جنگنده‎های msi /سخت افزار

جنگنده‎های msi /سخت افزار تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۰/۱۲/۱۶

جنگندههای msi

msi   HD 6970 Twin Frozr III & msi HD 6950 Twin Frozr II

   

اولین خاصیتی که در این دو کارت گرافیک خودنمایی می‏ کند، تغییر در خنک‏ کنندههای آن‏ها است. HD 6950 دارای یک خنک‏ کننده بزرگ، پنج لوله انتقال حرارت و دو فن است. وجود این خنک ‏کننده خوب و کم صدا باعث شده، حتی در حداکثر فشارکاری نیز این کارت‏ گرافیک دمای چندان بالایی نداشته باشد. خنک کننده مناسب، این امکان را به    msiداده تا این کارت گرافیک را اورکلاک کند و در نتیجه کارایی بهتری را در بازیها به ثبت برساند. خنک کننده با تمام اجزای اصلی روی کارت گرافیک از جمله Mosfetها و ماژولهای حافظه در ارتباط است و میتواند گرمای این بخشها را به خوبی دفع کند. قرارگیری چهار فاز مدار رگولاتور مربوط به پردازنده گرافیکی در بخش جلویی کارت ‏گرافیک باعث شده گرمای این بخش در مقایسه با یک HD 6950 استاندارد راحت تر دفع شود.

خروجیهای تصویری این کارت‏گرافیک مشابه یک  HD 6950استاندارد بوده و دو پل CrossfireX نیز بالای آن وجود دارد اما متاسفانه کلید انتخاب بایوس از روی کارتگرافیک حذف شده است.

کارت‏ گرافیک در طول و عرض بزرگ‏تر از نمونه استاندارد HD 6970 است و برای آن باید یک کیس بزرگ تهیه کنید. ابعاد خنک‏کننده بزرگ‏تر از آن چیزی است که در R6950 Twin Frozr II دیده می‏شود و ساختار آن از یک خنک‏ کننده آلومینیومی بزرگ، پنج لوله انتقال حرارت و دو فن تشکیل شده است.

طراحی خاص پرههای فن باعث می‏شود جریان هوا با فشار بیشتری به درون خنک‏کننده دمیده شود. با آن که پردازنده‏گرافیکی در حالت عادی تا فرکانس 940 مگاهرتز اورکلاک شده است اما همچنان حتی در حداکثر فشار کاری نیز صدای چندانی از این خنککننده نخواهید شنید. برای تامین توان این کارت‏گرافیک به دو کانکتور برق هشت پین نیاز خواهید داشت.

msi از بهترین قطعات موجود برای ساخت مدولار رگولاتور4 +14 فاز این کارت‏گرافیک استفاده کرده، دمای این قطعات در مقایسه با دیگر موارد موجود به شکل محسوسی پایین‏تر بوده و همانطور که مشخص است در این کارت‏گرافیک از Driver MOSFET استفاده شده است. پشت کارت گرافیک نیز خازن‏های ظرفیت بالای   NECقرار دارد.

برای اورکلاکرها نیز امکانات ویژه ‏ای در نظر گرفته شده به عنوان مثال بالای کارت گرافیک سه بخش برای اندازهگیری ولتاژ پردازنده گرافیکی، حافظه‏ها و  PLL  وجود دارد. دو جفت دکمه بسیار کوچک نیز پشت کارت‏گرافیک قرار گرفته که با فعال‏سازی آنها می‏توان ولتاژ پردازنده‏گرافیکی و ولتاژ حافظه را بیش از حد مجاز افزایش داد و همچنین محافظ افزایش جریان را غیر‏فعال کرد. چهارده عدد دیود نوری بسیار کوچک نیز در کنار این کلیدها دیده می‏شود که تعداد فازهای فعال مدار رگولاتور در بخش پردازنده را نمایش میدهد.

اورکلاک

هر دو کارت‏گرافیک دارای نرمافزاری به نام msi After Burner هستند که ابزاری ساده برای اورکلاک کارتگرافیک و تحت نظر گرفتن دما و ولتاژ در اختیار کاربر قرار می‏دهد. این ابزار امکان افزایش ولتاژ را نیز برای شما فراهم می‏کند و حتی می‏توان ار آن روی کارتهای گرافیک دیگر نیز استفاده کرد.

همان‏طور که در نمودار نتایج مشاهده میکنید، توانستیم با افزایش ولتاژ تا 3/1 ولت، فرکانس کارتگرافیک HD 6970 را به 1025 مگاهرتز برسانیم. اما درباره HD 6950، بیشترین مقداری که می‏توانستیم انتخاب کنیم 840 مگاهرتز بود که سی مگاهرتز بیشتر از فرکانس پردازنده گرافیکی است و برای دستیابی به آن نیازی به افزایش ولتاژ نیست. همچنین در این کارت‏های گرافیک توانستیم فرکانس حافظهها را نیز حداکثر به فرکانس 5300 مگاهرتز برسانیم.

بررسی کارایی

این دو کارت گرافیک را روی سیستمی با مادربورد Asus P8Z68- V Pro، پردازنده Intel Core i5 2500K، چهار گیگابایت حافظه Zeppelin DDR3 1600، درایو ADATA S592 35GB، هارد دیسک Seagate 7200.11 500GBو منبع تغذیه Green GP1235Bنصب کردیم.

نتیجه گیری

باید اعتراف کرد سری   Lightningشرکت msi جزء محصولات برتر در زمینه کارت‏های گرافیک به شمار می‏آیند و اورکلاکرها و کسانی که می‏خواهند حسابی کارت‏گرافیک خود را شکنجه کنند می‏توانند به این محصول اطمینان داشته باشند. پس در صورتی به سراغ این سری بروید که بخواهید با آن پرواز کنید!

مزایا و معایب

کیفیت ساخت بالا، خنک کننده بهینه و قدرتمند، امکانات متنوع برای اورکلاک در مدل HD 6970، طراحی مناسب مدار رگولاتور در هر مدل
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389