برتری msi در سوکت 1155-1156

برتری msi در سوکت 1155-1156 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۸۹/۱۲/۲۵

کمپانی اینتل در ماه جولای سال 2009 میلادی اقدام به معرفی چیپستP55 و سری جدید پردازنده‏های خود از خانواده Lynnfieldنمود. هدف کمپانی اینتل ارائه پلتفورمی با قیمت مناسب بود تا کاربران با هزینه‎ای به مراتب پایین‏تر از پلتفورم X58بتوانند از سرعت بالای پردازنده‏های خانواده Nehalemبهره‏مند گردند. بلافاصله پس از این اقدام، کمپانی msi  نیز به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری کمپانی اینتل محصولات جدید خود را بر پایه چیپست P55روانه بازار کرد.  P55-GD65و  P55-GD80نخستین محصولات کمپانی msiمبتنی بر این پلتفورم جدید بودند. این دو مادربورد آغازگر سری Xtreme Speedکمپانیmsi  بودند.

 مدار تغذیه هر بوردی بعنوان یکی از فاکتورهای اساسی مورد توجه حرفه‏ای‏های دنیای سخت افزار بشمار می‏رود. بدین منظور و در حالی که سایر رقبا همچنان بر تعداد زیاد فازهای مدار تغذیه بوردهای خود تاکید می‏کردند, کمپانی msiباز هم یک گام فراتر رفت و مدار تغذیه 2+8 فازی را بر روی مادربورد P55-GD80بکار بست. این مدار تغذیه توانست به راحتی از پس مدار تغذیه بوردهای دیگر که همچنان به استفاده از تکنولوژی‏های قدیمی اصرار می‏کردند فائق آید. msiبرای تقویت هر چه بیشتر مدار تغذیه, خازن‏های Hi-c Cap را در قسمت مدار تغذیه با خازن‏های حالت جامد جایگزین نمود. فناوری APSنیز به این مدار تغذیه پر قدرت اضافه شد تا توانایی کاهش مصرف انرژی تا 93% بهبود یابد.

 از دیگر ابتکارات msiکه همراه این سری برای نخستین بار ارائه شد فناوری OC Genieبود که کاربران را قادر می‏ساخت به‏سادگی فشردن یک کلید پردازنده و حافظه خود را تا حداکثر مقدار ممکن اورکلاک کنند. استفاده از خنک کننده‏هایی با طراحی مناسب (SuperPipe)در کنار سایر عوامل باعث شد بوردهای سری Xtreme Speedدر هنگام بیشترین کارایی سیستم دمای بسیار پایینی داشته و در نتیجه عمر قطعات تا حد بسیار زیادی بالا رود.

به دلیل نوآوری‏ها و تکنولوژی‏های منحصر بفرد، محصولات فوق توانستند در میان کاربران محبوبیت بسیاری بدست آورند. اما این برای msiپایان کار نبوده و این کمپانی تولید سری جدید مادربوردهای خود را با عنوان Big Bangرا نیز در کنار سایر تکنولوژی‎ها آغاز کرد. Big Bang Trinergyنخستین عضو خانواده Big Bang بود که بر پایه ی چیپست P55عرضه شد و توانست تحسین اهالی سخت افزار در سراسر دنیا را برانگیزاند. Trinergy نخستین و تنها مادربورد حال حاضر دنیا می‏باشد که در ساختمان آن از خازن‏های جامد عادی یا خازن های الکترولیتی استفاده‏ای نشده و تمامی خازن‏های آن با خازن‏های با کیفیت Hi-cجایگزین شده است.

در حالی که همگان مشغول به تعریف و تمجید از Trinergyبودند و روز به روز به تعداد جوایز کسب شده آن اضافه می‏گردید، کمپانی msiتصمیم گرفت مادربورد جدیدی را به خط تولید خود اضافه نماید. این محصول جدید Big Bang Fuzionنام گرفت. عرضه Fuzionبه همراه چیپست Lucidموجود بر روی برد، انقلاب بزرگی در زمینه استفاده همزمان از چند کارت‏گرافیکی ایجاد کرد. Fuzion به کاربران خود این امکان را می‏داد که بتوانند کارت‏های گرافیکی مورد علاقه خود را از دو کمپانی (Nvidiaو AMD) با هم ترکیب کرده وبه صورت هم زمان استفاده نمایند.

با وجود موفقیت‏های پیاپی کمپانی msiدر زمینه پلتفورم P55سایر شرکای تجاری مطرح کمپانی اینتل در این زمینه به چندان موفق نبودند و با مشکلات جدیدی مواجه گشتند، محصولات این کمپانی‏ها علاوه بر اینکه از نوآوری‏های خاصی همچون برند msiبرخوردار نبودند و از تکنولوژی‏های قدیمی که با این چیپ سازگاری نداشت استفاده می‏کردند، مشکلات زیادی رادر طراحی مادربورد برای این کمپانی‏ها به بار آوردند.

بدلیل ضعف طراحی سوکت 1156 از سوی کمپانی اینتل و تکمیل آن توسط تعداد زیادی از برندهای مطرح، مادربوردهای مبتنی بر این سوکت دچار مشکلی به نام سوختگی سوکت شدند. به این ترتیب که در فشارهای سنگین وارد به پردازنده سوکت دچار اتصال شده و در نتیجه آن پردازنده و مادربورد هر دو با شکست مواجه گردیدند. علاوه بر اینکه این مشکل در اکثر  مادربوردهای مبتنی بر چیپست P55دیده می‏شد، تمامی مادربوردهای مبتنی بر چیپست P55کمپانی msiبه دلیل استفاده از سوکت‏های با کیفیت که در ساختمان آنها از 300%طلای بیشتر استفاده شده بود (Complete Lotes Socket Package)و همچنین طراحی صحیح و اصولی مادربوردها، تا به این لحظه هیچ گونه گزارشی مبنی بر سوختن سوکت در مورد مادربوردهای P55این کمپانی گزارش نشده است.

زمان آن است که در خصوص "socket burn" (سوختگي سوكت) اشاره شده در متن توضیحات کاملتری تقدیم حضورتان گردد. کمپانی اینتل در طراحی سوکت LGA1156خود تعداد پین‏های مربوط به تغذیه پردازنده را به نسبت سوکت LGA1366کاهش داده است. پدیده سوکت سوزی در بسیاری از برندها این پدیده بدلیل مصرف بالای پردازنده های Core i7مبتنی بر سوکت LGA1156در فشارهای بالا و کاهش تعداد پین‏های مرتبط با تغذیه پردازنده بود. ابتدا اعلام شد که این مساله بدلیل سوکت Foxconnمورد استفاده بوده و ارتباطی به طراحی این بوردها ندارند. کمپانی msiدر طراحی بوردهای مدل بالاتر خود از سوکت با کیفیت Lotesاستفاده کرده است. با وجود اینکه مدل‏های پایین‏تر از سوکت Foxconnبرخوردار بودند هیچ گونه سوکت سوزی در این بوردها گزارش نشد. کمپانی Foxconnنیز ضمن ارسال نامه‏ای اعلام کرد این مشکل به هیچ عنوان مرتبط با سوکت‏های این شرکت نیست.

 

 

 

  در زیر تصاویری از این مشکل پیش آمده ملاحظه می‏گردند :

 

 

 

 

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=234723

 

بنابر آخرین گزارش‏های منتشر شده این برندها کماکان با این مشکل دست و پنچه نرم میکنند و این موضوع به بوردهای سری P67آنها نیز سرایت کرده است.

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=265317
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389