هر آنچه در مورد پردازنده ای لپ تاپ AMD رایزن باید بدانید

هر آنچه در مورد پردازنده ای لپ تاپ AMD رایزن باید بدانید تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۶/۰۸/۰۷

سری جدید پردازند‌ه‌های موبایل AMD با معماری ذن و پردازنده‌ی گرافیکی وگا برای رقابتی جذاب با نمونه‌های اینتل به بازار عرضه خواهند شد.

ای‌ام‌دی پس از سال‌ها فعالیت به‌عنوان پردازنده‌ی لپ‌تاپ‌های پایین‌رده (در اکثر مواقع)، ظاهرا سرانجام قصد دارد به‌طور جدی به مبارزه‌ با اینتل برخیزدپردازنده‌‌های جدید ای‌ام‌دی که به نام رایزن موبایل شناخته می‌شوند، برای رقابت مستقیم با پردازنده‌های نسل هشتمی اینتل طراحی شده‌اند AMD ادعا کرده است که تراشه‌های جدیدش در زمینه‌ی پردازش چندرشته‌ای، عملکرد بهتری نسبت به رقبایشCore i5  و Core i7 اینتل دارند؛ همچنین گفته‌ شده است که پردازنده‌های رایزن موبایل به لطف بهره‌گیری از واحد پردازش گرافیکی یک‌پارچه‌ی ای‌ام‌دی به نام Radeon Vega، سرعت گرافیکی بالاتری به نسبت به تراشه‌های یاد‌شده دارند.

تراشه‌های جدیدAMD که در حقیقت، نسخه‌ی خاص لپ‌تاپ پردازنده‌های رده‌بالا و قدرتمند رایزن مخصوص کامپیوترهای دسکتاپهستند، قرار است برای اولین بار اوایل فصل تعطیلات امسال، در داخل سه لپ‌تاپ پریمیوم و باریک قرار بگیرند. AMD گفته است که در سال ۲۰۱۸، پردازنده‌های بیشتری از این سری که بعضی از آن‌ها توان بالاتری دارند، در لپ‌تاپ‌های بیشتری به کار گرفته خواهند شد

طبق گفته‌ی مدیرانAMD، این شرکت در ابتدا قصد دارد یک جفت پردازنده‌ی قدرتمند برای بازار لپ‌تاپ‌ عرضه کند: Ryzen 7 2700U و Ryzen 5 2500U. هر دوی این تراشه‌ها، دارای چهار هسته‌ با بهره‌گیری از معماریZen ای‌ام‌دی هستند و پیشرفت‌های جزئی دیگری نیز به خود دیده‌اند. این تراشه‌ها با بهره‌گیری از واحد پردازش گرافیکیRadeon Vega، توانایی خوبی جهت پردازش‌های گرافیکی دارند و همه‌ی این اجزا در داخل یک تکه سیلیکون جای داده شده است. این دو پردازنده، توانی معادل ۱۵وات دارند و در نام آن‌ها از پسوندU استفاده شده است؛ جالب است بدانید که اینتل هم برای پردازنده‌های محبوب ۱۵واتی خود از همین پسوند استفاده می‌کند. این یعنیAMD با ساخت این تراشه‌ها، درست همان‌ بازار نوت‌بوک‌های سبک و باریکی را که اکنون از پردازنده‌های ۱۵واتی اینتل استفاده می‌کنند هدف قرار داده است. این کمپانی با قرار دادن واحد پردازش گرافیکیVega در این تراشه‌ها، قصد دارد توجه گیمرها را نیز به خود جلب کند و آن‌ها را به خرید پردازنده‌های جدیدش ترغیب کند. ای‌ام‌دی همچنین گفته است که در این تراشه‌های جدید، با به کار بردن برخی فناوری‌ها، به مصرف کمتر باتری کمک کرده است.

