ويژگيها و برتريهای مادربرد Big Bang Trinergy

ويژگيها و برتريهای مادربرد Big Bang Trinergy تاریخ انتشار خبر: ۱۳۸۹/۱۰/۱۵

بررسی مادربرد Big Bang Trinergy

بیش از یک سال از عرضه چیپست P55اینتل می گذرد، چيپستي كه از طرف کمپانی اینتل برای پوشش رنج میان قیمت بازار عرضه شده بود و به خوبی نیز توانست رقابتي داغ و پرحرارت را بين کمپانی های سازنده مادربورد به وجود آورد. به طوری که تنوع محصولات عرضه شده بر پایه چیپست P55نسبت به چیپست X58واقعا قابل توجه می باشد. البته باید اذعان داشت که قیمت مناسب و استقبال کاربران نیز در این تنوع محصولات بی تاثیر نبوده است.

 

سریاولمادربورد های MSIبر پایه چیپست P55نیز هم زمان با معرفی چیپست P55با عنوان Xtreme Speedعرضه گردید. همان طوری که از عنوان Xtreme Speedپیداست کمپانی MSIتاکید ویژه ای بر کارایی و قابلیت اورکلاک بالای این سری داشته است، به گونه ای که در عرصه رویارویی با رقبای قدرتمند خود نیز توانست موفقیت های چشم گیری کسب کند.ثبت ركوردهاي متعدد با استفاده از پردازنده هاي Core i5/i7از قدرت و قابليت اوركلاك بالاي سری Xtreme Speedحکایت دارد.

حال بعد از عرضه سری موفق Xtreme Speedکه بيشتر برای برآورده کردن نیازهای کاربران حرفه ای و اورکلاکرها طراحی شده بود، کمپانیMSI  سری جدیدی از مادربورد های خود را بر پایه چیپست P55معرفی کرده است. این سری که برای گیمرهای حرفه ای طراحی شده و نوآوری های فراوانی را نیز در بر می گیرد با عنوان Big Bang(انفجار بزرگ!) شناخته می شود. اولین عضو این سری نیز Trinergyنام دارد که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

شاید بتوان سری Big Bang  را در یک جمله خلاصه کرد: کارایی در بالاترین حد ممکن!

هر آنچه که یک سیستم گیمینگ پیشرفته به آن نیاز دارد در این سری گرد آمده است. کارکرد خنک  و کاملا پایدار سیستم توان و بخش های مختلف مادربرد بواسطه فن آوری های نوین MSIو استفاده از قطعات الکترونیکی مرغوب طول عمر بالای این سری را تضمین کرده است. همچنین درگاه های توسعه کافی برای استفاده از چینش های Multi Gpuبه همراه کارت صوتی قدرتمند از شاخصه های اصلی سری Big Bangبشمار می آیند.هرچند هدف اصلی طراحی این سری برآورده کردن نیازهای گیمرهای حرفه ای بوده است ولی سری Big Bangاز ویژگی های متمایزی نسبت به دیگر محصولات هم رده خود برخوردار می باشد لذا برای اورکلاکرهای حرفه ای نیز می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

تابحال در مورد چیپست P55و مشخصات فنی آن مقالات فراوانی تهیه شده است، بر همین اساس در این بررسی از توضیح مجدد پرهیز کرده و تنها مطالبی را به عنوان يادآوري مطرح می کنیم:

چیپست P55اولین سري از چیپست هاياینتل می باشد که برای قرارگیری بر روی مادربورد و ارتباط با بخش های مختلف، به چیپ های کمکی نیازی ندارد. علت این موضوع نیز همان طور كه در مقالات و تحليل های متعددی ذكر شده، انتقال Memory controllerو PCI-E controllerبه داخل پردازنده های سري LynnfieldوClarkdale  مي باشد. به این ترتیب وظيفه چیپستP55  تنها کنترل درگاه های ورودی و خروجی و ارتباط با پردازنده از طریق رابطDMI  خواهد بود. رابط DMIدر پلتفورم X58وظیفه ارتباط چیپست شمالی با پل جنوبی ICH10Rرا بر عهده داشته ولی در پلتفورم P55برای ارتباط پردازنده و چیپست P55به کار گرفته شده است. لذا چیپست P55نیز بیشتر از آنکه به عنوان پل شمالی و برادر کوچک تر چیپست X58  شناخته شود به عنوان یک هاب و کنترل گر (PCH) مطرح می گردد.

