بررسی کامل مادربورد MSI Z87 Xpower

بررسی کامل مادربورد MSI Z87 Xpower تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۲/۰۹/۲۷

با عرضه نسل چهارم پردازنده‌های سری  Coreکمپانی اینتل تحت عنوان Haswell در سه ماهه دوم سال 2013 میلادی، مادربوردهای سازگار با این پردازنده‌ها نیز مبتنی بر چیپ‌ست جدید کمپانی اینتل با عنوان Z87 به تدریج از سوی کمپانی‌های مختلف معرفی و عرضه گردیدند. از این رو شاهد رقابتی داغ و نفس‌گیر بین کمپانی‌های مطرح برای ارائه محصولاتی جدید بوده و این موضوع طیف وسیعی از انتخاب‌های متفاوت را برای کاربران خانگی و حرفه‌ای فراهم  کرده است.

کاربران ایرانی با روال و برنامه کاری کمپانی اینتل طی این چند سال به خوبی آشنا شده و در جریان گام‌های تیک‌-‌تاک این کمپانی در عرضه پردازنده‌های جدید قرار دارند. حال بعد از سری پردازنده‌های Ivy Bridge(نسل سوم پردازنده های سری Core) به عنوان "تیک" پروسه 22 نانومتری که با وجود دمای کاری نسبتاً زیاد فروش خوبی را تجربه کردند، سری پردازنده‌های Haswell(نسل چهارم پردازنده‌های سری Core) به عنوان "تاک" با همان تکنولوژی ساخت 22 نانومتری پا به عرصه گذاشتند. همواره "تیک" با تغییر کلی معماری و تکنولوژی ساخت پردازنده همراه بوده و "تاک" نیز ریز معماری جدیدی با تغییرات جزئی در پی دارد. لذا آنگونه که انتظار می‌رفت در بخش پردازنده مرکزی اختلاف بین Ivy Bridge و Haswellناچیز بوده و برگ برنده Haswell را پشتیبانی از فرکانس حافظه بالاتر (بالطبع پهنای باند بالاتر)، مدیریت و بازدهی انرژی (Power Efficiency) به مراتب بهتر و تراشه گرافیکی مجتمع قدرتمند آن یعنی HD4600رقم می‌زند که جهش بزرگی نسبت به HD4000 تلقی شده و کاربران برای نخستین بار می‌توانند با آن به بازی بپردازند!

هم‌زمان با عرضه پردازنده‌های Haswell شاهد تغییر سوکت پردازنده نیز از LGA1155 به LGA1150هستیم، این بدان معناست که پردازنده‌های Haswell قابل استفاده بروی مادربوردهای  Z77، H77 و ... نخواهند بود. در ادامه برنامه کاری کمپانی اینتل این تغییر سوکت و عرضه پردازنده‌های جدید همواره با عرضه چیپ‌ست جدیدی همراه بوده است که در این مورد نیز چیپ‌ست   Z87اینتل پا به عرصه گذاشته که به نوعی می‌توان آن را ارتقاء یافته یا نسخه به‌روزتری از چیپ‌ست Z77 معرفی کرد! شاید به عنوان بارزترین ویژگی‌های قابل اشاره در مورد چیپست   Z87اینتل می‌توان به افزایش تعداد پورت‌های SATA 6Gb/s بصورت پیش فرض، ویژگی های Intel® Rapid Recover Technology (Intel® RRT)،Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) و پشتیبانی از سه صفحه نمایش (Display) به طور همزمان اشاره کرد. شایان ذکر است چیپ‌ست Z87اینتل همراه با چیپ‌ست H87 و B85 برای جایگزینی سری 7 معرفی شده‌اند.

کمپانی MSI یا Micro-Star International از کمپانی‌های پیشرو در زمینه تولید مادربورد، کارت گرافیکی، نوت‌بوک، All in One، تبلت، سرور و ... از سال 1986 میلادی کار خود را با شعار نوآوری و خلاقیت آغاز کرده و اولین مادربورد و نوت‌بوک با قابلیت اورکلاک در جهان ساخت این کمپانی خوشنام تایوانی است. کمپانی MSIدر سالیان اخیر همواره بر کیفیت ساخت بالا و امکانات منحصربفرد محصولات خود تمرکز داشته است، از این رو محصولات این کمپانی به لطف تیم R&Dهوشمند خصوصا در حوزه مادربورد، کارت گرافیکی و نوت‌بوک‌های گیمینگ توانسته‌اند جایگاه مستحکم و درخور توجهی بین کاربران، گیمرها و اورکلاکرهای حرفه‌ای کسب کنند و فضای رقابت را بین برندهای مختلف تنگ و تنگ‌تر کنند! محصولات (مادربورد و کارت گرافیکی) کمپانی MSI در حال حاضر در سه سری یا گروه دسته بندی می‌گردد:

