تعداد هسته پردازنده های رایزن AMD در سال 2019 دو برابر می شود

تعداد هسته پردازنده های رایزن AMD در سال 2019 دو برابر می شود تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۵/۰۲

انتظار می‌رود که AMDدر سال ۲۰۱۹، پردازنده‌های نسل سومی رایزن را با معماری Zen 2و افزایش دو برابری تعداد هسته عرضه کند.

اگرچه کماکان در انتظار عرضه‌ی پردازنده‌های نسل دومی و پایین‌رده‌ی رایزنAMD براساس معماری ارتقاءیافته‌ی ۱۲نانومتری+Zen هستیم، به‌نظر می‌رسد که این شرکت برنامه‌‌های بزرگی برای سال ۲۰۱۹دارد. طبق اعلامAMD، ممکن است تراشه‌هایEpyc "Rome" تا پایان سال ۲۰۱۸برای بازار سرورها با معماری ۷نانومتریZen 2 تولید شوند؛ اما پردازنده‌های مرسوم دیگر تا سال آینده با معماری ذن ۲روانه‌ی بازار نخواهند شد. اگر شایعات فعلی صحت داشته باشند، تراشه‌های سریRyzen 3000 از ۱۶هسته‌ی پردازشی بهره خواهند برد.

براساس گزارش‌های نشأت‌گرفته از فروم‌های چینی، معماری جدید Zen 2، بهبودی ۱۰تا ۱۵درصدی را در تعداد دستورالعمل به‌ازای هر سیکل حاصل می‌کند؛ بدین مفهوم که طراحی جدید، توانایی مدیریت دستورالعمل‌های بیشتری را خواهد داشت. معماری +Zenکنونی در زمینه‌ی تعداد دستورالعمل به‌ازای هر سیکل، بهبود ۳درصدی را نسبت به معماری ابتدایی Zenنشان می‌دهند، AMDمعماری Zenرا در سال ۲۰۱۷به‌همراه نسل نخست پردازنده‌های رایزن معرفی کرد. خبر خوب در این بین، موفقیت AMDدر نهایی‌سازی پشتیبانی طراحی ذن ۲از ۱۶هسته در بازار پردازنده‌های عادی (AM4)، بالغ بر ۳۲هسته در بازار پردازنده‌های بالارده  (TR4) و بالغ بر ۶۴هسته در بازار پردازنده‌های سرور  (SP3) است. تعداد هسته‌های قابل پشتیبانی در پردازنده‌های عادی و سرور، دو برابر تعداد کنونی است؛ اما ظاهرا تعداد بیشینه‌ی هسته‌های Threadripperتغییری نخواهد کرد.

شایعات حکایت از آن دارند که AMDدر حقیقت دو طراحی ذن ۲را نهایی کرده است که هر دو به چگونگی گروه‌بندی هسته‌های پردازنده در قالب‌هایی با نام تجاری Core Complexیا CCXبستگی دارد که از حافظه‌ی کش مشترکی بهره می‌برند و توسط Infinity Fabricشرکت AMDدر یک بلوک به یکدیگر متصل هستند. در یکی از معماری‌های ذن ۲، ظاهرا AMDاز CCXمشتمل بر ۶هسته استفاده می‌کند و دو CCXرا در بلوک به یکدیگر پیوند داده و بدین ترتیب پردازنده‌ای با ۴۸هسته را شکل می‌دهد. در معماری دیگر، AMDاز CCXبا ۸هسته استفاده می‌کند و دو CCXرا در یک بلوک به یکدیگر متصل می‌کند و بدین ترتیب پردازنده‌ای با حداکثر ۶۴هسته را به‌وجود می‌آورد.

اگرچه موارد یادشده بسیار فنی و تخصصی هستند؛ اما نشان می‌دهند که AMDدر سال ۲۰۱۹با نسل سوم پردازنده‌های رایزن، چه مسیری را طی خواهد کرد. خوشبختانه در زمان عرضه‌ی پردازنده‌های جدید، نیازی به تعویض مادربرد سیستم خود نخواهید داشت؛ چرا که طبق اعلام AMD، سوکت‌های فعلی در تمام پردازنده‌های رایزن و اپیک حداقل تا سال ۲۰۲۰پشتیبانی خواهند شد؛ البته عرضه‌ی پردازنده‌های جدید به‌منزله‌ی ورود تراشه‌های جدید مادربردی خواهد بود که از تمام قابلیت‌های موجود در CPU‌های جدید پشتیبانی می‌کنند. استفاده از تراشه‌ی نسل سومی رایزن در مادربرد نسل نخست این پردازنده‌ها، تمام مزایا و بهبود‌های معرفی‌شده در معماری Zen 2را در اختیار کاربر قرار نخواهد داد.

پردازنده‌های مورد انتظار سال ۲۰۱۹به‌ترتیب Ryzen 3000 "Matisse" برای دسکتاپ (AM4)، سری Ryzen Threadripper 3000 "Castle Peak" برای کاربران حرفه‌ای  (TR4) و Epyc "Rome" برای سرورها  (SP3) خواهند بود. گفته می‌شود معماری ذن ۳در سال ۲۰۲۰از راه خواهد رسید؛ اما احتمالا این معماری در پایان همان سال در پردازنده‌های سرور به‌کار گرفته خواهد شد، از این رو پیش‌بینی‌ می‌شود که پردازنده‌های عادی و بالارده در سال ۲۰۲۰از نسخه‌ی ارتقاءیافته‌ی طراحی ذن ۲با لیتوگرافی +7nmبهره خواهند گرفت.

منبع برگرفته از سایت زومیت
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389