بررسی کارت گرافیک MSI GTX680 Lightning

بررسی کارت گرافیک MSI GTX680 Lightning تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۱/۰۶/۰۷

اگر از علاقه‌ مندان و طرفداران سرسخت دنیای سخت‌افزار باشید، باید کم و بیش اخباری را پیرامون عرضه پر سر و صدای کارت‌گرافیک Radeon HD7970 از سوی شرکت AMD و فروش بی‌سابقه آن مطالعه کرده باشید! محصولی که اولین عضو خانواده Southern Islands(جزایر جنوبی) با اسم رمز Tahiti XT تلقی می‌گردد و به لطف معماری جدید شرکت   AMDتحت عنوان  GCNیا  Graphic Core Next از کارایی بالایی برخوردار بوده و موفقیت‌های چشمگیری کسب کرد! قابل ذکر است این محصول برای اولین بار برپایه‌ی تکنولوژی ساخت 28 نانومتری طراحی و تولید شده است. هر آنچه که مطرح گردید، گوشه‌ای از موفقیت‌های شرکت AMD در کلاس کارت‌های گرافیکی حرفه‌ای به شمار می‌رودولی این پایان ماجرا نیست! رقابت دیرینه دو شرکت بزرگ AMD و nVIDIA سالهاست که ادامه دارد و این بار نیز شرکت   nVIDIAسری جدیدی را برای رقابت با کارت گرافیک‌های سری HD7000 شرکت AMD معرفی و عرضه کرده است! سری جدید   GTX600شرکت nVIDIA با معماری جدید Kepler(کپلر) و در رأس آنها کارت گرافیک GTX680 با اسم رمز GK104 اگر چه مدت زمان زیادی نیست که پا به عرصه رقابت گذاشته ولی در این مدت کوتاه (با وجود تاخیرهای فراوان) به خوبی توانسته است عرصه را برای رقیب خود از شرکت AMD تنگ‌تر کند! چنان چه شرکت رقیب در فکر عرضه نسخه جدیدی از سری HD7000 با عنوان   GHz Editionمی‌باشد.

تراشه‌گرافیکی GTX680 با اسم رمز GK104 که سردمدار معماری کپلر تلقی می‌گردد از 3540 میلیون ترانزیستور، 1536 هسته پردازشی CUDA(رقمی شگفت انگیز!)، 128 Texture Unitsو  32 ROP Units برخوردار می‌باشد. این درحالی است که معماری کپلر نیز همچون معماری GCN از تکنولوژی ساخت 28 نانومتری بهره می‌برد و این موضوع تاثیر محسوسی در کاهش سطح Die تراشه گرافیکی و توان مصرفی آن دارا می‌باشد. پشتیبانی از نسل سوم رابط PCI-E را نیز نباید فراموش کرد!

 

شرکت msi همواره اهمیت ویژه‌ای برای برترین و سریع‌ترین تراشه‌های گرافیکی تک هسته‌ای قائل می‌باشد و این بار نیز همچونگذشته محصولی جدید از سری حرفه‌ای و قدرتمند Lightning(لایتنینگ) را بر پایه‌ی تراشه‌گرافیکی GTX680برایکاربران علاقمند به گیم و اورکلاک معرفی و عرضه کرده است. اشاره به این نکته حائز اهمیت می‌باشد که سری Lightningحرفه‌ای‌ترین محصولات شرکت msi در رده کارت‌های گرافیکی تلقی می‌گردند. در واقع هدف اصلی شرکت msi از طراحی سری   Lightningشکستن و جابجا کردن رکوردهای جهانی بوده و تا به امروز نیز به این مهم دست یافته است، به طوری که تمامی کارت‌های گرافیکی عرضه شده بر مبنای این سری رکورددار بوده و پادشاه مطلق عرصه اورکلاکینگ تلقی می‌گردند!! به طور مثال آخرین عضو این سری یعنی   R7970 Lightningتمامی رقبای خود را در عرصه اورکلاکینگ به زانو در آورده است! از این رو، این بار باید منتظر شکسته شدن رکوردهای جهانی توسط   GTX680 Lightningنیز باشیم.

MSI GTX680 Lightning دارای دو گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR5 با رابط حافظه 256 بیتی بوده و از فرکانس هسته 1110مگاهرتز (1176MHzدر حالت Turbo) در کنار فرکانس حافظه 1500مگاهرتز (6008MHzدر حالت مؤثر) بهره می‌برد که 100 مگاهرتز افزایش فرکانس هسته نسبت به طراحی پیش‌فرض شرکت nVIDIA را شاهد می‌باشیم. همچنین باید اشاره کرد GTX680برای اولین بار از ویژگی Turboبرای افزایش دینامیکی فرکانس هسته گرافیکی بهره می‌برد.   MSI GTX680 Lightningتوسط مراجع سخت‌افزاری مهم و متعددی مورد تست و بررسی قرار گرفته است که برخی از موارد مهم به تدریج نقل قول خواهند شد. در توصیف این کارت‌گرافیک قدرتمند شاید وب سایت Guru3Dو نویسنده آن بهترین تدبیر ممکن را به کار برده است: Fast and furious(سریع و خشمگین!)

