قابلیت DLM چیست و چه قدر کارایی گیمینگ پردازنده های AMD Ryzen Threadripper رابهتر می کند؟

قابلیت DLM چیست و چه قدر کارایی گیمینگ پردازنده های AMD Ryzen Threadripper رابهتر می کند؟ تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۷/۱۷

به زودی دارندگان پردازنده‌های AMD Ryzen Threadripperیک حالت کارایی جدید به نام Dynamic Local Modeدریافت می‌کنند که می‌بایست به طرز موثری به افزایش کارایی در اجرای بازی‌ها کمک کند. در ادامه به معرفی و تشریح این قابلیت می‌پردازیم.

طراحی حافظه در پردازنده های Ryzen Threadripper

همان‌طور که احتمالاً می دانید، پردازنده‌هایRyzen Threadripper از بیش از یک قطعه سیلیکونی تشکیل شده‌اند که در رده بالاترین مدل‌ها به چهار قطعه سیلیکونی می‌رسد، با این حال از مجموع چهار قطعه سیلیکونی فقط دو قطعه آن دارای کنترلر حافظه هستند و دو قطعه سیلیکونی دیگر از طریق یک مسیر ارتباطی ویژه به نامInfinity Fabric به حافظه رم متصل به کنترلر دو قطعه سیلیکونی اصلی دست پیدا می‌کنند که معایبی چون تأخیر بالا دارد. البته بسیاری از برنامه‌ها برای اجرا و نگه داری اطلاعات خود به حافظه کش درون پردازنده اکتفا می‌کنند یا وابستگی آنها به حافظه رم بسیار ناچیز است که در مورد این برنامه‌ها مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. اما دسته دیگری از برنامه‌ها از جمله بازی‌ها، بار پردازشی خود را میان هسته‌های پردازشی متعددی توزیع می‌کنند که برخی از آنها با مشکل تأخیر بالا در دسترسی به حافظه مواجه می‌شوند و به کارایی پایین می‌انجامد.

از آنجایی که تأخیر بالا در پردازنده‌های این چنینی یک مشکل جدی است، رویکردی به نام «دسترسی غیر یکنواخت به حافظه» (به اختصار NUMA) در پیش گرفته شده است که به برنامه‌های در حال اجرا این امکان را می‌دهد تا اگر تأخیر بالای حافظه بر کارایی آنها تأثیر زیادی می‌گذارد، از پردازنده بخواهند داده‌های آنها را در حافظه رم متصل به کنترلر همان قطعه سیلیکونی اجرا کند تا از بروز تأخیر بالا پیشگیری شود. هرچند NUMAتا حد زیادی قادر به حل مشکل تأخیر بالای حافظه است، اما باید خود برنامه‌ها قادر به تشخیص و به‌کارگیری آن باشند که عملاً در مورد بسیاری از آنها چنین نیست.

حالتLocal Mode یاNUMA

با توجه به آنچه که گفته شد، AMDدر پردازنده‌های Ryzen Threadripperاز طریق برنامه Ryzen Masterاین امکان را به کاربر می‌دهد تا به صورت دستی بین حالت حافظه Local Memory Access (همان NUMA) یا Distributed Memory Accessسویچ کنند که دومی عکس «حالت دسترسی غیر یکنواخت به حافظه» است و حافظه رم مورد نیاز برنامه به صورت توزیع یافته از تمامی بانک‌های حافظه در دسترس تأمین می‌شود که می‌تواند به تأخیر بالا در دسترسی به حافظه دامن بزند. به طور پیش فرض حالت Distributed Memory Accessفعال است تا با صرف نظر از تأخیر بالای حافظه، بالاترین قدرت محاسباتی ممکن ارائه شود. اما اگر کاربر برای اجرای برنامه‌ها و  بازی‌های خود خواهان تأخیر حافظه پایین‌تر و بهتر باشد، می‌تواند به صورت دستی به حالت Local Modeسویچ کند که البته ملزم به راه اندازی مجدد سیستم و مطمئناً ناخوشایند است.

حالتDistributed

حالت جدید Dynamic Local Modeدقیقاً برای رفع همین مشکل طراحی شده است و بی نیاز از سویچ دستی و راه اندازی مجدد، بی وقفه کلیه پردازش‌های در حال اجرا را از نظر میزان استفاده از پردازنده و حافظه رم پایش می‌کند. در نهایت قابلیت یاد شده به طور کاملاً پویا تصمیم می‌گیرد بهتر است هر یک از پردازش‌ها توسط قطعه‌های سیلیکونی دارای حافظه محلی اجرا شوند یا همان حالت Distributedبرای آنها مناسب تر است. قابلیت یاد شده برنامه‌هایی که استفاده چندانی از پردازنده ندارند را به قطعه‌های سیلیکونی فاقد حافظه محلی منتقل کند، چراکه اجرای سریع تر آنها اهمیت چندانی ندارد.

تاثیر حالتDynamic Local Mode برکارایی

نمودارهای رسمی منتشر شده از سوی AMDتا 47 درصد افزایش کارایی در اجرای بازی‌ها را نشان می‌دهد که به وضوح چشمگیر است.

قابلیت جدید مورد بحث روز 29 اکتبر (7 آبان) منتشر می‌شود و کافی است نسخه جدید Ryzen Masterرا نصب کنید تا حالت Dynamic Local Modeاضافه شود.

منبع برگرفته از سایت شهر سخت افزار

 
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389