عرضه پردازنده های 8 هسته ای از سوی اینتل

عرضه پردازنده های 8 هسته ای از سوی اینتل تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۰/۰۹/۲۶

چندی پیش شاهد معرفی پردازندههای جدید شرکت اینتل موسوم به  Sandy Bridge-E بودیم. این پردازنده‌ها دارای 6 هسته پردازشی بوده و به 15 مگابایت حافظه L3 مجهز میباشند. تاکنون اینتل تنها دو پردازنده  Core i7 3960X  و  Core i7 3930K را از این نسل وارد بازار کرده است و به زودی قرار است مدل 4 هستهای نیز به جمع این دو پردازنده گران قیمت بپیوندد.

این دو مدل در اصل پردازندههای 8 هسته‏ای بوده که به دلیل کنترل مصرف انرژی بالای آنها، شرکت اینتل دو هسته پردازشی را غیر فعال نموده تا مصرف آنها را به عدد قابل قبولتر 130 وات برساند. بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی کمتر از توان تمام هسته‏های پردازنده خود استفاده می‏کنند و اغلب نرم افزارها قادر به شناسایی تعداد هستههای بالا نیستند و به این جهت سرعت کلاک هسته‏ها در کارایی پردازندههای کامپیوتر شخصی اهمیت بالایی دارد. نقطه مقابل این قضیه در سرورها اتفاق میافتد، جایی که تعداد هسته‌های پردازنده عامل مهمی محسوب میشود.

اینتل قصد دارد پردازنده Sandy Bridge-E را با نهایت توان و بدون غیر فعال کردن دو هسته پردازشی برای استفاده در سرورها روانه بازار کند. پردازنده 8 هسته‏ای جدید در کلاس    Xeon E5وارد بازار شده و به 20 مگابایت حافظه L2 مجهز خواهد بود. بر خلاف دو پردازنده  Sandy Bridge-E که تا کنون با نگارش  C1 تولید شده‏اند، پردازنده جدید با دارا بودن نگارش    C2برخی از معایب موجود همچون مشکل    VT-dپردازندههای Sandy Bridge-E C1 را برطرف کرده است.

 

مصرف توان این پردازنده 8 هسته‏ای در فرکانس 3GHZ حدود 150 وات و در فرکانس 2.5GHz حدود 95 وات اعلام شده است که به نظر می ‏رسد  حالت دوم انتخاب ایده آل تری برای یک پردازنده در کلاس سرور باشد.

این پردازنده در اوایل سال 2012 روانه بازار خواهد شد و مطمئنا دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به Core i7 3960X خواهد بود.

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389