نگاهی بر شاهکار جدید MSI: Big Bang XPower II

نگاهی بر شاهکار جدید MSI: Big Bang XPower II تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۰/۰۹/۱۳

معمولا با عرضه هر چیپست جدید از سوی شرکت‏های  Intel و AMD، شرکت‏های مادربورد سازی سری کاملی از محصولات خود را با چیپست جدید عرضه می ‏کنند. پس از ارائه چیپست X79 از سوی اینتل، چیپستی که طرفداران فراوانی به خاطر پردازندههای پرقدرت  Sandy Bridge-Eخواهد داشت، بسیاری از شرکت‏ها محصولات جدید خود را با این چیپست به نمایش گذاشتند.

در این میان شرکت‏  MSI هنوز مادربورد پرقدرتی را مبتنی بر این چیپست معرفی نکرده بود. چندی پیش تصاویری از مادربورد جدید و پرقدرت این شرکت در سایت‏های اینترنتی منتشر شد. همانند گذشته برترین مادربورد شرکت‏ MSI در هر رده، مادربوردی از سری پرطرفدار و پرقدرت  Big Bang می باشد.

عضو جدید خانواده  Big Bang، XPower II نام دارد، نامی بر گرفته از مادربورد موفق Big Bang XPower که بر چیپست X58مبتنی بود. شرکت‏ اینتل چیپست X79 را جایگزین چیپست X58معرفی کرده است و  XPower II نیز جایگزین XPower خواهد شد.

برخلافBig Bang XPower ، محصول جدید در ابعاد استاندارد  XL-ATXساخته شده است. در طراحی ظاهری آن اثری از رنگ آبی نیست و شرکت‏  MSI در تمام قسمت‏های مادربورد از رنگ مشکی استفاده کرده است.

نسخه سوم استاندارد  Military Class بر روی این محصول به کار رفته است. تفاوت این نسخه با نسخه قبل، در استفاده از فناوری  DrMOS II   می باشد. مدار تغذیه پردازنده این محصول 24 فاز، با فناوری DrMOS II بوده که نسبت به Big Bang Xpower8 فاز افزایش یافته است. تمامی این 24 فاز در قسمت بالای سوکت 2011 پینی پردازنده قرار گرفته است.

 Heatsinkاستفاده شده برای مدار تغذیه به شکل مسلسل طراحی شده که نمای زیبایی به این بورد کلاس نظامی می‏بخشد. در قسمت دیگری از مادربورد  Heatsink دیگری به شکل گلولههای مسلسل طراحی شده است. با توجه به اعلام نشدن مشخصات این محصول به طور رسمی از سوی MSI، مشخص نیست که بر زیر این  Heatsink چه چیپی به کار رفته است. این چیپ به احتمال زیاد  Lucid Hydra خواهد بود که در صورت درست بودن این فرض، این مادربورد توانایی ترکیب کارت‏های گرافیکی مختلف را خواهد داشت، مسالهای که در هیچ یک از رقیبان XPower II از سایر برندها به چشم نمی‏خورد.

XPower II توسط ورودی 24 پین مدار تغذیه که در سمت راست بورد قرار دارد تغذیه میشود. دو کانکتور 8 پین    EPSوظیفه تامین انرژی مورد نیاز پردازنده را بر عهده دارند و یک کانکتور 6 پین نیز به تامین برق شکافهای PCI Express کمک می‏کند تا در هنگام استفاده از چند کارت گرافیکی پایداری سیستم افزایش یابد.

شرکت‏  MSI برای قسمت حافظه این بورد هشت شکاف حافظه  DDR3 باا پشتیبانی از فرکانس 1600MHzدر نظر گرفته است.

برخلاف  Big Bang Marshal که دارای 8 شکاف  PCI Express x16 فیزیکی بود، این مادربورد دارای 7 شکاف x16 فیزیکی می‏باشد. احتمال دارد چیپ دیگری همچون   Big Bang Marshal برای تامین مسیرهای  PCI Express بیشتر به کار رفته باشد. به هر حال اطلاعاتی از پهنای باند واقعی این سه شکاف در دسترس نیست.

 

چیپست X79از دو پورت SATA 3و چهار پورت SATA 2پشتیبانی می کند. علاوه بر این 6 پورت،  MSI بااضافه کردن چیپ های اضافی، چهار پورت  SATA 3دیگر به این محصول افزوده است. MSI با اضافه کردن 4 چیپ کنترل کننده USB 3 ساخت شرکت Renesas، هشت پورت USB 3 نیز به این بورد افزوده تا ضعف چیپست X79را به نوعی برطرف کرده باشد. 4 عدد از این پورت‏ها در قسمت I/O Panel پشت بورد قرار گرفته و 4 عدد دیگر به صورت  Header در روی بورد قرار گرفته‏اند. این Header‏ها در کنار پورتهای    SATAقرار گرفته و به سمت راست بورد خم شده‏اند تا در هنگام نصب کارت‏های گرافیکی بزرگ، مشکلی در اسمبل سیستم پیش نیاید.

چیپ صوتی پر کیفیتی نیز بر روی این مادربورد تعبیه شده است که از نرم افزار Creative XFi Mb پشتیبانی می‏کند. این چیپ که به احتمال زیاد  ALC889نام دارد در ترکیب با این نرم افزار کیفیت صدای بالایی را در اختیار کاربر قرار می دهد. خروجی صدا 2+8 کاناله بوده که در پشت مادربورد قرار دارد.

در پنل پشت مادربورد، 6 پورت  USB 2  نیز قرار دارند. علاوه بر یک کارت شبکه پشتیبانی شده توسط چیپست X79، این مادربورد یک چیپ شبکه دیگر با رابط PCI Express دارد. دکمه Clear CMOS هم در این قسمت از مادربورد قرار گرفته تا کاربران برای به حالت پیش فرض در آوردن بایوس نیازی به باز کردن درب کیس نداشته باشند.

طراحی این بورد مناسب اورکلاک حرفه‏ای و برای ثبت رکوردهای جهانی آماده شده است. مدار تغذیه 24 فاز پردازنده و مدار تغذیه پرقدرت حافظه موید این مطلب میباشند. امکانات ویژهای برای اورکلاکرها بر روی این بورد تعبیه شده است. دکمه خاموش-روشن، نقاط مخصوص قرائت ولتاژ (V-Check Point) ،V-Switch، Debuggerو دکمههای افزایش یا کاهش آنی Base Clockاز این موارد هستند. دارا بودن دو بایوس مجزا نیز در هنگام اورکلاک و موارد خاص کمک شایانی به کاربر میکند.

XPower II از فناوریهای I-Charger(شارژ سریع IPadو IPhone) و OC Genie(اورکلاک خودکار) ویژه شرکت‏   MSIپشتیبانی میکند.

تاریخ دقیق عرضه و قیمت Big Bang XPower II اعلام نشده است.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389