بررسی فنی کارت گرافیک MSI GTX580 Lightning

بررسی فنی کارت گرافیک MSI GTX580 Lightning تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۰/۰۸/۰۱

کارت‏های گرافیکی سری  GTX500  شرکت  nVIDIA  به دلیل کارایی و پرفورمنس بالا در پردازش‎های گرافیکی و سه بعدی در کنار دمای کاری پایین نسبت به نسل قبلی (GTX400)، به خوبی جایگاه خود را در بین کاربران و گیمرهای حرفه‏ای باز کرده‏ اند. برترین عضو این سری، GTX580 با اسم رمز GF110 می‏باشد که دارای 512 هسته  CUDA بوده و از کنترولر حافظه 384 بیتی همراه با 1.5 گیگابایت حافظه گرافیکی  GDDR5  بهره می‎برد. بکارگیری 3 هزار میلیون ترانزیستور در کنار تکنولوژی ساخت 40 نانومتری باعث شده است تا  GTX580 لقب سریع‎ترین کارت گرافیکی تک هسته‏ای جهان را به خود اختصاص دهد.

 همین امر باعث شده تا شرکت‏های سازنده کارت گرافیکی بیشترین تمرکز خود را بروی تراشه گرافیکی GTX580 معطوف کنند. برترین محصول شرکت  MSI  بر پایه این تراشه گرافیکی، GTX580 Lightning می‏باشد که بسیار قدرتمندتر از همتایان خود در برندهای دیگر ظاهر شده و تا کنون رکوردهای اورکلاکینگ فراوانی در سطح جهان ثبت کرده است. قابل ذکر است  GTX480 Lightning نیز در بین کارت‏های گرافیکی GTX480 رکورددار بوده و بیشترین اورکلاک تحت نیتروژن مایع را به خود اختصاص داده بود.

اینک به معرفی ویژگی‏ها و امکانات متعدد این کارت گرافیک فوق العاده می پردازیم:

Twin Frozr III Thermal Design:

 خنک‏کننده Twin Frozr IIIبا بهره گیری از 5 هیت پایپ (Heat Pipe)، هیت سینک (Heat Sink) یکپارچه با تعداد پره (Fin) های بالا در کنار استفاده از 2 فن PWMدر سایز 9 سانتیمتری (با تکنولوژی Propeller Blade) باعث بهبود جریان هوا به میزان 40% نسبت به  Twin Frozr IIشده و کاهش دمای کاری کارت گرافیکی به میزان 21 درجه سانتیگراد و کاهش نویز به میزان 5.5 دسی بل را (نسبت به GTX580رفرنس) در پی داشته است. همچنین سینک یکپارچه‏ای memoryها و MOSFET‎ ها را جهت دفع حرارت بهتر پوشش می دهد.

Propeller Blade:

در بیانی ساده، تکنولوژی منحصر بفرد شرکت  MSI  در طراحی پره‏های فن می‏باشد که باعث بهبود جریان هوا به میزان 20% نسبت به طراحی متداول شده و دارای ویژگی‏ها زیر است:

- Arched Edge:

 لبه قوسی، زاویه مسیر (جهت) جریان هوا را افزایش داده، در نتیجه سطح بیشتری از کارت گرافیکی را پوشش می‏دهد.

- Round Edge:

 لبه گرد، نویز و صدای مربوط به حرکت جریان هوا را کاهش می‏دهد.

 - Gloss Coating:

پوشش براق در سطح پره‏های فن، مقاومت هوا را کاهش می‎دهد.

- Small Arc:

 پره‏های کوچک، جریان هوای بیشتری تولید کرده و عملکرد کولینگ بهتری ارائه می‎دهد.

 - Groove:

 شیار روی پره‏ های فن، محدوده جریان هوا را گسترش داده و این اطمینان را ایجاد می‏کند که نقاط حساس کارت گرافیکی خنک شده‏اند.

 رقیب سرسخت MSI GTX580 Lightning، کارت گرافیکی Asus GTX580 DirecCU II می باشد که با وجود فن کولر 3 اسلاته، (GTX580 Lightningدو اسلاته است) طبق تست‏های انجام شده توسط سایت معتبرGuru3D، از همتای MSI خود در حالت لود، 6 درجه سانتیگراد گرم‎تر می‏باشد! این در حالی است که اختلاف نویز 2 کارت گرافیکی تنها 1 دسی بل در حالت لود گزارش شده است.

Power4 Architecture:

معماری Power4 طبق اظهارات شرکت MSI، قدرتمندترین طراحی برای اکستریم اورکلاکینگ و کارایی بالا می‏باشد.

- اولین کارت گرافیک GTX580 مجهز به سیستم توان 16 فاز در جهان

  GTX580رفرنسی که توسط شرکت nVIDIA عرضه شده بود از سیستم توان 8 فاز بهره می‏برد، لذا شرکت MSI برای افزایش قابلیت اورکلاکینگ و پایداری این تراشه گرافیکی اقدام به افزایش تعداد فازهای سیستم توان کارت گرافیکی کرده است. تعداد بالای فازهای سیستم توان در تغذیه بهتر  GPU و کاهش ریپل ولتاژ مورد نیاز     GPU  نقش بسزایی دارد و برای تامین مصرف این تراشه گرافیکی تحت اکستریم اورکلاکینگ یک نیاز مبرم و حیاتی بشمار می‏آید.

