AMD نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی NAVI را ارسال می کند

AMD نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی NAVI را ارسال می کند تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

AMD نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی NAVI با لیتوگرافی 7 نانومتری را سال آینده ارسال می کند

 AMDاز نقشه‌ی راهش پرده برداشت؛ این غول آمریکایی درصدد است تا به نام اول دنیای پردازنده‌ها تبدیل شود.


بدون شک یکی از جذاب‌ترین کنفرانس‌های نمایشگاه CES 2018 را می‌توان مراسم AMD دانست. این شرکت در کنار معرفی محصولات جدید، از برنامه‌های آتی خود نیز پرده برداشت. هنوز زمان زیادی از عرضه‌ی نسل اول پردازنده‌های معماری Zen نگذشته است؛ اما غول نیمه‌هادی ایالات متحده اعلام کرد که معماری Zen 2 را در سال جاری عرضه می‌کند.

+Zen

همانطور که پیش از این در زومیت خواندید، معماری+Zen  در نیمه‌ی دوم سال جاری با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری عرضه خواهد شد. پردازنده‌های فعلی رایزن با فرآیند ۱۲ نانومتری، فرکانس کاری بالاتر به لطف XFR2 و فناوری پرسیژن بوست ۲ در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شوند. می‌توان انتظار افزایش توان ۱۰ درصدی در محصولات جدید دسکتاپ AMD داشت.

 

 Zen 2و Zen 3

 AMD به تازگی با لیتوگرافی ۱۲نانومتری به+Zen مهاجرت کرده است؛ اما این شرکت در قدمی بزرگ، سال ۲۰۱۹را با نسل دوم معماری Zen و لیتوگرافی فوق‌العاده‌ی ۷نانومتری آغاز خواهد کرد. به گفته‌ی مدیرانAMD، این به‌روزرسانی منجر به افزایش قابل توجه بازده پردازنده‌های این شرکت در مقایسه با میزان ۷یا ۸درصد متداول صنعت پردازنده‌ها می‌شود.

 

سال ۲۰۲۰نیز برای پردازنده‌های دسکتاپ با عرضه‌ی نسل سوم معماری Zen همراه خواهد بود. به گفته‌ی AMD، لیتوگرافی بهبودیافته‌ی +7nm پردازنده‌های این نسل را همراهی خواهد کرد.

نسل دوم Threadripper

پردازنده‌های سری ورک‌استیشن تردریپر یکی از جذاب‌ترین اخبار دنیای سخت‌افزار طی سال گذشته بودند. این پردازنده‌ها تغییر بزرگی در این بخش از بازار ایجاد کردند و اینتل را به معرفی سری جدید Core i9واداشتند. حال AMD اعلام کرده است که کاربران ورک‌استیشن تردریپر در نیمه‌ی‌ دوم سال ۲۰۱۸می‌توانند در انتظار نسل دوم این پردازنده‌ها باشند که با معماری +Zen و لیتوگرافی ۱۲نانومتری تولید خواهند شد.

وگا ۷ نانومتری و معماری Navi

 AMDتمام تمرکز خود را به توسعه‌ی پردازنده‌های اصلی معطوف نکرده است و پردازنده‌های گرافیکی این شرکت نیز طی سال‌های آتی بهبود‌ قابل توجهی خواهند یافت. به گفته‌ی مدیران AMD، در سال جاری پردازنده‌های گرافیکی وگا برای اولین بار در این صنعت، به لیتوگرافی ۷ نانومتری مهاجرت خواهند کرد تا شاهد افزایش قابل توجهی در میزان توان و انرژی مصرفی آن‌ها نسبت به نمونه‌های ۱۴ نانومتری فعلی باشیم.

اما تمام برنامه‌ی AMD در بخش پردازنده‌های گرافیکی به اینجا ختم نمی‌شود. این شرکت سال آینده‌ معماری جدید NAVI را معرفی می‌کند که بر پایه‌ی فرآیند ۷ نانومتری تولید می‌شود. البته AMD خبر از عرضه‌ی معماری جدید‌تری در سال ۲۰۲۰ و با لیتوگرافی +7nm داد که در حال حاضر نام آن اعلام نشده است.

 AMDطی سال‌های گذشته کاملا متحول شده است. پردازنده‌های رایزن این شرکت جان تازه‌ای به دنیای سخت‌افزار‌ بخشیده‌اند. با حرکت سریع این شرکت به معماری جدید و البته فرآیند ۷ نانومتری، می‌توان شاهد یکه‌تازی این شرکت طی سال‌های آینده در دنیای پردازنده‌ها بود. این در حالی است که اینتل در سال ۲۰۱۸ برای عرضه‌ی پردازنده‌های ۱۰ نانومتری جدید خود برنامه‌ریزی کرده است؛ لیتوگرافی ۸ نانومتری این شرکت تا سال ۲۰۲۰ به به بازار عرضه نخواهد شد. جنگ پردازنده‌های ۷ نانومتری  Zen 2با نمونه‌ی ۱۰ نانومتری کنون‌لیک اینتل در سال آینده را می‌توان جذاب‌ترین اتفاق این حوزه دانست؛ جایی که شاید برای اولین بار پایه‌ی حکومت اینتل بر دنیای پردازنده‌ها به لرزه بیافتد.

منبع برگرفته از سایت زومیت

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389