بررسی کارت گرافیک MSI R7970 Lightning:

بررسی کارت گرافیک MSI R7970 Lightning: تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۱/۰۲/۱۹

کارت‌گرافیک   AMD 7970با معماری جدیدی (Tahiti) بر مبنای DX11 بدون شک موفقترین محصول این شرکت پس از مدتها انتظار به شمار می‌رود.به طوری که در این مدت کوتاه توانسته است توجه همگان را به خود جلب کند و شرکت رقیب   nVIDIAرا برای عرضه محصولی جدید به سختی به تکاپو بیندازد! معماری جدیدی که کارایی و قدرت پردازش بالا را همراه با مصرف انرژی (TDP) و دمای کاری پایین به لطف تکنولوژی ساخت 28nm محقق ساخته است. شرکتهای سازنده کارت گرافیکی طی این مدت نسخههای متعددی از این کارتگرافیکی موفق را برای پوشش نیاز اقشار مختلف عرضه کردهاند و قابلیت اورکلاکینگ بالای این تراشه گرافیکی نیز بهانهای بوده تا بیش از پیش شاهد نسخههای OC (اورکلاک شده) باشیم.

شرکت msi نیز همچون شرکتهای دیگر، توجه ویژه‏ای به کارتگرافیکی    AMD 7970داشته و محصولی منحصر به فرد از سری قدرتمند Lightning(لایتنینگ) را بر پایه آن عرضه کرده است. msiR7970 Lightning دارای 3 گیگابایت حافظه    GDDR5با رابط حافظه 384 بیتی بوده و از فرکانس هسته 1070MHzدر کنار فرکانس حافظه 1400MHzبهره میبرد. در توصیف سری Lightning این جمله کافی خواهد بود که تنها برای شکستن رکوردهای جهانی طراحی و عرضه میشوند! به طوری که تمامی کارتهای گرافیکی عرضه شده بر مبنای این سری رکورددار بوده و پادشاه مطلق عرصه اورکلاکینگ تلقی میگردند!! نمونه بارز آنها GTX580 Lightning میباشد که جای هیچ حرف و حدیثی را برای رقبای خود در عرصه اورکلاکینگ باقی نگذاشته است.

در نگاه اول بدون شک، سایز بزرگ   msiR7970 Lightningتوجه شما را به خود جلب خواهد کرد! PCBاین کارتگرافیکی برای عملکرد و کارایی بهتر مجددا توسط شرکت msiطراحی شده و سیستم مدیریت توان آن (PWM) که وظیفه حیاتی تغذیه GPU/Memory/PLLرا بر عهده دارد به منظور افزایش قابلیت اورکلاکینگ تغییرات محسوسی داشته است. در کنار این موارد استفاده از قطعات الکترونیکی با کیفیت تحت استاندارد کلاس نظامی و خنککننده قدرتمندتر،از ویژگیهای برجسته این محصول از سری Lightningمی‏باشد که به اختصار اشاره گردید.

حال زمان آن است کمی دقیق تر به این موارد بپردازیم:

Unlocked Digital Power

آنچه که شرکت msiتحت عنوان Unlocked Digital Powerدر اخبار و کنفرانسهای خبری خود مطرح کرده است شامل موارد متعددی میگردد که هرگونه محدودیتی در زمینه اورکلاکینگ را از بین برده و اجازه دستیابی به فرکانسهای بالا (شکسته شدن رکوردهای جهانی) را به راحتی (خصوصا تحت اکستریم کولینگ/نیتروژن مایع) میسر میسازد.

Unlocked BIOS(بایوس بدون هیچ محدودیتی)

به سادگی میتوانید پروتکشن OCP(محافظت از جریان بالا)، APS(مدیریت مصرف انرژی) و محدودیت فرکانس کاتالیست کنترل سنتر (CCC) را غیرفعال کنید. با استفاده از Unlocked Biosامکان دستیابی به 460 آمپر (A) شدت جریان برای تغذیه GPUفراهم میگردد. (76%افزایش نسبت به حالت پیش فرض!)


