معرفی تغییرات پردازنده های AMD Ryzen 2 و ریز معماری +Zen

معرفی تغییرات پردازنده های AMD Ryzen 2 و ریز معماری +Zen تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶

کابوس جدید اینتل را بشناسید

امروز AMDبه معرفی نسل دوم از پردازنده‌های Ryzen پرداخت. در نوشتار پیش رو به معرفی تغییرات، بهبودها و قابلیت‌های جدید ریزمعماری + Zenو پردازنده‌های 12 نانومتری مبتنی بر آن می‌پردازیم.

نسل بعدی پردازنده‌های AMD با استفاده از فناوری ساخت 12 نانومتری مبتنی بر ترانزیستورهای FinFET تولید می‌شوند که به عنوان 12 نانومتری کم مصرف LPشناخته می‌شود. به ادعای AMD این فناوری با افزایش کارایی 10 درصدی و قابلیت‌هایی برای افزایش کارایی به ازای انرژی مصرفی همراه است. AMD از همین حالا ارسال نمونه‌های اولیه برای شرکای خود را آغاز نموده است.

ریزمعماری +Zenدر پردازنده‌های Ryzen 7، Ryzen 5 و Ryzen 3 و همچنین پردازنده‌های Threadripper به خدمت گرفته خواهد شد. به‌کارگیری فناوری ساخت جدید به افزایش کارایی کمک خواهد کرد اما از آنجایی که متغیرهای متعدد بر کارایی نهایی تأثیر می‌گذارند، هنوز مشخص نیست چه مقدار از 10 درصد یاد شده در عمل قابل دست یابی باشد. با این حال می دانیم فناوری ساخت جدید با بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های ساخت همراه است.

این احتمال مطرح است که AMDبا + Zenبه تغییرات جزئی دیگری دست بزند که به افزایش کارایی منجر شود. برای نمونه پردازنده‌های Threadripper مبتنی بر همان قطعه سیلیکونی بکار رفته در پردازنده‌های Ryzen هستند اما تأخیر حافظه‌های کش سطح اول و دوم به طرز چشمگیری کاهش یافته نشان از کسب تجربه AMD و اعمال اصلاحاتی است. ممکن است AMD به اصلاحات مشابهی دست بزند که در ترکیب با فناوری ساخت جدید 12 نانومتری، به افزایش کارایی پردازنده‌های این کمپانی کمک کند.

AMDخود جزئیاتی از یکی از آن قابلیت‌ها و تغییرات جدید ارائه کرده است. این کمپانی اعلام کرده با پردازنده‌های مبتنی بر ریزمعماری + Zenفناوری Precision Boost 2 را ارائه می‌کند. کارکرد Precision Boost  مشابه فناوری توربو بوست در پردازنده‌های اینتل است. می دانیم نسل فعلی Precision Boost فقط از بوست دو هسته و تمامی هسته پشتیبانی می‌کند.

فناوری جدید Precision Boost 2 دارای الگوریتم‌های ارتقا یافته است که حالا مجموعه پیچیده‌تری از فرکانس‌های بوست را طبق تعدادthread های فعال ارائه می‌کند. این قابلیت جدید حالا از یک تا هشت thread فعال پشتیبانی می‌کند که بسته به تعداد آنها، فرکانس را افزایش می‌دهد. انتظار می‌رود این ویژگی به تقویت کاراییmulti-threaded پردازنده‌های Ryzen کمک کند، چیزی که همین حالا هم بسیار خیره کننده است.

به نظر نمی‌رسد اینتل بتواند تا پیش از نیمه دوم 2018 به فناوری ساخت 10 نانومتری مهاجرت کند، از این رو اگر AMD  موفق به عرضه پردازنده‌های جدید پیش از رقیب شود، احتمالاً بیش از پیش رقیب را تحت فشار خواهد گذاشت. همین حالا و به رغم در دسترس بودن Coffee Lake، پردازنده‌های AMD در پردازش‌های multi-threaded رقابتی هستند که بهبودهای نسل دوم Ryzen چون افزایش فرکانس‌ها و اورکلاکینگ،می‌تواند اینتل را با چالش جدی مواجه کند.

 AMDهمچنین چیپ ست نسل دومی X470 را برای پردازنده‌های مبتنی بر +Zenمعرفی کرد، با این حال AMD به وعده خود متعهد مانده است و پردازنده‌های هر دو نسل با مادربردهای سری 300 و 400 سازگاری دارند. البته مادربردهای سری 300 برای پشتیبانی از پردازنده‌ها و APU های جدید به آپدیت کردن BIOS نیاز دارند. به گفته AMD چیپ ست‌های سری 400 از چیپ ست‌های سری 300 ارزان‌تر خواهند بود. این کمپانی در چیپ ست‌های جدید به چندین تغییر شامل کاهش مصرف انرژی، بهبود جریان رسانی و بهبود طراحی مدار حافظه دست زده است.

مادربردهای سری 400 و پردازنده‌های Ryzen 2 از ماه آوریل امسال روانه بازار می‌شود.

 

منبع برگرفته از سایت شهر سخت افزار
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389