Ryzen 7 2700U با  Vega 10 Ryzen 5 2500U با  Vega 8 مشخصات
4 هسته با فناوری پردازش موازی چند ترد، فرکانس پایه 2 گیگا هرتز، حداکثر فرکانس 3.8 گیگا هرتز، هسته های ذن ، فناوری ساخت 14 نانومتری 4 هسته با فناوری پردازش موازی چند ترد، فرکانس پایه 2 گیگا هرتز، حداکثر فرکانس 3.8 گیگا هرتز، هسته های ذن ، فناوری ساخت 14 نانومتری پردازنده
وگا 10، 10واحد پردازشی، حداکثر فرکانس 1300 مگا هرتز وگا 8، هشت واحد پردازشی، حداکثر فرکانس 1100 مگا هرتز پردازنده گرافیکی
15 وات 15 وات TDP
تا DDR4-2400 تا DDR4-2400 پشتیبانی از حافظه DRAM
512 کیلوبایت به ازاری هر هسته 512 کیلوبایت به ازاری هر هسته حافظه کش L2
1 مگا بایت به ازای هر هسته 1 مگا بایت به ازای هر هسته حافظه کش L3
4.95 میلیارد 4.95 میلیارد ترانزیستور

این دو APUجدید AMD، دارای یک CPUبا چهار هسته‌ خواهند بود و توان بالایی در پردازش چندرشته‌ای Multi-Threading و در مجموع، هشت عدد ترد Thread در خود دارند. نرخ کلاک پایه‌ی این پردازنده‌‌های جدید در بازه‌ی ۲گیگاهرتز تنظیم می‌شود؛ این درحالی است که AMDادعا کرده توانایی پایه‌ی تمامی هسته‌ها، بالاتر از این مقدار است (در ادامه‌ی مقاله، بیشتر در این‌باره توضیح خواهیم داد). گفته شده که فرکانس بوست CPUبرای دو پردازنده‌ی Ryzen 7 2700Uو Ryzen 5 2500Uبه ترتیب ۳.۸گیگاهرتز و ۳.۶گیگاهرتز است که این مقدار برای یک پردازنده‌ی ۱۵واتی، رقم بسیار بالا و مناسبی به شمار می‌رود. طبق اعلام AMD، تولیدکنندگان دستگاه‌ها می‌توانند از این تراشه‌های جدید در حالات قابل‌ تنظیم TDP )از ۹تا ۲۵وات) استفاده کنند. تصور ما این است که این حالات مختلف، توانایی تغییر فرکانس این پردازنده‌ها را ندارند؛ اما می‌توانند صرفا روی پروفایل توربو تأثیر بگذارند.

چهار هسته‌ی به‌کاررفته در پردازنده‌های رایزن موبایل، در داخل یک واحد تجمیع هسته‌‌(CCX) جای می‌گیرند و به همین دلیل دیگر شاهد تأخیرCCX بهCCX در پردازنده‌های دسکتاپ که ازCCX دوگانه یا دو واحد تجمیع هسته‌ بهره می‌برند، نخواهیم بود. در پردازنده‌های رایزن موبایل به جای داشتن ۲مگابایت کشL3، به ازای هر هسته فقط ۱مگابایت کشL3 وجود دارد؛ یعنی در مجموع در این پردازنده‌ها، ۴مگابایت کشL3 قرار داده شده است. هسته‌هایZen ای‌ا‌م‌دی از انواع کش‌هایL3 Victim استفاده می‌کنند که البته این کار ممکن است تأثیر اندکی در عملکردهای وابسته به سی‌پی‌یو داشته باشد؛ با این‌حال وقتی بحث ما به استفاده از گرافیک مجتمع می‌رسد، سرعت این کش‌هایL3 اهمیت پیدا می‌کند.

در داخل تراشه‌های رایزن موبایل، از ۱۱واحد پردازشیVega استفاده شده است که البتهRyzen 7 2700U توانایی استفاده از ۱۰عدد آن‌ها وRyzen 5 2500U توانایی استفاده از ۸عدد آن‌ها را دارد.

