Xilinx و AMD در زمینه ابر کامپیوتر ها حرف هایی برای گفتن دارند!

Xilinx و AMD در زمینه ابر کامپیوتر ها حرف هایی برای گفتن دارند! تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

 

AMD در نمایشگاهSC17 حسابی جلب توجه کرده و بر روی محصولات سریEPYC خود مانور می‌دهد. اما در غرفهXilinx بود که پتانسیل واقعی این پردازنده‌ها به نمایش درآمد.

اگر با نام Xilinxآشنا نیستید در یک توضیح کوتاه این شرکت از بزرگترین تولید کننده‌های )FPGA مدارهای مجتمع قابل برنامه ریزی پس از تولید) و مدارهای مجتمع 3Dاست. در غرفه این شرکت محصولی متشکل از یک پردازنده AMD EPYCبر روی مادربورد تک پردازنده به همراه چهار FPGAجدید Xilinxبه نمایش درآمده است.

در این سیستم از چهار کارتFPGA استفاده شده که هریک قادر به اجرای پردازش  21 TOPS (Tera Operation per Second) از اعداد 8 بیتی Integer است. هر کارت 64GB حافظهDDR4 به صورت آنبورد و چیپ مرکزیFPGA، از جدیدترین تولیدات این شرکت به نامVU9P Virtex UltraScale+ دارد که دارای 2.5 میلیون سلول منطقی قابل برنامه‌ریزی است. به گفتهXilinx هر کارتFPGA این شرکت توانایی ارائه 10 تا 100 برابر کارایی بیشتر نسبت به پردازنده‌های معمولی را دارند در حالی که تنها 225 وات توان مصرفی هر کارت است و با قرار دادن چهار عدد از این کارت ها در یک کیس سرور سایزU2 می‌توان به قدرت پردازشی شگفت انگیزی دست پیدا کرد.

برای اتصال و ارتباط این کارت‌ها به یک مادربورد و پردازنده نیاز است که نقش اساسی پردازنده‌هایAMD EPYC را آشکار می‌کند. پردازنده‌هایEPYC با داشتن 128 عدد خطPCIe 3.0 یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در پلتفرم‌های با چندGPU یاFPGA هستند. که البته هر کدام معایب و مزایای خود را دارند. مزیتFPGA ها نسبت بهGPU ها قابل برنامه ریزی بودن آنهاست، یعنی می‌توان بسیاری از قابلیت‌های اضافی که درGPU وجود دارد را کنار گذاشت وFPGA را تنها برای هدف پردازشی مورد نظر برنامه ریزی کرد. اما از طرفی این پردازنده‌ها تنها به استنتاج‌های مبتنی بر اعدادInteger محدود می‌شوند و کارایی پردازشی ممیز شناور(Floating Point) آنها نسبت بهGPU بسیار پایین است.

جدا از تفاوت‌های پردازشی، FPGAها یکی از بهترین نرخ‌های کارایی نسبت به انرژی مصرفی را دارند که در ساخت و طراحی ابرکامپیوترها و دیتاسنترها نقش مهمی ایفا می‌کند. از کاربردهای سیستم‌های مبتنی بر FPGAمیتوان به آنالیزهای عددی و ژنتیکی و همچنین تبدیل فرمت به صورت همزمان در هنگام استریم و پخش زنده ویدیوئی اشاره کرد.

 

در سیستم‌های عظیم پردازشی یکی دیگر از معیارها برای انتخاب قطعات، مقیاس پذیریست. در این هنگام شبکه‌های پرسرعت برای اتصال چندین سرور به هم، به میان می‌آیند که باز هم تعداد خطوط PCIeنقش کلیدی دارند. پردازنده‌های EPYCضمن راه اندازی چهار کارت FPGAبا سرعت x16همچنان 64 خط PCIeخالی برای سایر نیازها همچون اتصال شبکه خواهند داشت.

یکی دیگر از عوامل محدود کننده در این نوع سیستم‌ها، کارایی و حجم حافظه RAMاست. پردازنده‌های EPYCبا پشتیبانی از حافظه‌های DDR4به صورت 8 کاناله و پهنای باند 171GBpsو ظرفیت 2TBبه ازای هر سوکت پردازنده، انتخاب مناسبی برای زمینه‌های مختلف کاری خواهد بود ضمن اینکه تعداد هسته و رشته‌های پردازشی بیشتر و قیمت مناسبتر نسبت به پردازنده‌های اینتل می‌تواند EPYCرا به یک انتخاب مناسب تبدیل کند.

برگرفته از سایت شهر سخت افزار
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389