پس ازاز توضیح مختصری در مورد چیپست P55به سراغ مادربورد Big Bang Trinergyمی رویم تا به بررسی اولین عضو از این سری بپردازیم. در نگاه نخست، اولین موردی که بر روی مادربورد Big Bang Trinergyجلب توجه می کند، نبود خازن های جامد متداول استوانه ای در سطح مادربورد می باشد که با نوع مرغوب تر والبته گران تر خود یعنی خازن هایHi-c  جایگزین شده است.

بد نیست در مورد خازن هایHi-c  کمی بیشتر صحبت کنیم:

این نوع خاص از خازن های جامدکه به خازن های تخت ((Flat-bedنیز معروف هستند، نسل آینده خازن های جامد بشمار می آیند و دارای هسته  فلزی از جنس Tantalumمی باشند که در مقایسه با خازن های جامد متداول با هسته Aluminumدر دماهای بالا نیز کاملا پایدار بوده و مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

از دیگر ویژگی های خازن های Hi-cمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

رسانایی الکتریکی بالا به دلیل ESRبسیار پایین

عدم کاهش رسانایی الکتریکی با تغییرات شدید دما حتی در دماهای زیر صفر درجه!!

15 برابر حجم کمتر نسبت به خازن های جامد متداول

8 برابر طول عمر بیشتر نسبت به خازن های جامد متداول

پایداری و ثبات در سخت ترین شرایط کاری و برای مدت زمان طولانی از ویژگی های بارز خازن های Hi-cبشمار می آید و کمپانیMSI  برای اولین باربه منظور افزایش کارایی سری Big Bangدر تمامی سطح مادربورد از خازن هایHi-c  استفاده کرده است. نکته قابل توجه دیگر در مورد خازن های Hi-cعمر مفید آنها می باشد که در دمای کاری 65 درجه سلیسیوس بالای 200 سال بیان شده است.

 

علاوه بر خازن های Hi-cدر سیستم توان Big Bang Trinergyنیز شاهد نوآوری دیگری می باشیم:

به جای چوکهای عادی، نوعی مرغوب تر با عنوان SFCیا Super Ferrite Chokeاستفاده شده است تا سیستم توان مادربورد نیز کارایی بالاو کمترین نوسان ولتاژ را برای تغذیه پردازنده در پی داشته باشد.این ویژگی در کاهش دمای کاری پردازنده و افزایش عمر مفید آن در دراز مدت نقش به سزایی خواهد داشت.

اما SFCیا Super Ferrite Chokeچیست؟

این نوع خاص از چوکها از دمای کاری پایین تر و ظرفیت بالاتری نسبت به چوک های متداول برخوردار هستند و بازده انرژی آنها نیز 20% بهبود داشته است. تمامی این موارد به کارایی بهتر و قابلیت اورکلاک بیشتر مادربورد منجر خواهد شد.

پس از بررسی بخش های مختلف، به اصلی ترین بخش از سیستم توان مادربورد می رسیم:

مادربورد Big Bang Trinergyاز 2+8 فاز DrMOSبهره می برد.به این ترتیب که 8 فاز DrMOSبرای تامین ولتاژ مورد نیاز پردازنده و 2 فاز DrMOSنیز برای تامین ولتاژ مورد نیاز کنترل کننده حافظه کهداخل پردازنده های Lynnfieldو Clarkdaleجای دارد، اختصاص داده شده است.

طبق اظهارات کمپانی MSIهر یک از چیپ های توان DrMOSکارایی بیشتری نسبت به 4 چیپ توان عادی ارائه می دهند، به این معنی که هر مادربورد MSIبا 5 فاز DrMOSنسبت به مادربورد دیگری با 20 فاز عادی از لحاظ کارایی برابری می کند.