-          برترین محصولات به منظور اورکلاکینگ (Overclocking) با رنگ بندی مشکی و زرد

-          محصولات گیمینگ (Gaming) با رنگ بندی مشکی و سرخ

-          محصولات کلاسیک (Classic) با رنگ بندی مشکی و آبی

MSI Z87 Xpower جزء سری اول یا اورکلاکینگ طبقه‌بندی شده و بازار هدف آن را کاربران و اورکلاکرهای حرفه‌ای تشکیل می‌دهند. این محصول با دیدگاه اورکلاکینگ طراحی و تولید شده است، از این رو در طراحی بخش‌های مختلف مادربورد استفاده از قطعات الکترونیکی با کیفیت، سیستم توان قدرتمند و کاربری آسان و راحت برای اورکلاکرها به چشم می‌خورد. در واقع اورکلاکینگ اولویت اول در طراحی و ساخت این مادربورد بوده و در تمامی بخش‌های آن این مورد رعایت شده است. قبل از شروع بررسی نگاهی خواهیم داشت به آنچه گذشت تا این سری از مادربوردهای MSI شکل بگیرد:

مادربوردهای سری Xکمپانی MSIهمچون X58 Xpowerو X79 Xpower IIهمواره جزء مادربوردهای حرفه‌ای و البته گران‌قیمت بازار تلقی می‌شدند که از امکاناتی خاص و منحصربفرد برخوردار بودند. همین موضوع باعث می‌شد تمامی گیمرها و اورکلاکرهای حرفه‌ای به دلیل محدودیت بودجه قدرت خرید آنها را نداشته باشند! تا اینکه سال گذشته کمپانی   MSIسری جدید Mو اولین عضو آن Z77 Mpower را با تغییرات مختصری معرفی کرد. Mpower را می‌توان برادر کوچک‌تر یا نسخه ارزانتری از Xpowerبه شمار آورد، در واقع هر دو برای کاربران و اورکلاکرهای حرفه ای طراحی شده‌اند ولی با این تفاوت که Mpowerاز قیمت تمام شده و امکانات کمتری در مقابل   Xpowerبرخودار است! در حالی که کمپانی MSI در   Xpowerتمام تلاش خود را برای ساخت محصولاتی کامل از هر نظر به کار بسته است، به قولی سنگ تمام گذاشته است! از این رو بسیاری از کاربران و اورکلاکرهای حرفه‌ای با توجه به بودجه (توانایی خرید) خود می‌توانند یکی از مادربوردهای ویژه فوق را به منظور اورکلاکینگ خریداری نمایند.

مادربوردهای MSI تابه حال جوایز و نشان‌های متعددی از نمایشگاه‌های مختلف کسب کرده‌اند و اولین عضو سری اورکلاکینگ یعنی Z77 Mpower نیز موفق گردید نشان معتبر Taiwan Excellenceرا در سال 2013 میلادی کسب کند. نشان Taiwan Excellenceاز اعتبار و ارزش جهانی بسیار بالایی برخوردار بوده که از سوی شورای توسعه تجارت خارجی تایوان (TAITRA) سازماندهی شده است و هر ساله در تلاش برای جلب توجه اذهان عمومی به کیفیت محصولات کشور تایوان و نیز تحریک نوآوری و توسعه نام‌های تجاری مراسم باشکوهی مرتبط با آن برگزار می‌شود. هیئتی از داوران شامل کارشناسان مشهور و شناخته شده صنعت IT، در پنج مرحله متفاوت محصولات را مورد ارزیابی دقیق قرار می‌دهند که آن پنج مرحله عبارت هستند از: تحقیق و توسعه (R&D)، طراحی، کیفیت، MIT و بازاریابی.

