیشتریست، به نظر می‌رسد هر روز این موضوع افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و اگر اینتل مراقب نباشد ، سرانجام تیم سرخ از تیم آبی سهم بازار بیشتری را در چنین گزارش‌هایی بدست خواهد آورد.

در حالی کهAMD توانسته برتری را در زمینه لیتوگرافی کسب کند، اینتل (حداقل تاکنون) برتری خود در زمینه سرعت کلاک را با فناوری بالغ 14 نانومتری خود حفظ کرده. از آنجایی که گیمینگ نیز بیشتر روی سرعت کلاک متمرکز است، این شرکت برتری نسبی در بخش گیمینگ در اختیار دارد اما پردازنده‌های بالا رده آن(مانند 9900K) چه از نظر قیمت و چه از نظر ارزش انتظار نمی‌رود که یارای رقابت با محصولاتAMD را داشته باشند. تا زمانی که فناوری 10 نانومتری آماده نشود، اینتل نیاز دارد تا اوضاع را بسیار با دقت کنترل کند یا ریسک از دست دادن بیشتر سهم بازار را بپذیرد. البته مدیر عامل اینتل قبلا گفته بود که چرا شرکت او به چنین وضعیتی افتاده و چه دلایلی برای این موضوع وجود دارند.

منبع: سخت افزار مگ
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389