کنفرانس AMD : پردازنده های قدرتمند Ryzen 3000

کنفرانس AMD : پردازنده های قدرتمند Ryzen 3000 تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

شرکتAMD در کنفرانس خود که در حاشیهCES 2019 برگزار شد، پس از معرفی کارت گرافیک جنجالیRadeon VII، به سراغ بخشCPUهای خود از ریزمعماریZEN رفت. معماریZEN 2 پس ازZEN وZEN+، سومین تلاش این شرکت بر روی این معماری است که به گفته خانم "لیزا سو" با لیتوگرافی 7 نانومتری راهی بازار خواهد شد. یکی از پرچمداران 8 هسته ایAMD Ryzen 3000 در پایگاه دادهCineBench و با شرکت در این بنچمارک، موفق به شکست رقیب خود با نامIntel Core i9-9900K شده است.

خانم لیزا سو یکی ازCPUهایAMD Ryzen 3000 را در حالی به حضار نشان داد که سطحIHS آن جدا شده و بخش اصلی سیلیکون قابل رویت بود؛ اینCPU از 2 تراشه مجزا تشکیل شده است که بر روی یک سیلیکون نصب شده اند. این شرکت از تکنیکMulti-Chip Module یا همانMCM در تولیدCPUهایAMD Ryzen 3000 استفاده کرده است؛ تکنیکی که مشابه آن را درCPUهای کلاس سرورEPYC نیز مورد استفاده قرار داده و البته همچنان هم از آن برای این منظور استفاده خواهد کرد.

این سیلیکون دارای 2 عدد چیپ کوچک بود که به گفتهAMD، دقیقا در همان ابعادی تولید شده است که برایCPUهایEPYC نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بخش اصلیdie به خودی خود بر روی یک بستر دیگر راه اندازی می شود که این بستر 14 نانومتری، مانند یکPCH یا چیپست، باس های ورودی/خروجی، درگاه هایPCI-E و ... را هدایت و مدیریت می کند. و اما در پردازنده "نسل سومی" کهAMD در این کنفرانس به نمایش گذاشت، 2 تراشه 7 نانومتری قرار گرفته اند که یکی به منظور کاربرد اصلیCPU با 8 هسته و دیگری نیز به عنوانPCH در نظر گرفته شده اند.

این سیلیکون هنوز جای یک تراشه 8 هسته ای دیگر را دارد!!

یکی دیگر از ویژگی های پردازنده هایAMD Ryzen 3000 پشتیبانی از درگاهPCI-E 4.0 است و این برای اولین بار است که به طور رسمی تائید می شود که یک پلتفرم پردازشی از این درگاه پشتیبانی می کند. PCIe 4.0 x16 توسط چیپست احتمالیX570 هم پشتیبانی خواهد شد که به عنوان پرچمدار جدید پلتفرم نسل سومی سوکتAM4 معرفی می گردد. با وجودPCIe 4.0 x16 پهنای باند کارت گرافیک ها افزایش یافته و برخی ازICهای اضافی بر روی مادربردها و حتی برخیBridge ها نیز حذف خواهند شد.

به گفته ی AMD، پرفورمنس پردازنده های AMD Ryzen 3000به نسبت نسل پیشین خود تا 15 درصد افزایش خواهد یافت؛ در حال حاضر مطمئن هستیم که پردازنده های AMD Ryzen 3000با یک پرچمدار 8 هسته ای همراه هستند اما این بدان معنی نیست که AMDاز هسته های بیشتر نیز استفاده نکند. شاید به دلیل سیاست کاری، تنها یک مدل 8 هسته ای نمایش داده شده است. AMDهیچ اشاره ای به اسامی، قیمت گذاری و فرکانس ها نکرده است.
صفحه اصلی

|

ماتريس

|

محصولات

|

ارتباط با ما

|

جستجو

كليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت ماتريس می باشد. © ماتريس 1393-1389