MSI Z87 Xpower

در نگاه نخست مجذوب سایز مادربورد و ترکیب رنگ مشکی و زرد آن همچون کارت‌های گرافیکی سری Lightningخواهید شد که در صورت ترکیب با این کارت‌های گرافیکی زیبایی سیستم دوچندان خواهد شد، اگر مادربورد  Z77 Mpower و Z87 Mpowerرا به خاطر بیاورید ترکیب رنگ مشابهی داشته و همین ایده باعث گردید در آن مقطع علاقمندان زیادی را سمت خود جذب کند. حتی سازندگان کیس حرفه‌ای نیز به استفاده از این ترکیب رنگ در کیس‌های حرفه‌ای روی آوردند. شاید بد نیست اشاره‌ای هم به کمپانی Avexir داشته باشیم که ماژول حافظه‌هایی با ترکیب رنگ مشکی و زرد برای هماهنگی بیشتر با مادربوردهای Mpower و Xpowerکمپانی   MSIتولید کرده است. در هر صورت مادربورد Z87 Xpower در سایز (Form Factor) نسبتاً بزرگ XL-ATX با جزئیات cm x 26.4cm34.5 تولید شده و از PCB مشکی مات بهره می‌برد با این تفاوت که PCB این مادربورد طبق اذعان کمپانی سازنده برای اورکلاکینگ بهینه‌سازی شده و از هشت لایه (مادربورد Z87 Mpower از شش لایه بهره می برد) مختلف همراه با بافتی از Fiberglassبرای افزایش مقاومت در برابر رطوبت و الکتریسته ساکن تشکیل شده است. افزایش تعداد لایه های  PCB و جداسازی سیکل‌های انرژی که وظیفه تغذیه بخش‌های حیاتی مادربورد را برعهده دارند پایداری بهتر مادربورد را تحت شرایط دشوار و شدید اورکلاکینگ به دنبال خواهد داشت. مشابه این موضوع را در کارت‌های گرافیکی MSI نیز شاهد هستیم که به دلیل توان مصرفی بالای آنها از PCBهشت لایه استفاده می‌گردد. Z87 Xpower در برخورد نزدیک از کیفیت ساخت بالایی برخوردار بوده و قطعات الکترونیکی با کیفیت تحت استاندارد نظامی برای اولین بار در ساخت آن به کار رفته است که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

در بخش بالای مادربورد هیت سینک حجیم بخش مدیریت سیستم توان مادربورد که با استفاده از یک Super Pipeهشت میلیمتری با یکدیگر در ارتباط حرارتی هستند جلب توجه می کند. این هیت سینک حرارتی از آلیاژ خاصی برخوردار بوده و طراحی داخلی آن نیز مشبک بوده تا در صورت عدم وجود جریان هوا نیز به خوبی از پس دفع حرارت این بخش برآید. در بخش بیرونی آن نیز حرف X به رنگ زرد حک شده است که با شروع به کار سیستم خودنمایی می‌کند! خنک‌کننده Passive چیپ‌ست Z87 نیز ترکیب رنگ مشابهی داشته و نیمی از حرف Xبه صورت سمبلیک روی آن نقش بسته است. طراحی کلی مادربورد Overclocking Friendly بوده و سعی شده است اطراف سوکت پردازنده مرکزی و اسلات‌های PCI-Eحتی‌الامکان عاری از قطعات الکترونیکی مزاحم بوده و اورکلاکرهای حرفه ای را برای عایق‌بندی با مشکل مواجه نکند.

پردازنده و سیستم مدیریت توان:

Z87 Xpower با تمامی پردازنده‌های نسل چهارم سری Core اینتل با عنوان Haswell(برای سوکت LGA1150) از جمله Core™ i7/ i5/ i3 ،Pentium  و  Celeronسازگار بوده و سوکت پردازنده نیز ساخت کمپانی مشهور Lotesاست که از کیفیت ساخت بسیار بالایی نسبت به نمونه مشابه کمپانی   Foxconnداراست. در حال حاضر در کمتر مادربوردی از کمپانی MSI شاهد سوکت Foxconnهستیم.

