بررسی مادربورد I X79A-GD65 (8D) msi

بررسی مادربورد I X79A-GD65 (8D) msi تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۱/۰۱/۲۷

در شروع بررسی و قبل از اینکه به معرفی پلتفورم جدید شرکت Intel بپردازیم بهتر است نیم نگاهی به گذشته و سیر تکاملی پردازندهها و چیپستهای Intel داشته باشیم. بسیاری اعتقاد دارند که پیشرفت و اوج گیری Intel با معماری Nehalem آغاز شد، اولین خانواده بر پایهی معماری Nehalem با اسم رمز Bloomfield بر اساس تکنولوژی ساخت 45 نانومتری همراه با چیپست  X58 و پشتیبانی از سوکت LGA1366 ارائه گردید. چیپستهای سری Xشرکت   Intelهمواره در کلاس High End یا   Enthusiastقرار میگیرند و از پتانسیل و امکانات متعددی بهره میبرند. چیپست X58 برای اولین بار از پهنای باند حافظه 192 بیتی (چینش حافظه 3 کاناله) به همراه پشتیبانی هم زمان از SLIو CrossFire بهره میبرد و Memory Controller نیز از پل شمالی (NB) به داخل سطح   Dieپردازندههای Bloomfield منتقل شد.

در ادامه شرکت Intel برای پوشش ردهمیانی (Mainstream) بازار، اقدام به معرفی خانواده دوم معماری Nehalem با اسم رمز Lynnfield(تکنولوژی ساخت 45nm) همراه با چیپستهای P55/H57 و پشتیبانی از سوکت LGA1156 کرد که مدتی بعد نیز خانواده Clarkdale بر پایهی معماری Westmere(نسخه بهبود یافته Nehalem) با تکنولوژی ساخت 32nm و گرافیک مجتمع داخلی برای این پلتفورم عرضه شد. چیپستهای سری P شرکت  Intel نیز همواره در کلاس Mid Range قرار میگیرند و از قیمت تمام شده کمتری نسبت به سری  Xبهرهمند هستند. چیپست‏های P55/H57 از پهنای باند 128 بیتی (چینش حافظه دو‏کاناله) همراه با پشتیبانی محدود از  SLI وCrossFire بهره می‏بردند و   Memory Controller/PCI-E Controllerنیز به داخل سطح . Dieپردازند‏های  Lynnfield و Clarkdale 1 منتقل شدند. در این حین پلتفورم مبتنی بر     X58کماکان پلتفورم حرفه‏ای Intel به شمار می‏آمد و خانواده دیگری با اسم رمز Gulftown بر پایهی معماری Westmere(نسخه بهبود یافته Nehalem) با تکنولوژی ساخت 32nmو 6 هسته پردازشی (6Core/12Threads) برای این پلتفورم ارائه گردید از این رو Core i7 990X برترین پردازنده معرفی شده برای پلتفورم X58 محسوب میشود.

طبق عادت دیرینه شرکت Intel، پس از حدود 2 سال شاهد تغییر در معماری پردازندههای Intel بودیم و معماری  Nehalem/Westmereجای خود را به معماری Sandy Bridge یا پل شنی داد. در این معماری شاهد نوآوری‏ها و دستورالعملهای پردازشی جدیدی نسبت به معماری پیشین هستیم که باعث شده پرفورمنس و کارایی قابل توجهی داشته باشند. پردازنده‏های مبتنی بر معماری Sandy Bridge با عنوان  2nd Generation Intel Core Processor Family(نسل دوم سری Core) نیز شناخته می‌شوند. نسل دوم پردازنده‏های سری Core یا Sandy Bridge با تکنولوژی ساخت 32nm و پشتیبانی از سوکت  LGA1155 و همراه با چیپستهای P67/H67/Z68 معرفی گردید. چیپست‏های P67/H67/Z68 نیز همچون P55/H57 از پهنای باند 128 بیتی (چینش حافظه دو کاناله) همراه با پشتیبانی محدود از SLI و CrossFire بهره میبرند و Memory Controller/PCI-E Controller نیز به داخل سطح   Dieپردازندههای Sandy Bridge منتقل شده است. برترین پردازندههای این خانواده Core i7 2600K/2700K به شمار میآیند که از چهار هسته پردازشی (4Core/8/Threads) برخوردارند و همچون پردازندههای Clarkdale از گرافیک مجتمع داخلی بهره میبرند، با این تفاوت که کمی تقویت شده و توانایی پردازش در فرکانس حدود 1 گیگاهرتز را با استفاده از تکنولوژی Turboدارا میباشد.