Digital PWM Controller(کنترولر دیجیتال سیستم مدیریت توان)

از مزیت‎های برجسته سیگنال دیجیتال می‎توان به ارائه ولتاژی با ثبات، پایداری و دقت به مراتب بیشتر در کنار زمان پاسخ‌دهی (Response)سریع‎تر اشاره کرد. چیزی که برای اکستریم اورکلاکینگ و دست‎یابی به فرکانس‎های بالا لازم و ضروری می‎باشد، در واقع از ارکان اصلی موفقیت یک اورکلاکر به شمار می‌رود.


Enhanced Power Design(طراحی پشرفته سیکل جریان)

همان‌گونه که مطرح گردید سیستم مدیریت توان (PWM) از اجزای مهم یک کارت‎گرافیکی است لذا سیستم توان کارتگرافیکی MSI R7970 Lightning برای افزایش پایداری و قابلیت اورکلاک GPU/Memory(به ویژه تحت اکستریم اورکلاکینگ) از7 فاز (طراحی رفرنس) به 17 فاز ارتقاء یافته است. تعداد بالای فازهای سیستم توان به دلیل تقسیم شدت جریان خروجی و تثبت راندمان کاری برگ برندهای برای اورکلاکرهای حرفهای محسوب میشود. جریان ورودی کارت گرافیکی نیز از طریق دو کانکتور 8 پین  12v تامین می‌گردد که بخشی از آن به طور اختصاصی برای تامین جریان مورد نیاز حافظه‌ها در نظر گرفته شده است. در این میان نباید از طراحی چند لایه PCB کارت‌های گرافیکی سری Lightning متشکل از مدارهای مستقل برای تامین جریان GPU/Memoryبا عنوان   Lightning Power layer (LPL)نیز غافل شد!

GPU Reactor

ابزاری الحاقی (دارای قابلیت اتصال و جدا شدن) در پشت کارت‌گرافیکی (دقیقا پشت GPU) برای افزایش پایداری هنگام اورکلاکینگ می‎باشد. از مزیت‎های ویژه GPU Reactorمیتوان به افزایش 88 درصدی حجم جریان و کاهش 13 درصدی نویز یا ریپل جریان اشاره کرد که بهبود قابلیت اورکلاکینگ هسته مرکزی (GPU) را بر عهده دارد.

Xtreme Thermal

شرکتmsiهمراه با این کارت‌گرافیکی خاص و فوق‌العاده نسل چهارم خنک‌کننده اختصاصی و موفق خود را با عنوان Twin Frozr IVنیز معرفی کرده است که در بین خنککنندههای اختصاصی شرکتهای سازنده کارت‌گرافیکی از بهترین کارایی ممکن برخوردار میباشد. Twin Frozr IVضمن داشتن ویژگیها و مزیتهای متعدد دمای کارت گرافیکی را به میزان 14 درجه سانتیگراد و نویز حاصل را نیز 6.3 دسی بل کاهش داده است. (ساکتتر و خنک‌تر!)

-         دو فن PWMده سانتیمتری با طراحی خاص تیغه‌ها (تکنولوژی Propeller Balde) همراه با افزایش 20 درصدی جریان هوا

-         هیت سینک یکپارچه با تعداد پره‌های بالا به همراه 2 هیت پایپ (Heat Pipe) و 3 سوپر پایپ (Super Pipe) جهت دفع حرارت بهتر

-         سطح تماس (تماس با GPU) مسی با پوشش نیکل برای انتقال سریعتر حرارت

-         قابلیت غبار‌ زدایی (Dust Removal)، چرخش فنها در جهت مخالف در ابتدای شروع به کار سیستم جهت خارج کردن گرد و غبار

-         سینک یکپارچه برای پوشش چیپ‌های حافظه و Mosfet‌ها جهت کاهش دمای کاری آنها و تعبیه Back Plateبرای محافظت از قطعات الکترونیکی پشت کارت گرافیکی