سیستم مدیریت توان مادربورد یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین بخش‌های یک مادربورد است و کمپانی‌های سازنده همواره تمرکز ویژه‌ای بر این بخش دارند. از این رو هر یک از کمپانی‌ها با توجه به تکنولوژی‌های خاص و منحصربفرد خود این بخش را به بهترین شکل ممکن تجهیز می‌کنند. سیستم مدیریت توان یا به اختصار PWM وظیفه مهم تغذیه پردازنده مرکزی را در شرایط گوناگون بر عهده داشته و مادربورد Z87 Xpower نیز از سیستم توان بسیار قدرتمند 32 فاز DrMOS4 همراه با کنترولگر دیجیتال بهره می‌برد که نیمی از فازهای DrMOS4 در پشت مادربورد قرار گرفته اند و پد فلزی وظیفه دفع حرارت تولیدی آنها را بر عهده دارد. توان خروجی این سیستم توان قدرتمند طبق اعلام کمپانی سازنده 1940 وات است. علاوه بر این، 3 فاز نیز جداگانه برای تغذیه ماژول‌های حافظه   DDR3اختصاص یافته است.

DrMOS را به خاطر دارید؟ کمپانی MSI برای چندین سال استفاده انحصاری از این تکنولوژی (یا بهتر است بگوییم IC) را در اختیار داشت و پس از آن کمپانی‌های متعددی از جمله گیگابایت، EVGA و ... به استفاده از آن روی آوردند. شاید حدود یک سال پیش، با معرفی پلتفورم X79 کمپانی MSIنسل دوم  DrMOS را نیز معرفی کرد که ویژگی‌ها و مشخصات فنی قابل توجهی دارا بود. حال با معرفی مادربوردهای سری هشت کمپانی  MSI و رونمایی از تکنولوژی Digital Power Design کمپانی MSIدیگر از DrMOS II استفاده نمی‌کند! نسخه جدیدتر آن یعنی   DrMOS 4با نام تجاری I R3550Mبروی Z87 Xpower قرار گرفته است که کارایی و بازدهی به مراتب بالاتری در کنار دمای کاری بسیار کم نسبت به نسل دوم DrMOS داراست. DrMOS4 یا   IR3550M PowIRstageساخت کمپانی   International Rectifierبوده و یک نوع آی سی مجتمع است که شامل یک ماسفت High Side بهمراه دو ماسفت  Low Side و Driver IC است که بازدهی انرژی بسیار بالایی داشته و حرارت بسیار کمی نیز تولید می‌کند. این آی سی ها توانایی عبور 60 آمپر جریان را دارند و با افزایش مصرف پردازنده بازدهی آن نیز سیر صعودی به خود گرفته و تا 94% افزایش می‌یابد. این پایداری بی‌نظیر از نقاط قوت این مادربورد غول پیکر در هنگام اورکلاکینگ است.

پیش از این اشاره کردیم کنترولگر سیستم توان مادربورد Z87 Xpower از نوع دیجیتال است، از مزیت‌های سیگنال دیجیتال نسبت به سیگنال آنالوگ می‌توان به ارائه ولتاژی با ثبات، پایداری و دقت بالا در کنار زمان پاسخ‌دهی کمتر اشاره کرد. این مولفه در هنگام اکستریم اورکلاکینگ و فرکانس‌های بالا بسیار لازم و ضروری است. در شرایط عادی نیز کاهش دمای کاری پردازنده و افزایش عمر مفید آن را به دنبال دارد. همچنین کنترلگر دیجیتال PWM  نیز وظیفه کاهش مصرف انرژی مادربورد را در اوقات بیکاری پردازنده با خاموش یا آماده به کار کردن فازهای اضافی بر عهده دارد. جریان مورد نیاز پردازنده نیز از طریق دو کانکتور 8 پین v12از نوع E-ATX تامین می‌گردد که نشان از پتانسیل بالای مادربورد برای دستیابی به فرکانس‌های بالاست