حال این سوال پیش می آید که چیپ های توان DrMOSچه تفاوتی با چیپ های توان عادی دارند که باعث این کارایی بالا می شود؟

چیپ های توان DrMOSاز ترکیب 3 چیپ Driver IC, High side mosfet, Low side mosfetساخته شده اند تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی و بالطبع گرمای تولیدی، وظیفه ی این3 چیپ توسط یک چیپ با کارایی بالاتر انجام شود. قابل ذکر است که بازده انرژی چیپ های توان DrMOSنیز 96% می باشد، این موضوع در کارکرد خنک سیستم توان مادربوردنقش مهمی را ایفا می کند و باعث می شود که مادربورد قابلیت اورکلاک بالایی داشته باشد.

در کنار این موضوع، فرکانس سوئیچینگ چیپ های توان DrMOSنیز نسبت به چیپ های توان عادی بالاتر می باشد. به طور دقیق تر چیپ های DrMOSبا فرکانس عملیاتی 1000KHzبه فعالیت می پردازند در حالی که چیپ های توان عادی نهایتا با فرکانس 250KHzفعالیت می کنند. فرکانس عملیاتی بالاتر چیپ های توان DrMOSباعث می شود که سیستم توان مادربورد در پردازش های سنگین و اورکلاک، بیشترین پایداری و کارایی را داشته باشد.

از سیستم Coolingفوق العاده قدرتمند Big Bang Trinergyنیز نباید غافل شد که کمپانی MSIترکیبی از Heatsinkو نوع خاصی Heatpipeبا عنوان Super Pipeاستفاده کرده است. Super Pipeبا قطر 8 میلیمتر و از آلیاژی خاص تولید شده است که قابلیت انتقال حرارت آن نسبت به Heatpipeهای متداول 90% افزایش یافته و 50 درجه کاهش حرارت و گرما را در پی خواهد داشت.

 

نوآوری دیگری که در مادربورد Big Bang Trinergyتوجه ما را به خود جلب می کند، سیستم صوتی منحصر به فردی می باشد که مجموعه ای از آخرین تکنولوژی های صوتی را در برمی گیرد تا گیمرهای حرفه ای تجربه ای فراموش نشدنی را به هنگام بازی کردن تجربه کنند! پردازش صوتی Quantum Waveکه در قالبکارت صوتی قدرتمند Quantum Waveاز کمپانی Creativeبرای اولین بار همراه با مادربورد Big Bang Trinergyعرضه شده است، با به کارگیری تکنولوژی های THX TruStudio PCو EAX® Advanced HD™ 5.0صدایی با بیشترین کیفیت و شفافیت ممکن را در خروجی 7.1 کانالهایجاد می کند.

THX TruStudio PCبا افکت های صوتی سینماتیک، بهترین و کامل ترین تجربه شنیداری اصوات واضح را در حالت هاي مختلفي نظير: بازی کردن,گوش دادن به موزیک و دیدن فیلم برای کاربران به ارمغان می آورد.

EAX® Advanced HD™ 5.0نیز پیشرفته ترین تکنولوژی صدای محیطی (Surround Audio) برای بازی کردن می باشد که واقعی ترین افکت های صوتی را ایجاد می کند.

در نهایت به ویژگی اصلی Big Bang Trinergyمی رسیم، چیزی که تمامی گیمرهای حرفه ای بدون شک برای بازی کردن در رزولوشن های بالا همراه با آخرین جزئیات به آن نیاز دارند. 3 اسلات PCI-E 2.0با قابلیت پشتیبانی از سرعت X16این امکان را ایجاد می کند که از تکنولوژی های Nvidia 3way SLIو ATI CrossFireXنهایت لذت را ببرید.

حال این سوال پیش می آید که چگونه 3 اسلات  PCI-E 2.0با سرعت کامل X16بر روی Big Bang Trinergyفراهم شده است درحالی که در مشخصات فنی پلتفورم P55چنین امکانی وجود ندارد؟

به طور عادی پلتفورم P55تنها 16 لنز PCI-Eبرای پهنای مسیر کارت های گرافیکی فراهم می کند، به این معنی که یک کارت گرافیکی با سرعت X16و یا حداکثر 2 کارت گرافیکی با سرعت X8-X8بر روی مادربورد می توان استفاده کرد.