با بررسی پلتفورم مبتنی بر P67 متوجه خواهید شد اگرچه پرفورمنس و کارایی پلتفورم مذکور پیشرفت محسوسی نسبت به پلتفورم پیشین شرکت Intel داشته ولی در پردازشهای Multi-Core که به تعداد هستههای پردازشی بالا نیاز است کماکان کانفیگ Core i7 990x/X58 نتیجه بهتری کسب میکند، لذا این موضوع دلیلی بر پیدایش خانواده جدید Sandy Bridge-E و پر کردن خلاء موجود با پردازندههای 6 هسته‏ای (6Core/12Threads) و پلتفورمی   High Endاست. در واقع پردازندههای Sandy Bridge و Sandy Bridge-E به لحاظ ساختاری تفاوت چندانی نداشته و در تستهای Single Core کارایی مشابهی دارند. چیپستی که شرکت Intel برای این خانواده از پردازندههای خود در نظر گرفته X79 نام دارد که از سوکت LGA2011 پشتیبانی می‏کند. برای اولین بار چیپست X79از پهنای حافظه 256 بیتی (چینش حافظه 4 کاناله)، پشتیبانی از SLIو CrossFire و نسل سوم PCI-E بهره میبرد. پردازنده های سازگار با چیپست X79از 40 Lanes(مسیر) PCI-Eپشتیبانی میکند این در حالی هست که این رقم برای چیپست X58 تنها 36 Lanesبودهاست. شرکت Intel همچنان تصمیمی مبتنی بر پشتیبانی پیشفرض از USB 3.0ندارد و شرکت‌های مادربورد سازی مجبور به استفاده از چیپهای کمکی برای پشتیبانی از USB 3.0هستند ولی SATA 6.0به صورت پیش‌فرض توسط چیپست X79 پشتیبانی میشود.

پس از بررسی کلی و ساختاری پردازندههای  Sandy Bridge-E و چیپست X79، به معرفی مادربورد X79A-GD65 (8D)از شرکت msi میپردازیم. پسوند GD65 از سوی شرکت msiعموما برای مادربوردهایی انتخاب میگردد که به لحاظ قیمت تمام شده از کارایی و امکانات بالایی برخوردار هستند و از پرفروش ترین محصولات شرکت به شمار میآیند. MSI X79A-GD65 دارای دو نسخه با تعداد شکاف حافظه متفاوت می‏باشد که نسخه عادی از 4 و نسخه 8Dاز 8 شکاف حافظه (DIMMS) بهره میبرد. این بدان معنی است که    X79A-GD65 (8D)توانایی پشتیبانی از حداکثر 128 گیگابایت حافظه DDR3 با فرکانس کاری 1066/1333/1600/1866/2133/2400مگاهرتز و ولتاژ کاری 1.5 الی 1.65 ولت را دارا میباشد!

هم زمان با عرضه مادربوردهای مبتنی بر چیپست X79، نسل جدیدی از استاندارد Military Class(کلاس نظامی) توسط شرکت msi برای افزایش کارایی و پایداری (Quality & Stability) هرچه بیشتر محصولات معرفی شد. علاوه بر خازنهای  Hi-Cبا هشت برابر طول عمر بیشتر، چوکهای SFC با 30% ظرفیت جریان بیشتر و 35 درجه دمای کاری کمتر و خازنهای جامد Solid Cap، در نسل سوم کلاس نظامی (Military Class III) شاهد نسخه جدیدی از فازهای DrMOSبا عنوان DrMOS II هستیم.

از ویژگیهای بارز DrMOS II میتوان به افزایش 30% بازدهی انرژی، کاهش 16 درجهای دمای کاری، دو برابر سرعت پاسخدهی (Response) بیشتر و Double Thermal Protection(محافظ حرارتی) اشاره کرد. محافظ حرارتی به کار رفته طی دو مرحله از آسیب دیدن سیستم توان مادربورد جلوگیری میکند! در صورت بروز مشکل و افزایش دمای فازهای DrMOS IIبه 115 درجه سانتیگراد LEDقرمز رنگی بر روی مادربورد روشن شده و نرمافزار Control Center IIنیز اخطار افزایش دمای کاری را اعلام میکند تا کاربر از این موضوع اطلاع پیدا کند. چنانچه دمای فازهای DrMOS II به هر دلیلی به 130 درجه سانتی گراد افزایش یابد، سیستم به طور خودکار خاموش می‏گردد. قابل ذکر است دمای کاری فازهای DrMOS II به مراتب پایینتر بوده و این تدابیر صرفا برای افزایش امنیت سیستم است.