در بخش سیستم مدیریت توان مادربورد چوک های SFC با هسته فریت و خازن های تخت Hi-cبا هسته تانتالیوم نیز مشاهده می‌گردد. اولین مزیت خازن‌های تخت Hi-C در کنار طول عمر مفید بسیار بالا عایق‌بندی بسیار آسان پردازنده برای اکستریم اورکلاکینگ است و توجه به این موضوع که کارایی این نوع خازن‌ها با تولرانس ناگهانی دما تغییر نمی‌یابد. چوک‌های SFCیا Super Ferrit Choke نیز از ظرفیت جریان بیشتری (60 آمپر) نسبت به چوک‌های متداول برخوردار بوده و پای ثابت محصولات   MSIبه دلیل کارایی بالاست. در سایر بخش های مادربورد Z87 Mpowerنیز خازن‌های جامد ژاپنی با هسته آلومینیومی و روکشی از نیکل به رنگ تیره جلب توجه می‌کند که ممکن است برخی کاربران برای بار اول آنها را مشاهده کرده باشند. پوشش به کار رفته در این خازن‌های جامد که به  Dark Solidمعروف هستند در مقابل پوسیدگی و زنگ‌زدگی مقاومت بیشتری داشته و باعث می‌گردد مقاومت بیشتری نیز در دمای کاری بالا داشته باشند. از این رو طول عمر مفید آنها در شرایط کاری مداوم و سخت (تحت لود و دمای محیط بالا) بیش از ده سال و در حالت Office بیش از 50 سال است.

مواردی که ذکر گردید، تحت عنوان استاندارد نظامی یا Military Class 4 کمپانی   MSIشناخته می‌شوند که کارایی مادربورد را در شرایط سخت کاری تضمین کرده و باعث افزایش عمر مفید آن می‌گردد. قطعات الکترونیکی تحت استاندارد   Military Class 4به دلیل گذراندن 7 تست دشوار و سخت مربوط به گواهی MIL-STD-810G(استاندارد نظامی کشور ایالات متحد آمریکا) در آزمایشگاه‌های معتبر و شرایط شبیه‌سازی شده، گواهینامه مربوط به کیفیت و پایداری (Quality & Stability) را با موفقیت دریافت کرده‌اند. همچنین گواهی OC Certified نیز پایداری سیستم را هنگام اورکلاکینگ تضمین می‌کند. گفته می‌شود تک تک محصولات تحت این گواهی باید تست استرس Prime95 را به مدت یک روز یا 24 ساعت بی‌وقفه با استفاده از خنک‌کننده مایع اجرا کرده و با موفقیت به پایان برسانند.

پشتیبانی از 3000 مگاهرتز

Z87 Xpower قابلیت پشتیبانی از حداکثر 32 گیگابایت حافظه DDR3 با فرکانس کاری بیش از 3000 مگاهرتز (در حالت اورکلاک) را از طریق چهار شکاف حافظه بروی مادربورد دارا می باشد. نکته قابل توجه چرخش 180 درجه ای اسلات های حافظه نسبت به مادربورد Z77 Mpower می باشد! همچنین اسلات های حافظه نیز محصول کمپانی Lotes بوده و این موضوع یکی از نقاط قوت مادربوردهای کمپانی MSIو Z87 Xpower به شمار می آید! کانال اول (A) یعنی اسلات‌های دوم و چهارم و کانال دوم (B) یعنی اسلات‌های اول و سوم به خوبی روی مادربورد مشخص شده است. شایان ذکر است این مادربورد به لطف ویژگی T-Topology قابلیت پشتیبانی از حافظه‌هایی با فرکانس 3200 مگاهرتز را نیز داراست!

این بخش از مادربورد نسبتاً پر ازدحام بوده و کانکتور 24 پین V12 جهت تغذیه مادربورد، کلیدهای روشن/خاموش، ریست، کلیدهای اورکلاکینگ و سوئیچ‌های دیگر (در ادامه به آنها بیشتر خواهیم پرداخت) نقاط اندازه‌گیری ولتاژ سیستم یا V-Check Points همراه با سوئیچ تغیر بایوس (A-B) در پایین اسلات‌های حافظه در این بخش قرار دارند. سوئیچ تغییر بایوس اشاره‌ای به ویژگی Multi-Bios مادربورد دارد که در صورت بروز مشکل برای بایوس Aکاربر به راحتی می‌تواند بایوس A را از روی بایوس   Bریکاوری کند یا اینکه سیستم را از طریق بایوس B راه‌اندازی نماید. V-Check Points نیز به راحتی و تنها با استفاده از یک ولت‌متر اطلاعات دقیقی از ولتاژهای لحظه‌ای سیستم در اختیار اورکلاکرهای حرفه‌ای قرار می‌دهد.