واحد‌های گرافیکی این دو تراشه، به ترتیبVega 10 وVega 8 نامیده می‌شوند. AMD قصد ندارد برای این تراشه‌ها، فرکانس‌های پایه‌ای که در ابتدای مقاله گفتیم ارائه دهد؛ اما حداکثر فرکانس کاری این واحد‌های گرافیکی، به ترتیب ۱۳۰۰و ۱۱۰۰مگاهرتز خواهد بود. یکی از نکاتی کهAMD تأکید ویژه‌ای بر آن دارد، توانایی انتقال توان بینCPU وGPU است؛ فرآیندی که باعث می‌شود همیشه، بالاترین حد عملکرد برای این تراشه‌ها مهیا شود. هر دوی این پردازنده‌ها قرار است از رم دوکاناله‌یDDR4-2400 استفاده کنند؛ البته طبق اعلام رسمیAMD وجود یا عدم وجود ماژول‌های دوگانه‌ی رم در دستگاه‌ها، به کمپانی‌های سازنده‌ی لپ‌تاپ‌ها بستگی دارد. با توجه به برخی از بازخوردهای رسیده از سوی کمپانی‌های سازنده، عموم این شرکت‌ها محصولات خود را با یک ماژول رم عرضه می‌کنند. تراشه‌های رایزن موبایل ای‌ام‌دی برای برقراری ارتباط بینGPU وCPU از فناوریInfinity Fabric بهره می‌برند؛ این فناوری با نصف نرخ کلاک رم اجرا می‌شود و ای‌ام‌دی گفته است که نسبت بهPCIها، پهنای باند بهتر و تأخیر کمتری ارائه می‌دهد.

رایزن موبایل چه ویژگی‌های جدیدی دارد؟

علاوه‌ بر مشخصاتی کهAMD از پردازنده‌های لپ‌تاپ جدید خود اعلام کرده، برخی از معیارهای عملکرد مرتبط به این پردازنده‌ها نیز در دسترس قرار گرفته است. به گفته‌یAMD برخی از این پردازنده‌ها از فناوری اختصاصیSenseMI نیز بهره خواهند برد.

توجه: تمامی بنچمارک‌هایی که در ادامه‌ی این مطلب می‌آیند، از سوی ای‌ام‌دی منتشر شده‌اند و برای صحبت در مورد دقیق بودن این نتایج، باید یک مدل از این پردازنده‌‌ها را تهیه کنیم و مورد بررسی قرار دهیم.

ای‌‌ام‌دی و هدف‌گذاری برای عملکرد بهتر

وقتی‌که شرکت‌های مختلف، محصولات جدید خود را روانه‌ی بازار می‌کنند، همواره نتایج چندین بنچمارک مختلف را نیز با آن‌ها ارائه می‌کنند؛ چنین نتایجی معمولا توسط کارشناسان همین شرکت‌ها و طی آزمایش‌های داخلی به دست می‌آیند و به همین دلیل، تا زمان عرضه‌ی آن‌ها به بازار نمی‌توان در مورد میزان دقیق بودن این نتایج نظری ارائه داد.

دادن یک وعده و دستیابی به نتیجه‌ی بالاتر از آنخط مشی همیشگی AMD بوده است. برای مثال می‌توان به عرضه‌ی سریZen اشاره کرد؛ AMD به‌ هنگام معرفی این پردازنده‌ها، قول بهبود ۴۰درصدی توان پردازشی دستورالعمل‌ بر کلاک نسبت به انواع قدیمی‌تر این شرکت داده بود؛ اما زمانی که این پردازنده‌ها در اوایل سال ۲۰۱۷روانه‌ی بازار شدند، شاهد عملکردی ۵۲درصدی از سوی آن‌ها بودیم.