امابا اضافه شدن چیپ گرافیکی NF200که تنها بازمانده محصولات انویدیا بر روی مادربورد های اینتل می باشد 16 لنز PCI-Eدیگر نیز به مادربورد افزوده می شودو به این ترتیب شما در حالت مولتی کارت، توانایی استفاده از 2 کارت گرافیکی در سرعت X16-X16و 3 کارت گرافیکی در سرعت X16-X8-X8را پیدا می کنید. در واقع چیپ گرافیکی NF200به کمک چیپست P55می آید تا تعداد لنزهای PCI-Eمورد نیاز فراهم شود. شیوه ای که در مادربورد های X58نیز دیده می شود.

 

کلیدها و لوازم اورکلاکینگ مادربورد Big Bang Trinergyنیز کامل و بی نقص می باشند. امکانات بارزی که می توان نام برد عبارت هستند از:

 

کلیدهای لمسی (روشن/خاموش، ریست، گرین پاور)

کلید OC Genie: وظیفه اورکلاک خودکار سیستم را بر عهده دارد. با فعال کردن OC Genie، چیپ هوشمندی که بر روی مادربورد تعبیه شده است به شناسایی فرکانس پردازنده و حافظه ها می پردازد و پس از پردازش اطلاعات، بهترین حالت ممکن برای اورکلاک آنها را انتخاب و تایید می کند. تمامی این مراحل در کمتر از 1 ثانیه انجام می شود. قابل ذکر است تنها هنگامی که سیستم خاموش است باید نسبت به فعال کردن OC Genieاقدام شود.

V-Kit: قابلیت اندازه گیری ولتاژهای سیستم به وسیله ولت متر و افزایش رنج ولتاژها را از طریق کلیدهای مربوطه فراهم می کند. به وسیله یک ولت متر ساده می توانید 4 ولتاژ اساسی سیستم را هر لحظه چک کنید. این ویژگی برای اورکلاکرهای حرفه ای می تواند بسیار مفید باشد. همچنین اگر سقف ولتاژ 1.8 ولت برای پردازنده (Vcore) کافی نباشد، با استفاده از V-Switchمی توانید ولتاژ را به 2.0 ولتافزایش دهید! این شیوه برای 3 ولتاژ دیگر سیستم نیز قابل اجراست.

:OC Dashboardامکان مانیتورینگ دما و ولتاژ نقاط مختلف سیستم را بر روی LCDکوچک خود فراهم می کند.در صورت نیاز می توان با این وسیله به اورکلاک سیستم نیز پرداخت چرا که قابلیت افزایش آنی تمامی ولتاژهای مورد نیاز و فرکانس مسیر را دارا می باشد.

در شماتیک زیر می توانید امکانات OC Dashboardرا ملاحظه کنید:

و در پایان مشخصات فنی Big Bang Trinergyاز زبان سایت سازنده:

• Supports Intel® i5 / i7 based processors in LGA1156 package

• Intel® P55 Chipset
• Nvidia® NF200 Chipset

• Supports four unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 1066/1333/1600*/1800*/2000*/2133* (OC) SDRAM, 16GB Max

• 3 PCI Express gen2 x16 slots

- PCI_E2 / PCI_E4 / PCI_E5 slots will be x16/ x16/ x0 or x16/ x8/ x8

• QuantumWave Audio card

- Creative EAX Advanced HD 5.0
- THX TruStudio PC
- Creative Alchemy

- 7.1 Channel High Definition Audio Codec with jack sensing

 

پس از بیان ویژگی ها و امکانات متعدد Big Bang Trinergyبه مرحله تست مادربورد می رسیم، مشخصات سیستمی که در طول بررسی از آن استفاده شده است را در جدول زیر می توانید به طور کامل ملاحظه نمایید:

در شروع بررسی نگاهی خواهیم داشت به مشخصات پردازنده Core i7 860، مادربورد و حافظه ها با استفاده از نرم افزار CpuZ:

