بررسی Transcend SSD720 128GB

بررسی Transcend SSD720 128GB تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۱/۰۴/۱۹

شرکت Transcendتولید‌کننده ابزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات مانند کارت‌های حافظه (Memory Cards)، فلش درایو (USB Flash Drives)، هاردهای حالت جامد (SSD)، هارد درایوهای خارجی (External Hard Drives) و ماژول‌های حافظه    DRAMمی‌باشد که فعالیت خود را از سال 1988 میلادی آغاز کرد.این شرکت دارای دفاتر متعددی در سطح جهان بوده و دفتر اصلی آن در شهر تایپه کشور تایوان مستقر است.

هاردهای حالت جامد (SSD) چندی است به دلیل تولید انبوه و قیمت متعادل، از محبوبیت و عمومیت بالایی در بین کاربران برخوردار شدهاند چرا که دیگر هاردهای مکانیکی (HDD) جوابگوی نیاز کاربران نیست. در واقع هاردهای مکانیکی علی رقم داشتن ظرفیت بالای ذخیره‌سازی اطلاعات، به دلیل فرآیند مکانیکی خواندن و نوشتن و ذخیره اطلاعات به صورت مغناطیسی از سرعت تبادل اطلاعات و دسترسی پایینی برخوردارند. لذا یک سیستم به روز و پیشرفته برای جبران این نقص مستلزم استفاده از هاردهای حالت جامد (SSD) در کنار یک هارد مکانیکی (به عنوان آرشیو) می‌باشد. بدین ترتیب علاوه بر افزایش سرعت تبادل اطلاعات به طور محسوس و چشمگیری، دیگر لودینگ نرم‌افزارهای سنگین، بوت ویندوز و ... آزار دهنده و طولانی نخواهد بود!

SSD720 نسل جدید هاردهای حالت جامد (SSD) شرکت Transcendبا رابط SATA III 6Gb/sو از نوع 2.5اینچی است که از سرعت انتقال اطلاعات بسیار بالایی (Read: 560MB/s, Write: 540MB/s) برخوردار بوده و انتخاب هوشمندانه‌ای برای کاربران حرفه‌ای محسوب می‌گردد. به سبب طراحی باریک (7 میلیمتر) قابلیت استفاده در سیستم‌های دسکتاپ، نوت‌بوک‌ها، نت بوک‌ها و اولترا بوک‌ها را دارا بوده و در ظرفیت‌های 64، 128، 256 و 512 گیگابایت عرضه شده است. از نقاط قوت سری SSD720بهره‌ گیری از جدیدترین کنترولر شرکت SandForceاز سری SF-2281می باشد که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به بهترین عملکرد، پایداری، امنیت و بازدهی انرژی (Power Efficiency) در کلاس خود اشاره کرد. به طور کلی کنترولرهای شرکت SandForce برای مصارف حرفه‌ای (سرور ها) و رایانه‌های شخصیدر دو کلاس  Enterpriseو Clientدسته بندی می‌گردند و سری SF-2200 جزء دسته دوم قرار می‌گیرد.

Specifications:

Capacity

64GB, 128GB, 256GB, 512GB

Size

100.3mm × 69.85mm × 7mm

Weight

95g

Storage Media

MLC NAND Flash memory

Operating Voltage

DC 5V

Operating Temperature

0°C (32°F) to 70°C (158°F)

Certificates

CE, FCC, BSMI

Performance

Read up to 560MB/s, Write up to 540MB/s

*Note:

Speed may vary due to host hardware, software and usage.

شرکت Transcendدر نمونه 128 گیگابایتی  SSD720از 8 حافظه فلش NANDبا تکنولوژی ساخت 24 نانومتری از نوع SDZNPQBHER MLCبا ظرفیت 16 گیگابایت (در مجموع 8×16) ساخت شرکت خوشنام Sandiskبهره برده و به لطف کنترولر جدید SF-2281حداکثر سرعت خواندن 550MB/sو حداکثر سرعت نوشتن 500MB/sبرای آن ثبت شده است (سرعت خواندن و نوشتن ظرفیت‌های مختلف، متفاوت می‌باشد). ممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببند که MLCچیست؟ حافظه‌های فلش NANDدر دو نوع MLCو SLCتولید می‌شوند؛ MLCیا Multi Level Cellبیانگر این موضوع است که در هر سلول 2 بیت داده قابلیت ذخیره شدن را دارد و در نقطه مقابل آن SLCیا Single Level Cellقرار دارد که در هر سلول ذخیره یک بیت داده امکان‌پذیر است. بدیهی ست از لحاظ تئوری سرعت انتقال اطلاعات در حافظه‌های فلش NANDاز نوع SLCبیشتر از نوع MLCمی‌باشد ولی با این وجود حافظه‌های فلش  NANDاز نوع MLCدو برابر SLCتوانایی ذخیره داده یا اطلاعات را در ابعاد یکسان خواهند داشت. لذا حافظه‌های NANDاز نوع MLCبه دلیل ظرفیت بالاتر ذخیره‌سازی اطلاعات برای رایانه‌های شخصی و مصارف عمومی انتخاب مناسبی محسوب می‌گردند.

از دیگر ویژگی‌های Transcend SSD720 128GBمی‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

TRIM:

این دستور در ویندوز 7، به صورت خودکار اطلاعات پاک شده (Deleted Files) را به طور کامل از روی بلاک (Block)‌ها حذف می‌کند و کمک شایانی به حفظ سرعت نوشتن هارد حالت جامد (SSD) کرده و از استهلاک (Wear)آن در طولانی مدت جلوگیری می‌کند.