پشتیبانی از CrossFire/SLIچهارگانه (4way):

در بخش اسلات‌های توسعه، پنج اسلات کارت گرافیکی PCI-E X16 نسل سوم (Gen 3.0) همراه با دو اسلات PCI-E X1 برای مادربورد Z87 Xpower توسط کمپانی MSIدر نظر گرفته شده است که امکان ترکیب کارت های گرافیکی AMD و nVIDIA را در چینش های مختلف از جمله 4way SLI/CF فراهم می کند. با توجه به محدودیت ذاتی پردازنده های   Haswellیعنی 16 لنز یا مسیر گرافیکی ممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببندد چگونه مادربورد Xpowerامکان پشتیبانی از 4Way SLI/CF را دارا می باشد در صورتی که برادر کوچک تر آن یعنی Z87 Mpowerاز این امکان بی بهره است!

پاسخ این سوال چیپست کمکی PLX8747 می باشد که بالای اسلات های گرافیکی و زیر هیت سینک میانی قرار گرفته است. به لطف این چیپست مفید پهنای مسیر لازم برای نصب دو، سه و چهار کارت گرافیکی در چینش های مختلف SLIو     CrossFireمهیا شده است. از این رو در صورت نصب دو کارت گرافیکی پهنای مسیر آنها به صورت X16-X16، در صورت نصب سه کارت گرافیکی پهنای مسیر آنها به صورت X16-X8-X8 و در صورت نصب چهار کارت گرافیکی پهنای مسیر آنها به صورت X8-X8-X8-X8 خواهد بود که برای گیمرها و اورکلاکرهای حرفه ای می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. نکته قابل توجه اسلات PCI-E X16 دوم است! این اسلات کارت گرافیکی به طور مستقیم (بدون دخالت چیپست PLX) با پردازنده در ارتباط بوده، از این رو کمپانی MSI پیشنهاد می کند در صورت نصب یک کارت گرافیکی به منظور دستیابی به حداکثر کارایی کاربران حتما از این اسلات گرافیکی استفاده نمایند. اسلات های PCI-E X1 نیز برای اتصال ابزارهای توسعه مرسوم کاربرد فراوانی دارند

در بخش انتهایی مادربورد نیز سوئیچ   CeaseFireبرای غیرفعال کردن اسلات های گرافیکی در مواقع مورد نیاز قرار گرفته است، از این رو دیگر نیازی به خارج کردن فیزیکی کارت گرافیکی مذکور نخواهد بود! با روشن شدن مادربورد نوشته msi بین اسلات‌های PCI-E کارت گرافیکی نیز روشن شده تا جلوه‌های نوری مادربورد هرچه بیشتر باعث زیبایی سیستم گردد.

یک کانکتور 6 پین V12 از نوع E-ATX نیز برای تامین جریان مورد نیاز مادربورد یا جلوگیری از کاهش جریان در چینش های چندگانه روی مادربورد تعبیه شده است.

.

سیستم صوتی:

شاید تصور بر این باشد که مادربورد طراحی شده برای اورکلاکینگ چه نیازی به تراشه صوتی حرفه‌ای و تکنولوژی‌های صوتی جدید داشته باشد!؟ در آغاز بررسی نیز اشاره گردید، کمپانی MSI نیم نگاهی نیز به کاربران حرفه‌ای دارد. از این رو بدیهی است برای اینکه Z87 Xpower از هر نظر کامل باشد نیاز به تراشه صوتی قدرتمند نیز احساس گردد، کاربران بسیاری وجود دارند که علاقه مند به تهیه قطعات High-End برای سیستم خانگی خود می باشند. کنار اسلات‌های کارت گرافیکی لوگو فلزی Audio Boost خودنمایی می‌کند که تراشه صوتی Realtek® ALC1150 Codec را در دل خود جای داده و خروجی صوتی با کیفیت 7.1 کاناله را ارائه می‌کند. این تراشه صوتی از جدیدترین محصولات کمپانی Realtek بوده و کمپانی MSI در محصولات گیمینگ خود نیز از آن بهره می‌برد. اما شاید این پرسش در ذهن شما نقش ببندد که Audio Boost چیست؟