ضریب پردازنده Core i7 860در حالت پیش فرض 21 می باشد که با فعال کردن گزینه Turboدر بایوس، به 22 تغییر پیدا می کند و فرکانس پردازنده نیز از 2800 (21*133)مگاهرتز به 2933 (22*133)مگاهرتز افزایش می یابد. البته در صورت فعال بودن گزینه C-State، در محیط ویندوز 7 و Vistaضریب پردازنده 26 و فرکانس پردازنده 3450 (26*133)مگاهرتز نیز قابل مشاهده خواهد بود. باید توجه داشت که ضریب پردازنده 26 تنها در حالت بیکاری پردازنده  و پردازش های تک هسته ای رخ می دهد و به تدریج با افزایش تعداد هسته های زیر بار، این ضریب به 22 کاهش می یابد.

ویژگی Turboدر پردازنده هایLynnfieldوClarkdaleجای بحث فراوانی دارد ولی از آنجایی که هدف این بررسی، پرداختن به ساختار پردازنده هایLynnfieldوClarkdaleنیست به مطالب کوتاهی که در بالا اشاره شد بسنده کرده و ادامه بررسی را پی می گیریم.

 

دمای نقاط مختلف سیستم با استفاده از نرم افزار  Everest:

و در نهایت دمای کاری پردازنده تحت لود 100% با نرم افزار Prime95:

بعد از معرفی سیستم تست، به سراغ نرم افزار های SiSoftware Sandra  و Everestمی رویم تا پارامترهای موثر در کارایی پردازنده و حافظه هارا در فرکانس های پیش فرض مورد بررسی قرار دهیم. تست های مربوط به پردازنده را در حالت Turboفعال با ضریب پردازنده 22 انجام می دهیم و فرکانس حافظه ها نیز در طول تست ها 1600مگاهرتز انتخاب می شوند.

قابل ذکر است در BCLKپیش فرضپردازنده Core i7 860، به دلیل محدویت ضریب حافظه پلتفورم P55، حداکثر فرکانس حافظه 1600 مگاهرتز قابل دسترسی می باشد. لذا برای اینکه از توانایی حافظه ها حداکثر استفاده لازم را برده باشیم، به زمان تاخیر  8-8-8-24 1Tکه به طور خودکار شناسایی شده بود بسنده نکردیم و با ولتاژ پیش فرض حافظه هاکه 1.65vبوداقدام به کاهش زمان تاخیر آنهاکردیم که نهایتا به زمان تاخیر 6-6-6-18 1Tبه طور کاملا پایدار دست پیدا کردیم.

در ادامه با استفاده از نرم افزار Everestکارایی حافظه ها را نیز در فرکانس 1600 مگاهرتز و زمان تاخیر6-6-6-18 1T  بررسی می کنیم:

پس از بررسی کارایی سیستم در فرکانس های پیش فرض به سراغ اورکلاک پردازنده می رویم.در بایوس Big Bang Trinergyبا طیف وسیعی از آپشن ها و گزینه ها برای اورکلاک پردازنده وحافظه ها روبرو می شویم. پس از تست تنظیمات و ولتاژهای مختلف فرکانس 4.2 گیگاهرتز به طور کاملا پایدار بدست می آید. فرکانس حافظه هانیز 1900مگاهرتز با زمان تاخیر 7-7-6-21 1Tانتخاب می گردد. در این مرحله نیز تست های SiSoftware Sandraو Everestبرای بررسی کارایی پردازنده تکرار می شوند:

با مقایسه نتایج بدست آمده در فرکانس های پیش فرض و اورکلاک شده، به طور متوسط شاهد 40%افزایش کارایی می باشیم، به نحوی که در بسیاری از تست ها کارایی بالاتری نسبت به پردازنده  Core i7 965بدست آمده است. تست Everestنیز برای بررسی کارایی حافظه ها در فرکانس 1900 مگاهرتز و زمان تاخیر 7-7-6-21 1Tمجددا تکرار می گردد:

پس از پشت سر گذاشتن اورکلاک پایدار سیستم که عمومیت بیشتری بین کاربران و علاقه مندان به سخت افزار دارد، تصمیم می گیریم تا تواناییOverclockingمادربورد Big Bang Trinergyرا کمی بیشتر محک بزنیم و به فرکانس های بالاتری برای پردازنده Core i7 860دست پیدا کنیم.