به گفته‌ی AMD این شرکت موفق به دستیابی به تمامی اهداف تعیین‌شده در زمینه‌ی طراحی رایزن موبایل است. ظاهرا پردازنده‌های سری رایزن موبایل قرار است نسبت به نسل پیشین خود، تا ۲۰۰درصد عملکرد سی‌پی‌یو بالاتر، ۱۲۸درصد عملکرد جی‌پی‌یو بهتر و البته ۵۸درصد مصرف انرژی کمتری داشته باشد.

این نتایج به‌خوبی قانون «دادن یک وعده و دستیابی به نتیجه‌ی بالاتر از آن» AMD را به رخ می‌کشند؛ چرا که این کمپانی پیش‌تر در رویدادAMD Analyst، قول ۵۰درصد افزایش عملکرد سی‌پی‌یو، ۴۰درصد افزایش عملکرد جی‌پی‌یو و ۵۰درصد کاهش مصرف انرژی داده بود.

با نگاهی مختصر به این اعداد متوجه می‌شویم که افزایش ۲۰۰درصدی عملکرد سی‌پی‌یو، به‌طور مستقیم به دو برابر شدن تعداد هسته‌ها وThread-ها و همچنین افزایشIPC ارتباط دارد. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، ای‌ام‌دی در رویدادAMD Analyst قول افزایش عملکرد ۵۰درصدی برای تراشه‌های جدیدش داده بود؛ احتمالا غول فناوری نیمه‌رساناها در آن زمان توانایی افزایشIPC نداشته و انتظارات خود را بر پایه‌ی دو برابر کردن تعداد هسته‌ها و تردها تعریف کرده است. تراشه‌یRyzen 7 2700U موفق شد در بنچمارکCinebench R15 امتیاز ۷۱۹کسب کند؛ این در حالی است کهFX-9800P (نسل قبلی این پردازنده‌ها) توانسته بود امتیاز ۲۴۰کسب کند. با تقسیم ۷۲۰بر ۲۴۰به عدد ۳می‌رسیم؛ یعنی ۳برابر قدرت بیشتر؛ یا به‌عبارتی دیگر، ۳۰۰درصد قدرت بیشتر. فرکانس اوج پردازنده‌های رایزن موبایل از ۷۵۸مگاهرتز (در نسل قبل) به حدود ۱۳۰۰مگاهرتز رسیده است، یعنی با افزایشی ۷۰درصدی روبه‌رو شده است.

در بنچمارکFutureMark نتایج جالب و قابل‌ پیش‌بینی به دست آمد؛Ryzen 7 2700U توانست امتیاز ۹۱۵کسب کند و از آن طرف، FX-9800P موفق به کسب امتیاز ۴۰۰شد. باز هم با تقسیم این دو بر یک‌دیگر، متوجه افزایش ۲.۲۹برابر (۱۲۹درصد) قدرت رایزن موبایل می‌شویم.

در بنچمارکCinebench R15 و در حالتMultiThreaded، پردازنده‌ی رایزن ۷تنها ۱۵۹۴ژول انرژی مصرف کرد؛ این رقم برایFX-9800P، معادل ۲۷۸۲ژول بود؛ با تقسیم این دو بر یک‌دیگر، متوجه این می‌شویم که رایزن ۷حدودا ۵۸درصد کمتر انرژی مصرف کرده است.

با نگاهی کلی به عملکرد سی‌پی‌یو و میزان مصرف انرژی، به این نتیجه می‌رسیم که پردازنده‌های رایزن ۷، بهبود زیادی به خود دید‌ه‌اند: ۲۷۰درصد عملکرد به ازای هر وات انرژی. این رقم، بسیار تحسین‌برانگیز است.

عملکرد در کارهای معمولی

ای‌ام‌دی برخی نتایج مربوط به بنچمارک‌های تراشه‌های جدیدش را برای عملکردهای معمولی منتشر کرده و در بخشی جداگانه، به سرعت اجرای نرم‌افزارها پرداخته است.