Unlocked Digital Power

آنچه که شرکت msi تحت عنوان Unlocked Digital Power در خبرها و کنفرانس‌های خبری خود مطرح کرده است شامل موارد متعددی می‌گردد که هرگونه محدودیتی در زمینه اورکلاکینگ را از بین برده و اجازه دست‌یابی به فرکانس‌های بالا (شکسته شدن رکوردهای جهانی) را به راحتی (خصوصا تحت اکستریم کولینگ/نیتروژن مایع) میسر می‌سازد.

Unlocked BIOS(بایوس بدون هیچ محدودیتی)

به راحتی می‌توانید پروتکشن OCP(محافظت از جریان بالا)، APS(مدیریت مصرف انرژی) و محدودیت TDP(توان مصرفی) را غیرفعال کنید. با استفاده از   Unlocked Biosامکان دست‌یابی به 200% توان مصرفی بیشتر و 150% شدت جریان بیشتر برای تغذیه GPU فراهم می‌گردد.


Digital PWM Controller(کنترولر دیجیتال سیستم مدیریت توان)

از مزیت‌های برجسته سیگنال دیجیتال می‌توان به ارائه ولتاژی با ثبات، پایداری و دقت به مراتب بیشتر در کنار زمان پاسخ‌ دهی (Response) سریع‌تر اشاره کرد. چیزی که برای اکستریم اورکلاکینگ و دست‌یابی به فرکانس‌های بالا لازم و ضروری می‌باشد، در واقع از ارکان اصلی موفقیت یک اورکلاکر به شمار می‌آید.


Enhanced Power Design(طراحی پیشرفته سیکلجریان)

همان‌ گونه که مطرح گردید سیستم مدیریت توان (PWM) از اجزای مهم یک کارت‌گرافیک به شمار می‌آید. لذا سیستم توان کارت‌گرافیک   MSI GTX680 Lightningبرای افزایش پایداری و قابلیت اورکلاک GPU/Memory(به ویژه تحت اکستریم اورکلاکینگ) از7 فاز (طراحی پیش فرض) به 12 فاز ارتقاء یافته است. سیستم توان 12 فاز، 80% شدت جریان بیشتری هنگام اورکلاکینگ فراهم کرده و به دلیل تقسیم شدت جریان خروجی بین فازها و تثبیت راندمان کاری برگ برنده‌ای برای اورکلاکرهای حرفه‌ای محسوب می‌گردد. جریان ورودی کارت‌گرافیک نیز از طریق دو کانکتور PCI-Eهشت پین 12vتامین می‌گردد که بخشی از آن به طور اختصاصی برای تامین جریان مورد نیاز حافظه‌ها در نظر گرفته شده است. در این میان نباید از طراحی چند لایه PCB کارت‌های گرافیک سری Lightning متشکل از مدارهای مستقل برای تامین جریان GPU/Memoryبا عنوان Lightning Power layer (LPL) نیز غافل شد!

GPU Reactor

ابزاری الحاقی (قابلیت اتصال و جدا شدن را داراست) در پشت کارت‌گرافیک (دقیقا پشت GPU) برای افزایش پایداری و فیلترینگ ولتاژ مورد نیاز هسته مرکزی (GPU) هنگام اورکلاکینگ می‌باشد. از مزیت‌های ویژه GPU Reactor می‌توان به افزایش 200 درصدی حجم جریان و کاهش 25 درصدی نویز یا ریپل جریان اشاره کرد که بهبود قابلیت اورکلاکینگ هسته مرکزی (GPU) را بر عهده دارد.

Xtreme Thermal

GTX680 Lightning نیز همچون R7970 Lightning از نسل چهارم و جدید خنک‌کننده اختصاصی و موفق شرکت   msiبا عنوان Twin Frozr IVهمراه با ترکیب رنگ زیبای زرد و مشکی بهره می‌برد که در بین خنک‌کننده‌های اختصاصی شرکت‌های سازنده کارت‌گرافیک از بهترین کارایی ممکن برخوردار می‌باشد. Twin Frozr IV ضمن داشتن ویژگی‌ها و مزیت‌های متعدد دمای کارت‌گرافیکی را به میزان 16 درجه سانتیگراد و نویز حاصل را نیز 6.7 دسی بل کاهش داده است. (ساکت‌تر و خنک‌تر!)