طبق اظهار نظر کمپانی MSI این ویژگی با ایزوله کردن یا جداسازی چرخه (Circuitry) صوتی از دیگر بخشهای مادربورد نویز موجود را تا حد زیادی کاهش داده و با استفاده از خازن‌های صوتی Nippon Chemi con به همراه چیپ آمپلی‌فایر (AmpliFier) با مشخصه Ti OPA1652ضمن فیلتر کردن مجدد، امواج صوتی را تقویت کرده و باعث افزایش چشم گیر کیفیت، شفافیت و کریستالیزه اصوات می‌گردد. همچنین برای انتقال هرچه بهتر سیگنال‌های صوتی از جک‌های صدای طلااندود با 30 میکروگرم طلا استفاده شده است. بهره‌گیری از چیپ آمپلی فایر برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که از هدفون‌ها و سیستم‌های صوتی حرفه‌ای روی این مادربورد نهایت استفاده را ببرند. قابل ذکر است یک چیپ آمپلی فایر مشابه نیز برای کانکتور Front Panel در نظر گرفته شده است

مواردی که اشاره گردید سخت‌افزار سیستم صوتی مادربورد Z87 Xpower را تشکیل می‌دهند، بعد نرم‌افزاری و ارتباط با کاربر را نیز Sound Blaster X-Fi MB3 بر عهده دارد تا بهترین تکنولوژی‌های صوتی در این مادربورد گرد هم آمده باشند!!

شبکه:

مادربورد   Z87 Xpowerنیز همچون مادربورد Z87 Mpower و سری گیمینگ کمپانی MSIاز کنترلگر شبکه قدرتمند   Killer E2205به عنوان جدیدترین تراشه ساخت کمپانی Qualcomm Atheros بهره می برد که با سیستم عامل های ویندوز هفت و هشت سازگاری کامل دارد. کنترلگر شبکه   Killerبرای بسیاری کاربران و گیمرهای حرفه ای شناخته شده می باشد، از ویژگی های بارز کنترلگر شبکه Killer کاهش زمان تاخیر (latency) و افزایش پهنای باند در بازی های آنلاین و تحت شبکه می باشد که لگ های متداول در بازی های تحت شبکه را بطور کامل رفع می کند.

در پکیج مادربورد، یک ماژول Add Onنیز مربوط به شبکه بی سیم Wi-fi 802.11 b/g/n، Bluetoothنسخه 4.0 و تکنولوژی WiDi اینتل قرار دارد که در بخش بالای مادربورد، کنار پورت‌های I/O به آسانی نصب می‌گردد. تراشه این ماژول   Intel Centrino Wireless-N 2230بوده که تبادل اطلاعات راحت و آسانی را با ابزارهای مختلف برای کاربران فراهم می سازد. تکنولوژی Intel WiDi نیز امکان نمایش فایل‌های ویدئویی را به روی تلویزیون یا صفحه نمایش های مجهز به این تکنولوژی بدون نیاز به کابل فراهم می کند. همراه این ماژول دو عدد آنتن نیز ارائه شده است.

Storage:

همانطور که در ابتدای بررسی اشاره شد، از ویژگی‌های جدید چیپ Z87اینتل پشتیبانی از شش پورت SATA 6Gb/sبصورت پیشفرض است که خبر خوشایندی برای علاقمندان به استفاده از چندین ابزار ذخیره سازی در حالت Raidمی باشد، لذا مادربورد     Z87 Xpowerنیز از شش پورت SATA 6Gb/sمذکور با قابلیت پشتیبانی از حالت های مختلف Raid 0/1/5/10همراه با چهار پورت SATA 6Gb/sدیگر که توسط چیپ ASMedia ASM1061 مهیا شده است بهره می برد (در مجموع ده پورت).

در کنار اسلات های کارت گرافیکی (پایین هیت سینک مربوط به چیپست) درگاه مفید mSATA نیز به چشم می خورد که قابلیت نصب هارد جامد mSATA را برای کاربران فراهم می کند. از این طریق شما می توانید هارد مکانیکی (HDD) خود را با هارد حالت جامد mSATA ترکیب کرده و از سرعت بالای دسترسی به اطلاعات لذت ببرید. در واقع این موضوع به تکنولوژی Intel Smart Response اشاره داشته و هارد جامد به عنوان کش یا حافظه موقت پرسرعت برای هارد مکانیکی ایفای نقش می کند. از این رو بوت سیستم، بارگذاری فایل ها و نرم ا فزارهای سنگین سریع تر از گذشته انجام خواهد شد

در این بخش دیباگر یا نمایشگر وضعیت سیستم نیز به چشم می خورد.