مقایسه‌ی عملکرد سه پردازنده‌ی ای‌ام‌دی رایزن ۷ U2700) رنگ نارنجی)، ای‌ام‌دی رایزن ۵ U2500) رنگ قهوه‌ای) و ای‌ام‌دی اف‌ایکس u9800) رنگ خاکستری) در اجرای اپلیکیشن‌ها - همانطور که می‌بینید، ظاهرا پردازنده‌های رایزن موبایل، اپلیکیشن‌ها را تا ۴۱درصد سریع‌تر اجرا می‌کنند

ای‌ام‌دی گفته است که کاربران می‌توانند به‌هنگام اجرای اپلیکیشن‌هایی که در تصویر بالا قابل رؤیت هستند، انتظار سرعت ۲۰تا ۴۰درصد بیشتر داشته باشند. انتظار داشتیم که AMDنتایج مربوطه را دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری اعلام کند؛ مثلا می‌توانست در قالب یک ویدیو، نحوه‌ی اجرا شدن و کار با نرم‌افزار سنگینی مثل فتوشاپ را مقایسه کند.

مقایسه‌ی عملکرد پردازنده‌های ای‌ام‌دی رایزن ۷ U2700) رنگ نارنجی)، ای‌ام‌دی رایزن ۵ U2500(رنگ قهوه‌ای)، اینتلCore i7-8550U (رنگ آبی) و ای‌ام‌دی اف‌ایکس U9800)رنگ قرمز(

ای‌ام‌دی برای مقایسه‌ی پردازنده‌های بالا، از بنچمارک‌های POV-Ray ،PCMark 10 ،TrueCryptو Passmarkاستفاده کرده است. در تمامی این بنچمارک‌ها به جز Passmark، ای‌ام‌دی نشان داده است که هر دو پردازنده‌ی رایزن ۷و رایزن ۵توانسته‌اند عملکردی بهتر از پردازنده‌ی نسل هشتمی چهار هسته‌ای اینتل Kaby Lake-Rداشته باشند. البته ای‌ام‌دی در این بررسی‌ها، از پردازنده‌ی Core i5-8250Uنیز استفاده کرده بود که بنا به دلایلی، جزئيات آن را در تصویر بالا قرار نداده است؛ به جای آن، می‌توانید در جدول زیر مقایسه‌ی کامل این پردازنده‌ها را ببینید:

Passmark 9 TrueCrypt PCMark 10 PovRay 3.7 پردازنده/بنچ مارک
3316 4.60 3102 1320 Ryzen 7 2700U
3254 3.55 2693 1192 Ryzen 5 2500U
3550 3.30 2533 1101 Core i7-8550U
3696 3.50 2814 1195 Core i5-8250U
1887 1.85 1907 663 FX-9800P

نکته‌ی جالب‌ توجه این است که در تمامی این بنچمارک‌ها، پردازنده‌یCore i5 توانسته امتیاز بیشتری نسبت به پردازنده‌یCore i7 کسب کند. در این بررسی‌ها، پردازنده‌یCore i7 در داخل یک لپ‌تاپ ایسر اسپین ۵وCore i5 در داخل لپ‌تاپ ایسر سوئیفت ۳قرار داشت و تفاوتِ  ایجاد‌شده، ظاهرا به همین موضوع ربط دارد. Core i5 حتی موفق شد در تمامی بنچمارک‌ها به‌جزTrueCrypt از پردازنده‌ی رایزن ۵نیز پیشی بگیرد. احتمالا به همین دلیل، ای‌ام‌دی نتایج این پردازنده را در تصویر بالا قرار نداده است.