-         دو فن PWM ده سانتیمتری با طراحی خاص تیغه‌ها (تکنولوژی Propeller Balde) همراه با افزایش 20 درصدی جریان هوا

-         هیت‌ سینک یکپارچه با تعداد پره‌های بالا به همراه 2 هیت پایپ (Heat Pipe) و 3 سوپر پایپ (Super Pipe) جهت دفع حرارت بهتر

-         سطح تماس (تماس با GPU) مسی با پوشش نیکل برای انتقال سریع‌تر حرارت

-         قابلیت غبارزدایی (Dust Removal)، چرخش فن‌ها در جهت مخالف در ابتدای شروع به کار سیستم جهت خارج کردن گرد و غبار

-         سینک یکپارچه برای پوشش چیپ‌های حافظه و Mosfet‌ها جهت کاهش دمای کاری آنها و تعبیه Back Plateبرای محافظت از قطعات الکترونیکی پشت کارت‌ گرافیک

-         در بررسی انجام شده توسط وب سایت TweakTown، دمای ثبت شده برای کارت‌ گرافیک   GTX680 Lightningدر فرکانس هسته 1265MHzو فرکانس حافظه 1700MHz(اورکلاک شده) در حالت بیکاری (Idle) برابر 27 درجه سانتیگراد و در حالت لود 56 درجه سانتیگراد گزارش شده است. در همین بررسی دمای بیکاری (Idle) و لود برای کارت‌گرافیک nVIDIA GTX680با طراحی پیش‌فرض (رفرنس) 38 و 75 درجه سانتیگراد درج شده است!

-         در بررسی انجام شده توسط وب سایت Guru3D، دمای ثبت شده برای کارت‌گرافیک GTX680 Lightning در فرکانس‌های پیش فرض، در حالت بیکاری (Idle) برابر 26 درجه سانتیگراد و در حالت لود 55 درجه سانتیگراد گزارش شده است. در همین بررسی دمای بیکاری (Idle) و لود برای کارت‌گرافیک Geforce GTX680 با طراحی پیش فرض (رفرنس) 39 و 79 درجه سانتیگراد، همچنین نویز حاصل از کارکرد خنک‌کننده Twin Frozr IV نیز در حد بسیار پایینی اعلام شده است.

-         در بررسی انجام شده توسط وب سایت TechPowerUp، دمای ثبت شده برای کارت‌گرافیک GTX680 Lightning در فرکانس‌های پیش فرض، در حالت بیکاری Idle برابر 34 درجه سانتیگراد و در حالت لود 65 درجه سانتیگراد و بررسی دمای بیکاری (Idle) و لود برای کارت‌گرافیک nVIDIA GTX680با طراحی پیش‌ فرض (رفرنس) 45 و 85 درجه سانتیگراد درج شده است. بد نیست اشاره‌ای هم به کارت‌های گرافیک Asus GTX680 DirectCU IIو ZotacGTX680 AMP!با دمای لود 70 و 75 درجه سانتیگراد داشته باشیم!!

Military Class III Components

چنین محصولی برای اینکه از هر نظر خاص، منحصر به فرد و بهترین باشد! به قطعات الکترونیکی با کیفیت و راندمان کاری بالا نیازمند بوده و شرکت   msiنیز از بهترین قطعات الکترونیکی تحتاستاندارد کلاس نظامی (نسل سوم) استفاده کرده که پایداری و کیفیت آنها در سخت‌ترین شرایط کاری تضمین شده است! تمامی قطعات الکترونیکی تحت استاندارد Military Class III با موفقیت کامل تست‌های مربوط به گواهی MIL-STD-810G (استاندارد نظامی کشور ایالات متحده آمریکا) را در آزمایشگاه‌های معتبر پشت‌ سر گذاشته و گواهینامه مربوط به کیفیت و پایداری (Quality & Stability) را دریافت کرده‌اند.

قابل ذکر است تست‌های گواهی   MIL-STD-810Gشامل موارد زیر می‌باشد:

-         شوک حرارتی، بازه دمایی 40- درجه الی 70 درجه سانتیگراد

-         شوک رطوبتی، دمای 24 درجه سانتیگراد همراه با 95% رطوبت

-         تست لرزش، شدت 10 الی 500 هرتز

-         تست فشار پایین، در ارتفاع 4572 متری

-         تست دمای بالا، دمای 71 درجه سانتیگراد

-         تست دمای پایین، دمای -51 درجه سانتیگراد

-         تست شوک، رها شدن از ارتفاع 10 سانتیمتری

 

این قطعات الکترونیکی عبارت هستند از:

-         Copper MOS

ظرفیت جریانCopper MOSFET   دو برابر‌MOSFET های متداول بوده و  ذ20% دمای کاری کمتری دارا می‌باشد. همچنین به دلیل ساختمان منحصر به فرد از انتقال حرارت مطلوبی بهره می‌برد و برای اکستریم اورکلاکینگ طراحی شده است.

