AMD باز هم عرصه را بر اینتل تنگ کرد: اینبار با Epyc 3000 و Ryzen V1000

AMD باز هم عرصه را بر اینتل تنگ کرد: اینبار با Epyc 3000 و Ryzen V1000 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۶/۱۲/۰۵

یک سال گذشته AMD روزهای پر ثمره‌ای را پشت گذاشت و شاهد عرضه پردازنده‌های Ryzen در رده‌های مختلف بودیم، بعدتر این کمپانی پردازنده‌های رده بالا Ryzen Threadripper را عرضه کرد و در نهایت بهAPU ها رسید. حالا این کمپانی بازار پردازنده‌های تعبیه شده (Embedded) را هدف گرفته است.

شب گذشته AMD دو دسته از محصولات تعبیه شده خود را معرفی کرد، منظور از محصولات تعبیه شده تراشه‌های غیرقابل جداسازی نصب شده بر روی یک برد آماده هستند که بیشتر مصارف صنعتی و سرورها را هدف می‌گیرد. سری Epyc 3000 برای سرورها طراحی شده است اما Ryzen V1000 یک APU  با پردازنده گرافیکی مجتمع Vega 11 است.

تصویر بالا مشخصات یک پردازنده 8 هسته‌ای از سری  Epyc 3000را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد مدل‌های 16 هسته‌ای از دو تراشه 8 هسته‌ای تشکیل شده‌اند، در این صورت احتمالاً یک‌بار دیگر شاهد وجود یک جفت قطعه سیلیکونی فعال در زیر حرارت پخش کن خواهیم بود. هرچند اساس این پردازنده‌ها مشابه سری Threadripperو Ryzen دسکتاپ است، ما تفاوت‌هایی نیز دارند. برای نمونه در مدل‌های دسکتاپ پشتیبانی از درگاه شبکه 10 گیگابیتی وجود ندارد اما Epycهای جدید دارای چنین قابلیتی هستند. دیگر ویژگی‌ها چون تعداد خطوط  PCIe 3.0یا حافظه چهارکاناله مشابه مدل‌های  Threadripperاست.

بهRyzen V1000  می‌رسیم که مبتنی بر همان قطعه سیلیکونی بکار رفته در Ryzen 5 2400G است. این محصول نیز یک APU است و از پردازنده گرافیکی مجتمع بهره می‌برد. ظاهراً AMD در بخش پردازنده‌های تعبیه شده نه از طریق کارایی مستقیم، بلکه از طریق منابع بیشتر به ازای قیمت به رقابت با پردازنده‌های رقیب می‌پردازد. برای نمونه شایدEpyc 3451  به اندازه Xeon-D 2191 اینتل قدرتمند نباشد، اما در عوض دارای فرکانس پایه بالاتر، پشتیبانی از حجم بالاتری حافظه رم، پشتیبانی از ماژول‌های حافظه سریع‌تر، تعداد بیشتری خط ارتباطی PCIe 3.0  و هشت درگاه شبکه کابلی 10 گیگابیتی است

منبع برگرفته از سایت شهر سخت افزار
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389