احتمال جهش عظیم کارایی پردازنده های AMD Ryzen با ریزمعماری 7 نانومتری Zen2

احتمال جهش عظیم کارایی پردازنده های AMD Ryzen با ریزمعماری 7 نانومتری Zen2 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۷/۲۸

AMD توانست با ریزمعماریZen رقابت را به بازار پردازنده‌های دسکتاپ بازگرداند و تأثیر شگرفی بر برنامه‌های اینتل بگذارد. پس از آن ریزمعماری+Zen با بهبودهای قابل توجه ای از راه رسید و شاهد کارایی بهتر بودیم. حالا شنیده‌ها از جهش چشمگیر کارایی با ریزمعماریZen 2 خبر می‌دهد.

بر پایه تازه‌ترین شایعاتAMD با ریزمعماریZen 2 نه تنها تعداد دستورالعمل‌های اجرایی به ازای هر سیکل(IPC) را بالا می‌برد، بلکه شاهد افزایش تعداد هسته‌های پردازشی نیز خواهیم بود. ظاهراًAMD باZen 2 هدف‌های بزرگی چون افزایش 13 درصدی کاراییIPC نسبت به+Zen را دنبال می‌کند.

در صورتی که ادعای یاد شده درست باشد، Zen 2 حدود 16 درصد سریع‌تر از نسل اول ریزمعماریZen خواهد بود. احتمالاً می دانید+Zen یک ریزمعماری واقعاً جدید نبود و خبری هم از افزایش قابل توجهIPC نبود، اماZen 2 یک ریزمعماری کاملاً جدید است. با این حال انتظار می‌رودAMD ریزمعماری جدیدZen 2 را ابتدا به پردازنده‌های سرورEPYC بیاورد و با تأخیر شاهد عرضه نسل سومRyzen باشیم. بر پایه اطلاعات فعلی نسل دوم از پردازنده‌هایEPYC  با فناوری ساخت 7 نانومتری اواخر سال میلادی جاری معرفی می‌شوند.

افزایش 16 درصدی کارایی IPCدر ترکیب با بهبودهای دیگری چون فناوری ساخت بهینه‌تر 7 نانومتری، افزایش تعداد هسته‌های پردازشی و احتمالاً افزایش فرکانس‌ها، می‌تواند آتش رقابت را از این هم شعله‌ورتر کند. متأسفانه تا پیش از سال 2019 خبری از پردازنده‌های دسکتاپ مبتنی بر Zen 2نخواهد بود. البته فراموش نکنید مشخص نیست 13 درصد افزایش IPCاز کجا آمده است.

منبع برگرفته ازسایت شهر سخت افزار
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389