-         Hi-c Cap

این نوع خاص از خازن‌های جامد دارای هسته فلزی از جنسTantalum  (فلزی نادر) می‌باشند که طول عمر مفیدی بالغ بر 8 برابر خازن‌های جامد متداول داشته و علاوه بر مقاومت الکتریکی بسیار پایین (بازدهی بسیار بالا)، در دماهای بالا نیز کاملا پایدار بوده و مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

-         Golden SSC

چوک‌های طلایی با هسته آهنی خالص  50% ،( Super State Choke) ماکزیمم جریان خروجی بیشتری نسبت به چوک‌های متداول ارائه کرده و دارای پوشش طلایی برای مقاومت حرارتی (Heat Resistance) بهتر می‌باشند. همچنین به دلیل توانایی بالا در ارائه جریانی ثابت بهترین گزینه ممکن برای اورکلاکینگ تلقی می‌گردند.

-         Dark Solid Cap

خازن جامد با هسته آلومینیومی و پوششی از نیکل برای محافظت از زنگ‌زدگی و آسیب (Antirust Protection) همراه با مقاومت الکتریکی بسیار پایین و عمر مفیدی بالغ بر 10 سال.

3X3 OC Kit

کارت گرافیک طراحی شده برای اورکلاکرهای حرفه‌ای باید امکانات متعددی نیز برای اورکلاکینگ داشته باشد و اطلاعات مربوط به دما و ولتاژ را به طور لحظه‌ای در اختیار اورکلاکر قرار دهد.

-         V-Check Points

تعبیه بخشی ویژه برای اندازه‌گیری ولتاژ مربوط به   GPU/Memory/PLLبه وسیله ولت متر

-         Tripple OverVoltage

قابلیت کنترل و تغییر ولتاژهای مربوط به GPU/Memory/PLL

-         Tripple Temp Monitor

نمایش دمای کاری مربوط به GPU/Memory/VRM(هسته مرکزی، حافظه‌ها، سیستم توان)

3D Vision Surround

این امکان برای علاقه‌ مندان به جلوه‌های سه بعدی فراهم شده است تا با استفاده از کارت‌گرافیک MSI GTX680 Lightning و راه اندازی چینش چندگانه مانیتور (Multi-Monitor) اوج هیجان و لذت را به لطف تکنولوژی 3D Vision Surround تجربه کنند! در این حالت سه مانیتور اختصاص به بازی داشته و مانیتور دیگری برای مدیریت Desktop لحاظ گردیده است. پشتیبانی از رزولوشن 3840x2160 و صدای Multi-Stream نیز از دیگر ویژگی‌های این تکنولوژی اختصاصی شرکت nVIDIA می‌باشد.

Overclocking

در نهایت نگاهی خواهیم داشت به نتایج اورکلاکینگ کارت‌گرافیک MSI GTX680 Lightning در بررسی‌های انجام شده، البته باید اشاره کرد این کارت گرافیک قدرتمند با تاکید ویژه روی اکستریم اورکلاکینگ طراحی و عرضه شده است، لذا تنها شاهد بخشی از قدرت نهفته آن بروی Air Cooling خواهیم بود! هرچند فرکانس‌های پیش فرض لحاظ شده برای کارت‌گرافیک GTX680 Lightning در حال حاضر بالاترین فرکانس‌های ممکن برای تراشه گرافیکی nVIDIA GTX680 می‌باشد و حدود 5% افزایش کارایی را به دنبال دارد.

-         در بررسی انجام شده توسط وب سایت TweakTown، ماکزیمم فرکانس هسته 1265MHzو فرکانس حافظه 1700MHzبا استفاده از نرم افزار   MSI After Burnerبه دست آمده است.

-         در بررسی دیگر انجام شده توسط وب سایت Guru3D، ماکزیمم فرکانس هسته  1300MHz و فرکانس حافظه 1777MHzبا استفاده از نرم افزار MSI After Burner به دست آمده است.

-         همچنین در بررسی انجام شده توسط وب سایت TechPowerUp، ماکزیمم فرکانس هسته 1225MHzو فرکانس حافظه  1780MHz با استفاده از نرم افزار MSI After Burner به دست آمده است.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389