هر آنچه که در مورد OC Genie باید بدانید

هر آنچه که در مورد OC Genie باید بدانید تاریخ انتشار خبر: ۱۳۸۹/۱۰/۱۸

اگر طرفدار پر و پا قرص بازی های رایانه ای خصوصا مسابقات رالی و اتومبیل رانی باشید، حتما تابحال با مواردی همچون Turbo یا Nitro برخورد کرده اید، این ویژگی و موارد مشابه باعث افزایش آنی سرعت اتومبیل شما می شود. حال تصور کنید عمل مشابهی را بتوانید بروی سیستم PC خود انجام دهید و سرعت پردازش آن را افزایش دهید!

موردی که مطرح شد، مثال ساده ای بود بر روند اورکلاکینگ و تاثیر آن بر کارایی سیستم. البته برای افزایش سرعت پردازش سیستم نیازی به کپسول Nitro و کیت Turbo و ... نیست، با افزایش فرکانس کاری پردازنده از طریق بایوس مادربورد می توانید به این مهم دست پیدا کنید. امروزه اورکلاکینگ و سریع سازی سیستم بین کاربران عمومیت فراوانی یافته است و بسیاری در پی تجربه آن هستند.

منتها پروسه اورکلاکینگ و انجام صحیح آن، نیازمند برخی اطلاعات به عنوان پیش نیاز می باشد و چنانچه کاربر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشد، ممکن است به سیستم خود آسیب برساند. با توجه به موارد مطرح شده و علاقه فراوان کاربران نسبت به اورکلاکینگ، کمپانی های سازنده مادربورد راه حل های متعددی را برای اورکلاک خودکار سیستم و کاهش درصد ریسک آن ارائه کرده اند که در بسیاری از موارد تنها به معرفی نرم افزاری برای انجام پروسه اورکلاکینگ اکتفا شده، اما کمپانی MSI به صورت سخت افزاری به حل این موضوع پرداخته است.

OC Genie تکنولوژی انحصاری کمپانی MSI می باشد که با فعال کردن آن، چیپ هوشمندی که بروی مادربورد تعبیه شده است به شناسایی فرکانس پردازنده و حافظه ها می پردازد و پس از پردازش اطلاعات بهترین حالت ممکن را برای افزایش فرکانس آنها انتخاب و تایید می کند. تمامی این مراحل در کمتر از 1 ثانیه انجام می شود! البته باید توجه داشت استفاده از OC Genie نیازمند فن کولر مناسبی می باشد و فن استوک پردازنده برای این منظور چندان مناسب نیست چرا که با افزایش فرکانس پردازنده، دمای کاری پردازنده نیز افزایش می یابد. به طور مثال در مورد پلتفورم P55 و پردازنده Core i5 750 تکنولوژی OC Genie فرکانس پردازنده Core i5 750 را، از 2.6 گیگاهرتز تا 4 گیگاهرتز افزایش می دهد و فن استوک خود پردازنده جوابگوی دفع حرارت Core i5 750 در این فرکانس نمی باشد.

توضیح مختصری که در مورد OC Genie مطرح شد، در مورد هر دو پلتفورم AMD و Intel صادق است، ولی در پلتفورم AMD غیر از اورکلاکینگ، موضوع دیگری نیز مطرح می شود. بسیاری از پردازنده های AMD دارای هسته های پنهان یا غیر فعال می باشند، که از طریق بایوس مادربورد می توان هسته های پنهان را فعال کرد. به این ترتیب پردازنده AMD شما در صورت داشتن هسته های پنهان سالم، Unlock شده و کارایی آن در حد قابل توجهی افزایش می یابد. انجام پروسه Unlock نیز نیازمند برخی اطلاعات به عنوان پیش نیاز می باشد ولی کمپانی MSI در این مورد نیز راه حل مناسبی با عنوان  Cpu Core Unlockمعرفی کرده است تا تمامی کاربران براحتی بتوانند هیجان و لذت Unlock را تجربه کنند. فرآیند Unlock همراه با OC Genie در پلتفورم AMD باعث افزایش کارایی تا 148% می گردد.

بعد از توضیح کامل تکنولوژی OC Genieممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببندد که تکنولوژی مذکور و فرآیند اورکلاکینگ امکان دارد آسیبی به سیستم وارد کند؟ آیا می توان در دراز مدت از آن استفاده کرد؟

در جواب باید اذعان داشت که پروسه اورکلاکینگ و سریع سازی سیستم، به هیچ وجه عاری از ریسک و خطر نیست ولی کمپانی MSIدر تکنولوژی OC Genieاحتمال ریسک و خطر را تا میزان چشم گیری کاهش داده است. رنج ولتاژهایی که توسط چیپ هوشمند OC Genieانتخاب و منظور می شوند کاملا بی خطر بوده و مورد تایید کمپانی های سازنده پردازنده (Intelو AMD) می باشد. استفاده دراز مدت از OC Genieنیز مشکلی نخواهد داشت، شاید تنها نکته قابل ذکر کاهش نامحسوس عمر مفید پردازنده باشد.

ولی با این همه اگر به مثال اولیه خود بازگردیم، شما در طول مسابقه رالی تنها در مواردی خاص به Turboیا Nitroنیاز پیدا می کنید، همین موضوع در مورد OC Geneنیز صادق است. در واقع فلسفه اصلی شکل گیری این تکنولوژی، آسان سازی اورکلاکینگ برای کاربران بوده تا همه آنها هیجان و لذت اورکلاکینگ را تجربه کنند.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389