 - تامین جریان مستقل برای memory ها به منظور افزایش قابلیت اورکلاک

 تغذیه جریان مورد نیازmemory ها دیگر از اسلات PCIeانجام نمی‏شود و مستقیما از کانکتورهای 8 پین تامین می گردد، لذا قابلیت اورکلاک memoryها نسبت به مدل های رفرنس بهبود چشمگیری یافته است.

 - استفاده از  Copper MOS با 2 برابر ظرفیت جریان بیشتر در سیستم توان بجای MOSFETهای متداول

 ظرفیت جریان Copper MOSچهل آمپر بوده (این رقم در مورد MOSFETهای متداول بیست آمپر است) و 20% دمای کاری کمتری نسبت به MOSFETهای متداول دارا می باشد. همچنین به دلیل ساختمان منحصر بفرد از انتقال حرارت مطلوبی بهره می‏برد.

- استفاده از  Proadlizerبرای بهینه سازی تامین جریان GPUو Memory

 نسل آینده خازن‏های تخت با ظرفیت بالا (1000 میکروفاراد) و مقاومت الکتریکی بسیار کم (1 میلی اهم) که کمترین نوسان ولتاژ را در کنار واکنش سریع به همراه دارد. همچنین به لحاظ تخت بودن، برای اکستریم اورکلاکینگ گزینه بسیار مناسبی می‏باشد. قابل ذکر است برای کارایی و تاثیر بیشتر در نزدیک ترین فاصله ممکن نسبت به GPU & Memory قرار گرفته‏اند.

Top Quality Components:

 - استفاده از قطعات الکترونیکی با کیفیت و طول عمر بالا تحت استاندارد Military Class II

 Hi-c Cap:

این نوع خاص از خازن‏های جامد که به خازن‏های تخت (Flat-bed) نیز معروف هستند نسل آینده خازن‎های جامد به شمار می‎آیند و دارای هسته فلزی از جنس Tantalum(فلزی نادر) می‏باشند که در مقایسه با خازن‎های جامد متداول با هسته Aluminum در دماهای بالا نیز کاملا پایدار بوده و مقاومت بالایی از خود نشان می‎دهند. از دیگر ویژگی‎های خازن های Hi-c می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 - 8 برابر طول عمر بیشتر نسبت به خازن‎های جامد متداول

 - رسانایی الکتریکی بالا به دلیل ESR بسیار پایین

 - 15 برابر حجم کمتر نسبت به خازن های جامد متداول

 - عدم کاهش رسانایی الکتریکی با تغییرات شدید دما حتی در دماهای زیر صفر درجه

 - استفاده شده در شاتل‎های فضایی، ماهواره ها و دستگاه‏های حساس نظامی

 SFCیا Super Ferrite Choke:

این نوع خاص از چوک‎ها (با هسته فریت) از 30% ظرفیت جریان بالاتری نسبت به چوک‎های متداول برخوردار هستند و بازده انرژی آنها نیز 10% بهبود داشته است، در عین حال دمای کاری پایین تری نیز دارا می‎باشند. کلیه‏ی این موارد به بهبود کارایی و افزایش قابلیت اورکلاک کارت گرافیکی منجر خواهد شد.

 

 

 Solid Cap:

 خازن‎های جامد نیز دارای کیفیت‏های متفاوتی هستند و صرف خازن جامد بودن دلیل بر کیفیت بالای آنها نمی باشد. خازن‏های جامدی که شرکت MSI تحت استاندارد Military Class II استفاده می‏کند، از هسته آلومینیومی بهره می‏برند و عمر مفید آنها بیش از 10 سال می‏باشد. همچنین مقاومت الکتریکی آنها (ESR) بسیار پایین بوده و از دمای کاری پایینی برخوردارند.

 -Lightning Power Layer (LPL)

برای تامین بهتر جریان PCB چند لایه کارت گرافیکی با طراحی مدارهای مستقل برای تامین جریان GPUو Memory   بوده، نویز مابین سیگنال های مختلف را کاهش می دهد و بهترین طراحی مدار برای اکستریم اورکلاکینگ می باشد.

Triple Overvoltage:

 - قابلیت افزایش ولتاژ برای GPU/Memory/PLLبا استفاده از نرم افزار MSI After Burner

 - قابلیت اورکلاک تا میزان 30% درصد با Air Cooling. قابل ذکر است GTX580 Lightningاولین کارت گرافیکی می باشد که توانایی دستیابی به فرکانس 1000MHzرا با فن خود دارد.

Extreme OC Function:

 امکانات متعددی را برای اورکلاکرهای حرفه‏ای فراهم می‏کند. به طور مثال می توان به بایوس 2 گانه برای اورکلاک با نیتروژن مایع (LN2)، سوئیچ های رفع محدودیت ولتاژ برای GPU/Memory/PLL، رفع محدودیت جریان (OCP)، افزایش فرکانس PWMو   Xtreme Cool اشاره کرد.

 

 در نهایت جوایز (Award) کسب شده توسط MSI GTX580 Lightning طی بررسی‏های مختلف:

 

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389