Military Class III Components

چنین محصولی برای اینکه از هر نظر خاص، منحصر به فرد و بهترین باشد! به قطعات الکترونیکی با کیفیت و راندمان کاری بالا نیازمند بوده و شرکت msi نیز از بهترین قطعات الکترونیکی تحت استاندارد کلاس نظامی (نسل سوم) استفاده کرده است که پایداری و کیفیت آنها در سخت‌ترین شرایط کاری تضمین شده است! تمامی قطعات الکترونیکی تحت استاندارد   Military Class IIIبا موفقیت کامل تستهای مربوط به گواهی MIL-STD-810G(استاندارد نظامی کشور ایالات متحده آمریکا) را در آزمایشگاههای معتبر پشتسر گذاشته و گواهینامه مربوط به کیفیت و پایداری (Quality & Stability) را دریافت کرده‌اند.

 

این قطعات الکترونیکی عبارت‎اند از:

-         Copper MOS

ظرفیت جریانCopper MOSFET دو برابر‎MOSFET های متداول بوده و 20%دمای کاری کمتری دارا می‌باشد. همچنین به دلیل ساختمان منحصر به فرد از انتقال حرارت مطلوبی بهره می‌برد و برای اکستریم اورکلاکینگ طراحی شده است.

 

-         Hi-c Cap

این نوع خاص از خازن‌های جامد دارای هسته فلزی از جنسTantalum  (فلزی نادر) می‌باشند که طول عمر مفیدی بالغ بر 8 برابر خازن‌های جامد متداول داشته و علاوه بر مقاومت الکتریکی بسیار پایین (بازدهی بسیار بالا)، در دماهای بالا نیز کاملا پایدار بوده و ثبات بالایی از خود نشان می‎دهند.

-         Golden SSC

بیشتری نسبت به چوکهای متداول ارائه کرده و دارای پوشش طلایی برای مقاومت حرارتی (Heat Resistance) بهتر میباشند. همچنین به دلیل توانایی بالا در ارائه جریانی ثابت بهترین گزینه ممکن برای اورکلاکینگ تلقی میگردند.

-         Dark Solid Cap

خازن جامد با هسته آلومینیومی و پوششی از نیکل برای محافظت از زنگ زدگی و آسیب (Antirust Protection)همراه با مقاومت الکتریکی بسیار پایین و عمر مفیدی بالغ بر 10 سال.

چوک‌های طلایی با هسته آهنی خالص 50% ماکزیمی جریان خروجی      

 

3X3 OC Kit

کارتگرافیک طراحی شده برای اورکلاکرهای حرفهای باید امکانات متعددی نیز برای اورکلاکینگ داشته باشد و اطلاعات مربوط به دما و ولتاژ را به طور لحظه‌ای در اختیار اورکلاکر قرار دهد.

-         Tripple OverVoltage

قابلیت کنترل و تغییر ولتاژهای مربوط به GPU/Memory/VDDCI

 

-         Tripple Temp Monitor

نمایش دمای کاری مربوط به GPU/Memory/VRM

 

-         V-Check Points

تعبیه بخشی ویژه برای اندازهگیری ولتاژ مربوط به GPU/Memory/VDDCIبه وسیله ولت متر

 

Eyefinity 6 ready

 MSI R7970 Lightningتنها کارت‌گرافیکی 7970 عرضه شده با قابلیت پشتیبانی از Eyefinity 6 است که توانایی ارائه 6 خروجی تصویر با تنظیمات مستقل یا ترکیب خروجیها برای ارائه تصویری با رزولوشن بالا (بر روی 6 صفحه نمایش) را برای کاربردهای مختلف از قبیل گیمینگ  دارا می‌باشد. از این رو علاوه بر اورکلاکرهای حرفه‌ای می‌تواند گزینه مناسبی نیز برای گیمرهای حرفهای به شمار آید.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389