ای‌ام‌دی سعی کرده است اثبات کند که پردازنده‌های جدیدش حتی در مقایسه با رقبای هم‌رده که دارای چهار هسته هستند نیز عملکرد بهتری دارند:

ای‌ام‌دی گفته است که پردازنده‌ی ۱۵واتی رایزن ۷موفق شده است در بنچمارکCinebench R15، پردازنده‌ی ۹۱واتیCore i5 را با اختلافی ۸درصدی، شکست دهد. هدفی که ای‌ام‌دی از انجام این مقایسه می‌خواهد به آن برسد، این است که به کاربران بفهماند پردازنده‌های جدیدش واقعا قدرتمند هستند. همانطور که در بالا می‌بینید، پردازنده‌یCore i5-7600K توانسته است با داشتن چهار هسته و چهارThread، امتیاز ۶۶۲کسب کند و این رقم برای پردازنده‌ی ای‌ام‌دی رایزن ۷با مشخصاتی مشابه، ۷۰۷بوده است. البته اینتل پردازنده‌های قدرتمند دیگری هم دارد؛ برای مثال پردازنده‌ی ۳۵واتیCore i7-7700T در تست‌هایی مشابه موفق به کسب امتیاز ۷۷۷شده است. ای‌ام‌دی به‌خوبی توانسته در یک پردازنده‌ی ۱۵واتی کوچک، عملکردی در حد و اندازه‌‌ی پردازنده‌های دسکتاپ ایجاد کند.

عملکرد در اجرای بازی‌ها

یکی از نقاط قوت تراشه‌های موبایلCarrizo وBristol Ridge کمپانی ای‌ام‌دی در سال‌های اخیر، در زمینه‌ی اجرای بازی‌ها بوده است. تا حدی که این پردازنده‌ها موفق شده‌اند بدون نیاز به کارت گرافیک مجزا، عده‌ی کثیری از بازی‌هایeSport را بدون کاهش نرخ فریم، اجرا کند. البته با وجود ۳۵واتی بودن این پردازنده‌ها، دستیابی به چنین نتایجی کاملا منطقی بود.

ای‌ام‌دی با ساخت رایزن موبایل نشان داده است که به عملکرد در اجرای بازی‌ها اهمیت می‌دهد؛ چرا که استفاده از این پردازنده، به معنای دستیابی به نرخ فریم بالاتر و همچنین کیفیت تصویر بهتر است.

عملکرد پردازنده‌های رایزن موبایل در بازی‌هایQuake Champions ،Counter Strike: Global Offensive ،Overwatch ،Dota 2 وLeague Of Legends

نتایج بالا از لپ‌تاپ اچ‌پیEnvy ایکس ۳۶۰با پردازنده‌ی رایزن 2700U 7 و گرافیکVega 10 به همراه رم دوکاناله به دست آمده‌اند. متأسفانه ای‌ام‌دی هیچ مقایسه‌ای با نسل قبل پردازنده‌ها در زمینه‌ی گیمینگ انجام نداده؛ اما این کمپانی گفته است که توانسته در بازیLeauge of Legends با کیفیت 1080p و قرار دادن تنظیمات رویMedium، نرخ فریمی معادل ۶۰دریافت کند. همچنین اعلام شده است که بازی‌های دوتا ۲ (با کیفیت 1080p و تنظیمات در بالاترین حد) و همچنینCS:GO با کیفیت 1080p و تنظیمات در حالتMedium  با نرخ فریم ۵۰اجرا شده‌اند.

در نگاه اول، این نتایج آن‌چنان که باید، تحسین‌برانگیز نیستند؛ چرا که دستیابی به نرخ فریم ۵۰یا ۶۰، امروزه به یک امر عادی تبدیل شده است. از طرفی دستیابی به این نرخ فریم‌ها با چنین تنظیماتی، زیاد کار بزرگی به نظر نمی‌رسد. برای اظهار نظر دقیق در این مورد، بهتر بود که ای‌ام‌دی نتایج مقایسه‌ی آن را با دیگر پردازنده‌ها نیز منتشر می‌کرد.

فناوری SenseMI

وقتی ای‌ام‌دی پردازنده‌های دسکتاپ سریZen را روانه‌ی بازار کرد، از پنج فناوری جدید نیز رونمایی کرد و همه‌ی آن‌ها را با همSenseMI نامید. در ادامه به‌طور خلاصه، این فناوری‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

فناوریPure Power: مجموعه‌ای از حسگرها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی.