MSI X79A-GD65 (8D) از سیستم توان 12 فاز DrMOS II برای تغذیه پردازنده بهره میبرد که 2 فاز آن به تامین ولتاژ مورد نیاز برای CPU SystemAgent اختصاص دارد. 2 فاز DrMOS II نیز به طور جداگانه وظیفه تامین ولتاژ حافظهها اختصاص دارد. این در حالی است تکنولوژی هوشمند APS مصرف و میزان لود بخشهای مختلف مادربورد را به طور پیوسته زیر نظر دارد و کمک شایانی به کاهش مصرف انرژی مادربورد و افزایش کارایی آن میکند.

تمامی قطعات الکترونیکی که شرکت msiتحت استاندارد Military Class III در محصولات خود استفاده کرده با موفقیت کامل تست‏های مربوط به گواهی MIL-STD-810G(استاندارد نظامی کشور ایالات متحده آمریکا) را پشتسر گذاشته و گواهینامه مربوط به کیفیت و پایداری را دریافت کرده‏اند. قابل ذکر است تستهای گواهی MIL-STD-810G شامل موارد زیر میباشد:

-         شوک حرارتی، بازه دمایی -40 درجه الی 70 درجه سانتیگراد

-         شوک رطوبتی، دمای 24 درجه سانتیگراد همراه با 95% رطوبت

-         تست لرزش، شدت 10 الی 500 هرتز

-         تست فشار پایین، در ارتفاع 4572 متری

-         تست دمای بالا، دمای 71 درجه سانتیگراد

-         تست دمای پایین، دمای -51 درجه سانتی گراد

-         تست شوک، رها شدن از ارتفاع 10 سانتیمتری

همانگونه که مطرح شد X79A-GD65 (8D)از نسل سوم  PCI-Eپشتیبانی می‏ کند که کارت‏های گرافیکی آینده از این نوع رابط استفاده خواهند کرد. به لحاظ کارایی نسل سوم PCI-E پهنای باندی بیش از دو برابر نسبت نسل دوم PCI-E ارائه میدهد. از پنج اسلات   PCI-Eموجود بر روی مادربورد، سه اسلات از نوع   Gen 3.0و دو اسلات از نوع   Gen 2.0میباشد. با توجه به 40 لنز (مسیر) PCI-E که چیپست X79ارائه میدهد کاربران اجازه استفاده از هرگونه چینش چندگانه کارت‏گرافیکی با عنوان nVIDIA 3Way SLI و   AMDI 4Way CrossFireXرا خواهند داشت.در صورت نصب دو کارتگرافیکی، هر دوی آنها در سرعت کامل X16-X16 به تبادل اطلاعات خواهند پرداخت، این میزان در صورت نصب سه کارتگرافیکی به صورت X16-X16-X8 و در صورت نصب چهار کارت‌گرافیکی به صورت X16-X8-X8-X8 خواهد بود.

تراشه صوتی Realtek® ALC892 از خروجی صدای 8 کاناله HDهمراه با پشتیبانی از استاندارد THX TruStudio Proبهره می‏برد و به واسطه ابزارهای ویژه THX TruStudio Pro اصواتی با بیشترین کیفیت و شفافیت ممکن را برای کاربران و گیمرهای حرفه‏ای مهیا میسازد. THX TruStudio Proنشان تجاری برترین استاندارد فرآوری و پردازش جلوه‏های صوتی و مجازی می‏ باشد که طی سالها تحقیق و بررسی شرکت‏های مطرح THXو Creative بدست آمده است.

رابط گرافیکی Click Bios II با قابلیت پشتیبانی از صفحه نمایش لمسی، OC Genie IIبا قابلیت اورکلاک خودکار Cpu/Memoryو افزایش کارایی سیستم به میزان 21%، Multi Bios II با امکان سوئیچ بایوس بوت، Winki 3برای آنلاین شدن و جست و جو در محیط اینترنت در عرض چند ثانیه، SuperCharger جهت شارژ سه برابر سریعتر دستگاه‏های پرتابل مانند iPad/iPod، چهار پورت SATA 6 Gb/s، چهار پورت SATA 3 Gb/s، چهار پورت USB 3.0، دوازده پورت USB 2.0، دو پورت IEEE 1394 و یک پورت شبکه Gigabit Lan از دیگر امکانات   X79A-GD65 (8D)به شمار می‏ آیند.

 

 

 

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389