Back Panel I/O Ports:

پانل پشتی مادربورد   Z87 Xpowerنیز مطابق انتظار تمامی پورت های مورد نیاز و ضروری را پوشش داده است. طبق اذعان کمپانی MSI پورت های PS/2 و USB برای گیمینگ بهینه سازی شده و میزان ضخامت طلای به کار رفته در آنها به 30umافزایش یافته است. این ویژگی علاوه بر افزایش حساسیت ماوس در بازی ها، افزایش عمر مفید و کاهش استهلاک پورت ها را نیز (تا میزان 10 برابر) به دنبال دارد. همچنین این پلتفورم با ترکیب خروجی تصویر های      HDMIو DisplayPortاز تصویر یکسان یا گسترده بروی دو یا سه مانیتور پشتیبانی می‌کند که مزیت بسیار خوبی تلقی می‌گردد.

- یک پورت کومبو PS/2 برای اتصال ماوس/کیبورد

- دکمه Clear Cmos

- دو پورت USB 2.0

- هشت پورت USB 3.0

- یک پورت شبکه RJ45

- یک پورت خروجی اپتیکال S/PDIF

- شش ورودی و خروجی Audio

- دو خروجی تصویر HDMI v1.4

- یک خروجی تصویر DisplayPort

چهار پورت داخلی USB 2.0(دو کانکتور) بهمراه چهار پورت داخلی USB 3.0(دو کانکتور) نیز بروی مادربورد تعبیه شده است. از مجموع دوازده پورت USB 3.0بصورت پیش فرض چهار پورت توسط چیپست Z87 و هشت پورت نیز توسط چیپ کمکی ASMedia ASM1074 مهیا شده است. قابل ذکر است پورت های IO مجهز به دو یا سه ICجهت محافظت در مقابل الکتریسیته ساکن یا ESD می باشند که از صدمات مرسوم جلوگیری می کند. از سوی دیگر کارایی پورت های USB 3.0 داخلی با افزایش طول کابل داخلی کاهش می‌یابد، برای حل این موضوع نیز کمپانی MSIدو ICتحت عنوان Redriverیا تقویت‌کننده برای هر هدر پورت‌های USB 3.0 داخلی تعبیه کرده است.

همچنین دو کانکتور 4 پین برای اتصال فن های پردازنده و پنج کانکتور 4 پین دیگر نیز برای اتصال فن های سیستم بروی مادربورد Z87 Xpower در نظر گرفته شده است.

کلیدها و امکانات اورکلاکینگ:

در بخش بالایی مادربورد مجموعه ای از کلید های مفید و متداول در هنگام اورکلاکینگ خودنمایی می کند که عبارت هستند از: کلید روشن/خاموش، کلید ریست (Reset)، افزایش و کاهش فرکانس مسیر، افزایش و کاهش ضریب پردازنده، OC Genie 4، OC Switch، Bclk Stepو کلید Discharge.

تکنولوژی انحصاری و نام آشنای کمپانی MSI برای آن دسته از کاربرانی می باشد که اطلاعات کافی در مورد اورکلاکینگ نداشته و مایل به انجام آن می باشند. تنها با فعال سازی آن در حالتی که سیستم خاموش است، سیستم در کمتر از یک ثانیه به صورت اورکلاک شده و با تنظیمات ایده آل بوت می گردد. نسل چهارم این تکنولوژی اجازه انتخاب دو حالت را برای کاربران مهیا می سازد:

حالت اول کلید OC Switch روی A قرار داشته و پردازنده تا مرز 4 گیگاهرتز اورکلاک می گردد

حالت دوم کلید مذکور روی   Cقرار گرفته و پردازنده تا فرکانس 4.2 گیگاهرتز اورکلاک می گردد

BCLK Step امکان انتخاب بین استپ های 0.1 و 1.0 را فراهم می کند

Discharge به طور کامل اطلاعات ذخیره شده حتی بروی چیپست Z87 را پاک می کند! یک Reset Factory کامل!

کلید   Go2Biosیا Fast Biosنیز در بخش انتهایی مادربورد قرار گرفته است.

پکیج محصول و لوازم آن:

براکت USB 3.0

دو آنتن Wifi

ماژول بلوتوث همراه Wifi

کابل های   SLI و  CrossFire

کابل های V-Check

کابل های SATA 6Gb/s

دفترچه های راهنما همراه با درایورهای مربوطه

شیلد مشکی I/O

آویز در اورکلاکینگ

 

 

 

 

.

 

.

 

 

 

 

 

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389