فناوریPrecision Boost: چگونگی افزایش فرکانس کاری.

فناوریExtreme Frequency Range: هر موقع امکانش بود، فرکانس کاری از حدِ ماکسیمم توربو نیز بالاتر می‌رود.

فناوریNeural Net Prediction: با استفاده از فناوری شبکه‌ی عصبی، عملکرد نرم‌افزارها پیش‌بینی و بدین ترتیب داده‌های لازم بارگذاری می‌شود.

فناوریSmart Prefetch: مجموعه‌ای متشکل از الگوریتم‌ها که برای بالا بردن سطحPrefetch با هم کار می‌کنند.

در پردازنده‌های رایزن موبایل، هر یک از این فناوری‌ها با بهبودهایی روبه‌رو می‌شوند.

ویژگی Precision Boost 2

بسیاری از الگوریتم‌های توربوی پردازنده‌ها با سنجش تعداد هسته‌ها و تردهای آن‌ها کار می‌کنند و بر اساس میزان انرژیِ  موجود، ولتاژ خاصی به آن می‌دهند.

ای‌ام‌دی برای پردازنده‌های رایزن موبایل، مدل جدید توربو را طراحی کرده است. وقتی که سیستم در حالت P0 توربو قرار گیرد، از الگوریتم جدید توربو استفاده می‌کند؛ این الگوریتم جدید بر اساس درجه حرارت سی‌پی‌یو، جریان ورودی و میزان بار آن، کار می‌کند. این الگوریتم حتی چیزهای مثل حسگرهای گرمایی خارجی و عمر باتری را نیز در نظر می‌گیرد و بهترین فرکانس توربو را ارائه می‌دهد. این الگوریتم می‌تواند همچون الگوریتم‌های به‌کاررفته در پردازنده‌های دسکتاپ عمل کند و تأثیر بسزایی در عملکرد گیمینگ داشته باشد. این احتمال وجود دارد که ویژگی Precision Boost 2 برای نسل‌های بعدی پردازنده‌های رایزن دسکتاپ ای‌ام‌دی نیز طراحی شود.

ویژگی‌های رمزگذاری و رمزگشایی

AMD از ویژگی «رمزگذاری و رمزگشایی» پردازنده‌ی گرافیکی Vega به‌طور کامل در رایزن موبایل استفاده کرده است. بزرگ‌ترین مزیت این کار، این است که پردازنده‌های رایزن موبایل توانایی این را دارند که کدک VP9 راکه توسط یوتیوب استفاده می‌شود رمزگشایی کند.

ممکن است از خود بپرسید که چرا AMDدر نام پردازنده‌های جدیدش به‌جای استفاده از عدد ۱۰۰۰ (مثل پردازنده‌های دسکتاپ) از عدد ۲۰۰۰استفاده کرده است. ظاهرا در ابتدا قرار بوده تمامی پردازنده‌های سری رایزن حتی پردازنده‌های موبایل، در نامشان عدد ۱۰۰۰به کار برود. اما پاسخ جالبی برای این موضوع وجود دارد. طبق گفته‌ی رسمی AMD، این شرکت بیشتر ایده‌هایی که می‌خواست آن‌ها را در پردازنده‌های دسکتاپ رایزن قرار دهد (اما موفق به انجام این کار نشده است) سرانجام در رایزن موبایل به کار گرفته است که از میان آن‌ها می‌توان به Precision Boost 2اشاره کرد. گرچه معماری Zenاین سری هیچ تغییری به خود ندیده است؛‌ اما چون ای‌ام‌دی تغییرات جدید زیادی در رایزن موبایل داده و می‌خواسته به کاربران این موضوع را نشان دهد، این پردازنده‌ها را با عدد ۲۰۰۰معرفی کرده است؛ به همین دلیل است که به جای Ryzen 7 1700U، پردازنده‌ی Ryzen 7 2700Uرا داریم.

برگرفته از سایت ZOOMIT

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389