از این رو با افزایش رنج ولتاژها و کمی تغییر در گزینه های بایوس به فرکانس 4.5 گیگاهرتز دست پیدا کردیم اما در لودینگ ویندوز با مشکل مواجه شدیم.علت این موضوع پس از بررسی حالت های مختلف دمای بالای پردازنده تشخیص داده می شود. لذا ویژگی Hyper Threadingرا در بایوس غیرفعال می کنیم تا به جای 8 هسته مجازی با 4 هسته مجازی به اورکلاکادامه دهیم و دمای پردازنده نیزمقداریکاهش یابد. پس از غیرفعال کردن Hyper Threading، در فرکانس 4.5 گیگاهرتز براحتی وارد ویندوز می شویم.سیستم تا حد زیادی پایدار است، برای اثبات این ادعا تست محاسبه عدد پی تا 8 میلیون رقم اعشار اجرا گردید:

از این مرحله به بعد، در محیط ویندوز و بوسیله OC Dashboardبه اورکلاک پردازنده Core i7 860می پردازیم. در ابتدا با غیر فعال کردن ویژگی Turbo، ضریب پردازنده را به 21 کاهش دادیم به این ترتیب فرکانس پردازنده Core i7 860نیز به 4.3 گیگاهرتز کاهش پیدا کرد. سپس با استفاده از OC Dashboardابتدا ولتاژهای مورد نیاز را لحاظ کرده و سپس با افزایش تدریجی BCLKپردازنده در نهایت به فرکانس 4.65 گیگاهرتز دست یافتیم:

بالاتر از این فرکانس، با صفحه مرگ آبی (Blue Screen) مواجه می شدیم و تلاش ما نیز برای رفع این موضوع ثمری نداشت. در مرحله دوم با ضریب پردازنده 22 اورکلاک را ادامه  می دهیم. اینبار نیزپس از تنظیم ولتاژها و افزایش BCLKپردازنده به وسیله OC Dashboardموفق می شویم به فرکانس 4.74 گیگاهرتز دست پیدا کنیم که نتیجه خوبی با Air coolingمحسوب می شود:

پس از تست حداکثر فرکانس پردازنده، به بایوس باز می گردیم تا این بار توانایی Big Bang Trinergyرا در دستیابی به حداکثر BCLKبررسی کنیم. لذا ضریب پردازنده را کمترین مقدار ممکن یعنی 9 انتخاب کرده و اقدام به افزایش BCLKپردازنده می کنیم. با تنظیم ولتاژهای مورد نیاز و برخی گزینه های بایوس نهایتا سیستم با BCLK 230mhzبوت شده و وارد ویندوز می شویم. دستیابی به این میزان BCLKبا Air Coolingیک نتیجه قابل توجه می باشد چرا که BCLKپردازنده بیش از 70%افزایش داشته است.

طبق روال بررسی های گذشته پس از اورکلاک پردازنده، نوبت به اورکلاک و تست کارایی حافظه ها می رسد. در مادربورد Big Bang Trinergyبرای حافظه ها چهار شیار در مد دو کاناله و با قابلیت پشتیبانی از حداکثر 16 گیگابایتحافظه (4 ماژول 4 گیگابایتی) از نوعDDR3 با باس های1066/1333/1600MHz  و همچنین MHz21331800/2000/در حالت اورکلاک در نظر گرفته شده است.با توجه به حافظه های Super Talent 2200MHz Cl8که در اختیار داریم انتظار می رود شاهد نتایج قابل توجهی باشیم.قابل ذکر است در ساخت این حافظه ها، از آخرین چیپ کمپانی بزرگ Elpidaاستفاده شده که جزء محصولات High Endبازار دسته بندی می گردند.

