راهنمایی مختصر پیرامون رزولوشن مانیتور

راهنمایی مختصر پیرامون رزولوشن مانیتور تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

برای درک رزولوشن، ابتدا باید با مفهوم پیکسل آشنا شویم : پیکسل ها اولین واحد به نمایش گذاشتن رنگ ها در مانیتور شما هستند. با قرار گرفتن هزاران پیکسل در کنار هم رنگ بندی و نورپردازی تصاویر طبق دستورالعمل کامپیوتر به وجود خواهند آمد.

در مورد مانیتورها، میزان رزولوشن به تعداد پیکسل هایی که در خطوط عمودی و افقی کنار هم قرار می گیرند بستگی دارد. به عنوان مثال در مانیتور هایWQHD، که رزولوشون 2560*1440 می باشد، 2560 پیکسل به صورت خطی از لبه سمت چپ تا راست مانیتور و 1440 پیکسل از لبه بالا تا پایین آن قرار گرفته است.

بعضی از مردم مفهوم رزولوشن با سایز مانیتور را اشتباه می گیرند و  تصور می کنند که هر چقدر سایز صفحه نمایشگر بزرگتر باشد رزولوشن نیز بیشتر می شود. در حالی که رزولوشن به تعداد پیکسل ها بستگی دارد و سایز مانیتور هم ... به ابعاد آن! مانیتور هایWQHD  در همه ابعاد می توانند تولید شوند؛ به طور مثال  مانیتور 27 اینچیWQHD و یا 24 اینچیWQHD.هر دوی آنها تعداد پیکسل یکسانی را به نمایش می گذارند.  بیشتر تولیدکننده ها ترجیح می دهند تا رزولوشن های بالا را برای مانیتور های بزرگتر و رزولوشن های پایین تر را برای مانیتور های کوچکتر در نظر بگیرند چرا که تفکیک رزولوشن بد از خوب در مانیتور های کوچکتر با چشمان ما امکان پذیر نیست.

جدول زیر مفاهیم رایج امروزی را برای رزولوشن نمایش می دهد:

 

رزولوشن و سایز مانیتور

پیش از این در مورد تفاوت های رزولوشن و سایز مانیتور صحبت شد و اشاره کردیم که بیشتر سازنده ها ترجیح می دهند تا مانتور های با رزولوشن بالا را در ابعاد بزرگ و رزولوشن های پایین تر را در ابعاد کوچکتر تولید کنند. به طور معمول، مانیتورهای 23 و 24 اینچی با رزولوشن 1080، 27 اینچ با 1440 و از 32 اینچ به بالا با کیفیت تصویر 4k تولید میشوند.

 

آیا رزولوشن 4k خوب است؟

کار بسیار دشواری است که یک رزولوشن رو برای یک بازی انتخاب کنیم چرا که فاکتورهای زیادی برای بازی کردن وجود دارد. اما با این وجود چیزی که مشخص است : هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد تجربه بازی کردن لذت بخش تر خواهد بود... تکنولوژی های حال حاضر نمی توانند با رزولوشن های بالایی مثل 4k سازگار باشند. این موضوع در بازی هایAAA (بازی های بزرگی که شدیدا از سوی ناشر تبلیغ می شوند و عمدتا به صورت خرده فروشی عرضه می شوند و اغلب قسمتی از یک سری بازی معروف هستند) کاملا مشهود است. چرا که این بازی ها به علت داشتن افکت های تصویری قوی در رزولوشن 4K، نرخ بازسازی تصویر را پایین می آورند که موجب کند شدن بازی می شود.  با توجه به کارت های گرافیک موجود در بازار تنها مدل هایHigh-End که قیمت های بلاتری را نیز دارند به همراه مانیتور های با رزولوشن بالا می تواندد بازی 4k را با نرخ 60FPS به نمایش بگذارند. اگر شما مبلغ لازم برای تهیه مانیتور و کارت گرافیک را دارید مشکل بعدی ابعاد مانیتور است؛ همانطور که پیش از این گفته شد مانیتور های 4K اکثرا در ابعاد 32 اینچ تولید می شوند، که اگر آن را بر روی میز کامپیوتر خود قرار دهید باید سر و گردن خود را بیش از حد معمول تکان بدهید که موجب آسیب زدن و درد در آن نواحی می شود. به همین علت است که مانیتورهای بزرگتر به عنوان تلویزیون استفاده می شوند نه بر روی میز کامپیوتر.

