رشد 2 رقمی عرضه پردازنده های رایزن در بهار سال 2018

رشد 2 رقمی عرضه پردازنده های رایزن در بهار سال 2018 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۵/۰۶

AMDگزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده که نتایجی بالاتر از انتظارات و پیش‌بینی‌ها به همراه داشته است. ارزش سهام ای‌ام‌دی پس از انتشار این گزارش رشد کرده است.

AMD‌ گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده که براساس آن این کمپانی عملکردی فراتر از انتظارات و پیش‌بینی‌ها از خود به نمایش گذاشته است. رشد عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن این گمانه‌ را تقویت کرده که ای‌ام‌دی در حال افزایش میزان سهم خود از بازار و گرفتن بخشی از سهم اینتل در بازار پردازنده‌ها است.

AMD موفق شده تا طی سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ میلادی، سودی ۱۵۶ میلیون دلاری را از درآمد ۱.۷۶ میلیارد دلاری کسب کند که فراتر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده است. سوال اصلی این است کهAMD تا چه اندازه موفق شده تا سهم بازار اینتل را کاهش دهد. براساس آخرین آمارهای ارائه‌شده که برگرفته از تحقیقاتmercury Research است، سهمAMD طی سال ۲۰۱۷ و پس از عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن از ۸ درصد به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است. هرچند افزایش ۴ درصدی سهم بازار کمی اندک به‌نظر می‌رسد، اما همین افزایش اندک در سهم بازار، AMD را به سوددهی رسانده است.

اینتل هفته‌ی آینده گزارش مالی مربوط به بهار سال جاری را منتشر خواهد کرد. با نگاهی به گزارش مالی اینتل می‌توان تخمین زد که قدرت گرفتن دوباره‌ی AMDتا چه اندازه اینتل را تحت‌تاثیر قرار داده و منجر به کاهش سهم بازار این کمپانی شده است.

پردازنده‌ی مبتنی بر معماریZen که شامل پردازنده‌های تردریپر برای سیستم‌های رده‌بالای گیمینگ، اپیک برای دیتا سنترها، رایزن پرو برای لپ‌تاپ‌ها و گجت‌های موبایل و رایزن برای مشتریان معمولی موفق شده‌اند تا عامل اصلی بهبود عملکرد مالی ای‌ام‌دی طی بهار سال جاری باشد. درآمد کلیAMD در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۵۴ درصد رشد کرده است. همچنین رشد درآمد بخش پردازنده‌های گرافیکی نیز بیش از ۶۴ درصد افزایش داشته است. شاید برای درک بهتر عملکرد مالیAMD بهتر باشد نگاهی به سود خالص کسب شده توسط این کمپانی داشته باشیم. ای‌ام‌دی در حالی امسال ۱۵۶ میلیون دلار سود خالص کسب کرده که این کمپانی در مدت مشابه سال گذشته ضرر خالص ۷ میلیون دلاری را متحمل شده بود.

پردازنده‌های رایزن ۶۰ درصد از درآمد پردازنده‌های عرضه شده توسط AMDرا به خود اختصاص داده‌اند. انتظار می‌رود تعداد پردازنده‌های عرضه‌شده به بازار از ۴۴ به ۶۰ مدل تا پایان سال جاری افزایش پیدا کند.

لیسا سو، مدیرعاملAMD در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

"ما نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ میلادی را با قدرت زیادی به پایان رساندیم. این برای چهارمین فصل متوالی است که ما شاهد افزایش دو رقمی درآمد کسب‌شده توسطAMD هستیم که برگرفته از تقاضا برای محصولات رده‌بالایAMD است. ما احساس بسیار خوبی در رابطه با وضعیت خود در بازار داریم و در پی رسیدن به سهم بازار دو رقمی هستیم."

شنیده‌ها نشان از این دارد کهAMD در نظر دارد تا نسل بعدی تراشه‌های خود را مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری گلوبال فاندریز راهی بازار کند که همین موضوع ضامن پیشی گرفتنAMD‌ از اینتل و واردآمدن فشار بیشتر به اینتل است. عملکرد رو به رشدAMD باعث شده تا ارزش سهام این کمپانی طی سه ماه اخیر بیش از ۷۰ درصد افزایش پیدا کند.

به گفته‌ی لیسا سو، میزان عرضه‌ی پردازنده‌های موبایلAMD به‌واسطه‌ی عرضه‌ی لپ‌تایی توسط ایسر، ایسوس، دل، اچ‌پی، هواوی، لنوو و سامسونگ بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.

هرچند تقاضا برای کارت‌ها و پردازنده‌های گرافیکیAMD به‌منظور کاهش علاقه به بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده کاهش یافته، اماAMD اعلام کرده که نسل بعدی پردازنده‌های وگا مبتنی بر لینوگرافی ۷ نانومتری را سال آینده راهی بازار خواهد کرد.

لیسا سو در رابطه با پردازنده‌های ۷ نانومتری رایزن مبتنی بر معماریZen 2 نیز چنین اظهار نظر کرده است:

"ما اولین نمونه از نسل بعدی تراشه‌ی ۷ نانومتری سری اپیک را مبتنی بر معماریZen 2 تحویل گرفتیم. این نمونهRome نام دارد."

سو اعلام کرده که با نمونه‌سازی این تراشه انتظار می‌رود تا این محصول سال آینده راهی بازار شود.

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389