قبل از شروع اورکلاک، از بایوس پروفایل XMPاین حافظه هارا فعال کرده تا ابتدا در فرکانس پیش فرض یعنی 2200مگاهرتز کارایی حافظه ها را مورد بررسی قرار دهیم. XMPیا Xtreme Memory Profileدر بیانی ساده به تنظیمات از پیش تعیین شده گفته می شود. همانگونه که قبلا نیز مطرح گردید در BCLKپیش فرضپردازنده  Core i7 860نهایتا فرکانس حافظه 1600 مگاهرتز قابل دسترسی می باشد. حال برای اینکه فرکانس کاری حافظه ها فراتر از 1600 مگاهرتز رود، باید BCLKپردازنده افزایش یابد. به عنوان مثال BCLKپردازنده باید تا 183.3MHzافزایش یابد تا فرکانس حافظه 2200 مگاهرتز بدست آید.

در واقع، تنظیمات مربوط به افزایش BCLKپردازنده و ولتاژهای مورد نیاز خصوصا VTT_Voltageو Dram_Voltageدر قالب پروفایلی بر روی حافظه ها  ذخیره می شود که به آن XMPگفته می شود. پروفایل های موجود برای این حافظه ها2000MHz Cl8و 2200MHz Cl8بودند که ما به سراغ پروفایل دوم رفتیم و از تست پروفایل اول صرفه نظر کردیم.

اولین موردی که بعد از ورود به محیط ویندوز متوجه آن می شویم، کاهش خودکار ضریب پردازنده به 18 می باشد. لذا مجددا به بایوس برگشته و با تغییر گزینه های مربوط به پروفایل XMP، ضریب پردازنده را از حالت قفل شده خارج کرده و به 22 افزایش می دهیم:

در فرکانس 2200 مگاهرتز و زمان تاخیر 8-8-8-24نیز برای بررسی کارایی حافظه ها تست Everestرا اجرا می کنیم:

در مرحله بعد با غیر فعال کردن XMPحافظه ها و قرار دادن تایمینگ حافظه ها در حالت Manualسعی می کنیم به طور دستی به تغییر پارامترهای مورد نیاز و اورکلاک حافظه ها بپردازیم. در اولین تلاش فرکانس حافظه 2300 مگاهرتز با زمان تاخیر 8-9-8-24بدست می آید.

تا این لحظه کارایی بالایی از حافظه ها شاهد بودیم ولی بازهم به این نتیجه اکتفا نکرده و با کاهش ضریب پردازنده به منظور رفع محدودیت از جانب پردازنده و تست تنظیمات گوناگون فرکانس حافظه 2500 مگاهرتز با زمان تاخیر 9-9-9-27به طور نسبتا پایدار بدست می آید. از این مرحله به بعد در محیط ویندوز اورکلاک حافظه ها را پیگیری می کنیم. به وسیله OC Dashboardابتدا ولتاژهای مورد نیاز را افزایش می دهیم(1.43v VTT Voltage & 1.75v Dram Voltage) وسپس اقدام به افزایش تدریجی BCLKپردازنده می کنیم، با این روال به فرکانس 2600 مگاهرتز دست پیدا می کنیم که نتیجه ای در خور توجه می باشد.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1144864

به عنوان سخن پایانی می توان به این موضوع اشاره کرد که قبل از این، تنها کمپانی Asusبا محصولات سری RoGتوجه ویژه ای به گیمرهای حرفه ای داشته است ولی هم اینک کمپانی MSIنیز در این راه پر فراز و نشیب قدم نهاده و امید فراوانی به محصولات سری Big Bangخود دارد.

ارزیابی اولین محصول MSIاز سری Big Bangچندان سخت نخواهد بود چنانچه ویژگی های کلیدی مادربورد Big Bang Trinergyرا به خوبی مطالعه کرده باشید. استفاده کامل از خازن های مرغوب Hi-Cدر تمام سطح مادربورد یکی از نقاط قوت این مادربورد بشمار می آید که در هیچ مادربورد دیگری مشاهده نخواهید کرد، البته نباید کارت صوتی خاص و فوق العاده Quantum Waveرا نیز فراموش کرد که برای اولین بار همراه با سری Big Bangمادربورد های MSIعرضه شده است. در نهایت، کمپانی MSIتمامی نیازهای گیمرهای حرفه ای را در سری Big Bangبرآورده ساخته است و مادربورد Big Bang Trinergyبدون شک یکی از بهترین انتخاب های موجود در رده P55تلقی می گردد.

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389