رزولوشنWQHD

مانیتور هایWQHS زمینه نمایش بیشتری نسبت به رزولوشنFHD در همان سایز را دارند.

بر اساس تکنولوژی های حال حاضر و ارزش خرید محصولات، رزولوشنWQHD 1440P باید بهترین انتخاب برای بازی کردن باشد. و زمانی که با یک مانیتور 27 اینچی دیگر نیز ترکیب شود تجربه ای حرفه ای تر نسبت به یک مانیتور 24 اینچی 1080P به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینWQHD بالاترین رزولوشن موجود برای نرخ بازسازی 144 هرتز می باشد. هیچ مانیتور 4K 144HZ وراد بازار کامپیوتر نشده است.

عملکرد کارت گرافیک و رزولوشن

در حال حاضر قوی ترین کارت های گرافیک موجود در بازارNVIDIA Titan X وGTX 1080Ti می باشند. با توجه به قیمت بالایTitan X، GTX 180Ti را بررسی خواهیم کرد. به طور معمول این گرافیک پتانسیل تولیدFPS مورد نیاز بازی را در رزولوشنWQHD دارد. اما زمانی که رزولوشن به 4K تغییر می کند شاهد تلاش این قطعه برای نگه داشتن نرخ بازسازی تا 60 هرتز هستیم. که کمترین میزانFPS برای یک بازی محسوب می شود. در حقیقتFPS متغییر است و در بعضی موارد به 25 هم میرسد که اصلا قابل قبول نیست. بطور مثال در بازیPUBG این نرخ بین 25 الی 55 می باشد که برای یک بازی تیر اندازی که نیاز بهFPS 144 و حتی 240 را دارد بسیار بد است. بر اساس آخرین اخبار کارت های گرافیک جدیدی که روانه بازار خواهند شد؛ مانندRTX 2080 Ti؛ قادر خواهند بود که این نرخ را برای رزولوشن 4k به بیش از 60 برسانند. این تا حدودی قابل قبول است اما نه زمانی که این عدد به 50 و حتی 40 برسد. برای کسانی که به بازی های تیراندازی و مسابقه ای علاقه دارند و به دنبال اجرای روان هستند باید گفت که متاسفانه همچنان باید منتظر بمانند...

با عرضه رزولوشن 1080 و  خارج شدن تدریجی 4k در آینده نزدیک، بهترین انتخابWQHD خواهد بود. هر رقابت گرافیکی باRTX 2080 Ti ممکن و عملکرد آن با رزولوشنWQHD بسیار حرفه ای و کامل خواهد شد.

بررسی نهایی

با وجود عرضهRTX 2080 Ti در آینده نزدیک، قابلیت تطابق آن با رزولوشن 4k از حالت حرفه ای بسیار فاصله دارد. و ورژن 2.0 حال حاضر برای پورتhdmi همچنان برای نرخ 60fps با رزولوشن 4k محدودیت دارد. جواب این سوال که بهترین انتخاب برای روزولوشن چیست بسیار واضح است؛WQHD

در ادامه این راه MSIمانیتور های جدید WQHDرا روانه بازار خواهد کرد که بیشترین تطابق را با گرافیک های سری NVIDIA RTX 20خواهند داشت. قابلیت هایی چون نرخ بازسازی تصویر 144HZ، زمان پاسخگویی 1MS، طراحی منحنی، تکنولوژی Anti-Flickerو eye-catching RGBهمگی در سری MAGبا مدل های 24 اینچی MAD241CRو 27 اینچی MAG271CRدر نظر گرفته خواهند شد.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389