Intelligent Recycling:

برای سیستم عامل‌هایی که از دستور TRIMپشتیبانی نمی‌کنند، SSD720با بهره‌گیری از الگوریتم جمع‌آوری ها اطلاعات پاک شده و سیستم بازیافت (Recycling) هوشمند، فضای آزاد SSDرا به صورت پیشرفته مدیریت می‌کند.

Wear Leveling:

به فرآیندی که توزیع مساوی چرخه‌های نوشتن/پاک کردن را بین بلاک (Block)‌ ها بر عهده دارد اطلاق می‌گردد. طول عمر مفید SSD720به لطف این ویژگی و ECC(Error Correction Code) یا کد تصحیح خطا افزایش یافته و انتقال مطمئن اطلاعات را تضمین می‌کند.

SMART:

این ویژگی برای تجزیه و تحلیل وضعیت سلامت SSD720و تشخیص خرابی‌های احتمالی قبل از رخ دادن آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین صورت که بر اطلاعات و مشخصات SSDمانند درجه حرارت، تعداد دفعات پاک کردن، ... نظارت کرده و در صورتی که به اقدام خاصی نیاز باشد هشدار می‌دهد!

NCQ:

به زبان ساده این ویژگی کارایی و بازدهی SSD720را با مدیریت (Optimizing) دستورات خواندن و نوشتن دریافتی افزایش می‌دهد.

 SSD720به طور کامل توسط شرکت Transcendمورد تست و بررسی قرار گرفته است تا هیچ مشکلی از بابت کارکرد در رنج دماهای مختلف نداشته باشد و ابزارهای بهینه سازی پیچیده آن با همکاری یکدیگر طول عمر مفید SSDرا افزایش می‌دهند. همچنین به دلیل نداشتن قطعات متحرک و مکانیکی در مقابل شوک و لرزش مقاوم بوده و مصرف انرژی بسیار کم در کنار کارکرد خنک و ساکت، باعث افزایش بازدهی و زمان نگهداری شارژ نوت‌بوک‌ها، نت‌بوک‌ها، اولترا بوک‌ها می‌گردد. توان مصرفی این محصول در حالت لود کامل کمتر از 3 وات می‌باشد!!

Idle power consumption: 0.63 watts

Electricity consumption load: 2.87 watts

مشخصات سیستم تست:

CPU: Intel Core i7 2600K 3.4GHz

MotherBoard: MSI Z77A-GD65

Memory: SuperTalent 4G 2200MHz Cl8

VGA: MSI GTX560-Ti Hawk

PSU: Thermaltake Toghpower XT 875W

برای تست و بررسی کارایی SSD720 128GBسیستم عامل Windows 7 Ultimate 64-bit SP1به همراه آخرین آپدیت‌هامورد نیاز می‌باشد، تمامی درایورهای مادربورد Z77A-GD65به خصوص چیپست (Ver 9.3.0.1019) نیز به روز بوده و سیستم آماده اجرای تست‌ها و بنچمارک‌ها می‌باشد. نکته قابل ذکر انتخاب گزینه AHCIدر بایوس مادربورد به عنوان SATA Modeاست تا از تمامی ظرفیت و توانایی این SSDدر طول تست‌ها برخودار باشیم، دیگر گزینه‌های بایوس در حالت Load Optimized Defaultsرها می‌شوند.

 

HDTune Pro v5.0

Crystal Disk Mark v3.0

ATTO Disk benchmark v2.4

PCMark Vantage HDD test

سنجش سرعت خواندن (Read) و نوشتن (Write) با استفاده از نرم افزار ATTO Disk benchmark:

نتایج بدست آمده تا این لحظه با مقادیرآماریاعلام شده از سوی شرکت Transcendاختلاف کمی داشته است ولی دقیق‌ترین و بهترین نتایج ممکن را با استفاده از نرم‌افزار ATTO Disk benchmarkکسب خواهیم کرد. سرعت خواندن 559240 KB/sو سرعت نوشتن 526344 KB/sبدست می‌آید معادل با 546.13 MB/sو 514.00 MB/sکه با مقادیر آماری اعلام شده از سوی شرکت تطابق کامل دارد حتی سرعت خواندن بیشتری نیز کسب شده است.

در نهایت تست و بررسی SSD720 128GBرا با نرم افزار PC Mark Vantageو اجرای بخش مربوط به هارد به پایان می‌بریم. PC Mark Vantageاز سری نرم‌افزارهای شرکت فیوچرمارک (FutureMark) است که بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. این نرم‌افزار به تست و بررسی بخش‌های مختلف سیستم اختصاص داشته و با توجه به کارایی سیستم امتیازی به آن تعلق می‌گیرد. این امتیاز معیار مناسبی برای مقایسه قدرت و کارایی سیستم‌های مختلف تلقی می‌گردد. نتایج بدست آمده در این تست از کارایی بالایی این SSDدر محیط ویندوز و مصارف عمومی حکایت دارد!

همان‌گونه که در ابتدا نیز اشاره گردید، در صورتی که از سیستمی به روز و پیشرفته جهت بازی کردن (Gaming) یا کار با نرم‌افزارهای سنگین و مهندسی بهره می‌برید قطعا در کنار هارد مکانیکی (HDD) خود به یک هارد حالت جامد (SSD) برای نصب سیستم عامل و نرم‌افزارهای مهم خود نیاز خواهید داشت. Transcend SSD720 128GBبا توجه به عملکرد عالی، سرعت بسیار بالا، بهره‌مندی از جدیدترین کنترولر شرکت SandForceو ویژگی‌های متعدد در کنار قیمت مناسب یک انتخاب عالی و هوشمندانه به شمار می‌آید!

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389